Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • delfi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema destul de dificila.Mi-a sarit fulia de la arborele cotit(vibrochen)! Am o vectra a 92 benzina si m-am trezit cu surpriza sa-mi cada fulia in cauza in mers! Este vorba de fulia care e fixata pe pinionul de la cureaua de distribuitie si care antreneaza in acelasi timp si alternatorul si servodirectia! Cica exista acolo pe pinionul respectiv o proeminenta metalica ce impiedica ca aceasta fulie sa se roteasca pe axul central al pinionului.La mine aceasta proieminenta s-a uzat in timp sau a disparut si acum acesta fulie nu se tine decat in surubul central dar are tendinta de a se desface mereu din lipsa acelei proieminente metalice uzate! intrebare ? trebuie sa schimb acel pinion cu problema cu unul nou cu proieminenta metalica corespunzatoare sau pot reface aceasta defectiune printr-un aft de sudura?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acest lucru s-a intamplat din faptul ca la ultima demontare nu s-a strans cum trebuie surubul central. Cel mai bun remediu este sa gasesti piesa la dezmembrari si sa o schimbi, numai daca nu gasesti incerci sa repari. Nu cumva pinionul este asamblat pe arbore cu pana, poate pana este uzata sau sparta (de obicei asa se fac asamblarile pinioanelor de antrenare pe arbore)?.
  • delfi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da! corect! pinionul e fixat pe arbore cu o pana ! pe acest pinion ruleaza cureaua de distributie,dar peste el se suprapune fulia in cauza ,stransa intr-un surub central.Atunci cand sunt suprapuse fulia si pinionul ,stitul proieminent (corp comun cu pinionul)intra intr-o fanta a fuliei si nu da voie sa se invarta independent unul de a altul ci se invart ca un tot comun.L-a mine acest stift s-a uzat in timp din nu stiu ce motive si acum exista posibilitatea sa se invarta independent unua fata alta si oricat as strange surubul central se desface foarte repede si cade fulia.Pot reface stiftul prin sudura sau trebuie musai schimbat pinionul?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie schimbat. Sudura este ultima soluţie la care să te gândeşti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR