Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu urmatoarea problema:acum o saptamina,mergind spre munte am avut ghinion sa fie 2 accidente pe DN1 cu blocarea soselei si astfel am stat foarte mult pe loc(Bucuresti_Moeciu 8h30min !).La un moment dat prin Sinaia am sesizat un firicel de lichid ce se scurgea pe linga masina,venind de sub masina....Antigel,evident.Motorul oprit...zic ce sa fie...ghinion...Opresc caldura in masina(inutil dupa cum aveam sa aflu mai tirziu) si deschid busonul de la vasul de expansiune..Avea ceva presiune in el.Ideea e ca s-a oprit scurgerea(curgea pe undeva prin scut,cam in zona din stinga motorului cum stai cu fata la masina).Am mai completat cu niste antigel(avea frate-miu pe la el) si intr-un final,dupa un frig crunt tras in masina am ajuns la destinatie.Evident nu mai curgea.A doua zi am facut un drum prin Moeciu,suficient sa ajunga apa pe la 90 grade.Am oprit motorul dar nimic...Am zis ca "se mai intimpla"...Insa saptamina asta mi-a mai facut de 2 ori figura cu scurgerile dupa drumuri de circa 20 km pe linga Bucuresti(pe centura),mers mai alert.Ultima oara astazi.Evident dupa ce am desfacut busonul s-a oprit...Eu m-am gindit la vreun furtun sau colier ceva.Ce ar putea fi ?
Skip ads

  • Ciurica

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

nu stiu cum e la masina ta, dar la corsa de la vasul de expansiune pleaca un furtun care are un teu si se bifurca in 2, unul inspre radiator si altul inspre motor. Verifica bine furtunul ala de la un capat la altul sa nu fie spart sau fisurat. Am avut odata probleme cu el ca s-a spart si m-a costat 200 RON furtunul, plus 30 RON inlocuirea lui la reprezentanta.
  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sa nu parlesti garnitura de chiulasa...ar fi pacat pt un furtun sau colier.....cand se incalzeste motor ai presiune in instalatie si atunci e mai evidenta scurgerea de likid
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Temperatura f.rar depaseste 90 grade,astazi a trecut 1 mm peste dunga de la 90,in general sta intre 80 si 90(mai aproape de 90), dar nu pierd lichid atunci cind merg(daca era pompa de apa presupun ca trebuia sa curga si in mers) ci cind masina sta, cu motorul oprit(dupa ce s-au circulat ceva zeci de km).De abia simbata pot ajunge la un mecanic(imi montez si scut metalic) si voiam sa stiu cam ce ar putea fi...Curios este ca dupa ce am luat-o de la mecanic(schimbat distributie si amortizoare spate+schimb ulei/filtre) a inceput sa curga....Ar fi tare sa fie din cauza busonului(a valvei) de la vasul de expansiune...Si evident vreun colier pe dedesubt.
Skip ads

  • aerostanciu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
este de la radiatoruld e caldura care se afla in bord si da pe retur afara antigel, cred k ai gasit pe la presuri nu? vezi sa nu fie oringurile apoi verifici radiatorul, bafta
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pina la urma era de la pompa de apa.Schimbat si rezolvat problema...
  • livakhe

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
buna si eu caut sa schimb toate furtunele de la sistemul de racire.nu stiu unde sa gasesc asa ceva pe la magazine nu se gasesc toate asa ca am apelat la forum.este un opel kadett din 85 .sunt imbatranite si imi este frica sa nu crape vreunul.se vad deja crapaturile pe ele.stie cineva unde se pot gasi?este vorba de 6 furtune si nici unu nu seamana cu altu.msm.astept un raspuns.pls.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR