Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cont-sters-3673

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2006

  • Mesaj Privat
AM nevoie sa dau jos butucul de la contactul de la vectra b (diesel, X20DTH, an 2000, berlina). Tunul volan il am dat jos, am si cheia, normal, deci nu mai este pe masina. Stie cineva cum dau jos butucul, dar fara sa-l stric? Smile

Multumesc.
  • nicolae.ene

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca este imposibil-mie mi s-a blocat si numai cu o masina de gaurit bosch l-am dat jos(nu eu,un electrician).Neamtu l-a facut foarte destept.
  • cont-sters-3673

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am rezolvat! se desface extrem de simplu ...; solutia am gasit-o intr-un manual de service pentru vectra b pe care l-am luat tot din sectiunea "Vectra", discutia despre manuale si documentatii. Deci: se baga cheia in contact si se pune cheia pe pozitia 1 de contact (se stie ca in contact cheia poate avea 3 pozitii). Apoi, cu o surubelnita subtire, dar merge si cu orice altceva care se potriveste, se apasa in gaurica din tunul volan, cea mai apropiata de locul unde fagasul in care intra butucul si tunul volan fac corp comun in unghi de 90 de grade. E singura gaurica din tunul volan f aproape de locul unde se introduce cheia, gaurica care pare "fara rost". Oricum, gasiti exact si poza in tutorialul din manual. Apasand piciorul-siguranta care este accesibil prin gaurica respectiva, butucul trebuie sa sara efectiv singur afara din fagasul in care este prins.
That's it! Ai butucul, fara sa gauresti nimic cu bor-masina!
  • nicolae.ene

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bravo,esti tare,felicitari!la mine oricum nu mai intra nici cheia,deci degeaba as fii stiut sistemul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR