Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Azi am reusit sa reglez frana de mana si merge ok prinde la al 3-lea dinte doar ca atunci cand merg inainte si trag frana prima oara tot se aude un pocnit care dupa aia nu se mai aude,iar cand dau in spate si trag frana nu pocneste.Vreo idee?

Mersi anticipat

PS:apropo mersi tare mult de ajutor,daca nu ar fi fost clubul ar fi trebuit sa scot ceva bani din buzunar.Mersi inca o data
Skip ads

  • radutu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut! am si eu o nelamurire si sper sa gasesc aici un raspuns ...
nu stiu exact care e sistemul de functionare al franei de mana pe disc dar la mine cred ca am o problema...
atunci cand trag frana de mana masina se comporta exact ca atunci cand ar fi bagata in viteza(acea miscare fata-spate la impingere )...nefiind bagata in viteza...
si in mers se aude de la roata stanga spate o zornaiala ca de tabla desprinsa...aceasta se opreste in momentul in care calc frana...mentionez ca placutele au cam 20%uzura...
  • flo79

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Vezi ca nu e pe disc frina de mina,are tamburi in butuc.Asa are a mea, vectra b 1997. Crying or Very sad
  • traftir

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Verifica daca mai ai cruciulita care tine placutele de frana "tensionate"..asta e o posibila cauza cu zornaiala
Iar la frana de mana: e posibil ca sabotii de la frana de mana sa fie tociti, pentru ca ei nu sunt rotunzi cum e butucul sunt ovali sa zic asa si de asta face ca si cum ar fi in viteza, pana ajunge in locul unde mai tine. eu tocmai i-am schimbat si de asta zic.cam la fel facea si la mine.
Skip ads

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la vectra e des intalnita aceasta problema.balansul fata spate este dat de uzura bucsilor de brat-fuzeta,acestea fiind situate undeva dedesubt aproape de locasul de fixare a cricului.cum spunea colegul de mai inainte la vectra b in spatele discului de frana se afla un ansamblu stil tambur cu saboti,care blocheaza rotile cand tragi frana de mana.la tine este posibil sa se fi uzat acestia saboti si sa frece metal pe metal,sau pot fi blocati.daca acest zgomot dispare la apasarea franei de picior atunci este posibil sa ai uzura in placute sau buza se uzura la disc.cel mai bine desfa roata si vezi cum se comporta.
  • gherna ion

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pentru traftir; cum ai reusit sa scoti discul de spate, are vreo chichita. am scos surubul de la disc ,am slabit fr. de mana la macsim . ,am scos etrier ,etc.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Discul pe spate se scoate fortand cu o pargie din interior spre exterior. Ca sa nu-l deteriorezi, se protejaza cu o scandura sau un cauciuc.
Pe langa uzura bucselor, o alta cauza a balansului o reprezinta si rugina din interiorul butucului.
  • traftir

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ceva in genul cum a spus colegul am scos discul..numai ca eu am fost un pic mai "brutal": am dat cu un ciocan de cauciuc in laterale si in acelasi timp am tras de disc..daca cumva schimbi placutele..mai bine desfaci intai si masori tamburii pentru ca eu am avut mari probleme..in sensul ca nu am putut sa mai bag discul dupa schimbarea placutelor deoarece nu aveau aceeasi dimensiune la "urechile"proximale.
Skip ads

  • radutu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
deci in spatele discului este un sistem pe tamburi doar pentru frana de mana...o sa dau jos sa vad care ar putea fi cauza miscarii fata spate. si mai interesant este faptul ca aceasta problema este pe ambele roti. dar sper sa aflu cat de curand.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu vei gasi acolo decat o mare cantitate de rugina. Daca mergi 100 m cu frana de mana trasa in asa fel incat placutele sa frece putin tamburul, miscarea va disparea. Dupa o vreme, o data cu aparitia ruginii, va aparea din nou.

L.E.
Am gasit poza facuta de mine cand am desfacut sa verific.
https://www.clubopel.com/vie...84&highlight=
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
A schimbat cineva cablul de la frana de mana la vectra B sedan? Din cate bucati e format?Am fost la magazine si imi dau vreo 5-6 dimensiuni nici nu stiu care sa le aleg.La mine doar pe partea stanga am probleme,lipseste pana undeva sub aparatoarea de la esapament,pe la mijlocul masinii,cred k am pierdut-o.As putea schimba doar cablul de pe stanga de unde vine mufat cu cel care pelaca de la maneta?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ia legatura cu dancuciureanu de la voi din Iasi si te ajuta el chiar si numai cu sfaturi sau firme la care sa gasesti exact ce iti trebuie
Skip ads

  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
E unu lung de la maneta pana in spate si de acolo doua bucati cate una la fiecare roata. Du-te cu talonul la un magazin de piese si iti da exact ce inti trebuie. Costa undeva la 120 lei.
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mie imi trebuie doar partea stanga pe dreapta e intact.
  • undercover

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
nu imi mai revine frana de mana.unde se prinde arcul de revenire?un capat al arcului se prinde undeva in spatele discului dar nu stiu unde se prinde celalat capat .poate sa ma ajute cineva su o indicatie?
  • traftir

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
undercover : te bagi sub masina si te uiti atent si sigur ai sa gasesti unde vine celalalt capat. intinzi de arc si te uiti dupa o gaura sau o "ureche" in care intra. cu explicatii nu ai sa intelegi.cel mai sigur sub masina descoperi.daca nu te descurci cauti in manual si mi se pare ca arata intr-o poza ce si cum. bafta
  • worldoftanks

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2013

  • Mesaj Privat
saluate am si eu o problema cu sistemul de franare. Masina este o Vectra B- CC cu motor de 1.8 benzina data inscrieri 11 2000. problema incepe cu inactivitatea ABS (pe timp rece adica tempeaturi apropiate la valoare de 0 grade ABS lucreaza ) dar si cu blocarea rotii dreapta spate in timpul franarii si implicit pierderea directiei in timpul franarii (doar la franare brusca), frana de mana tine doar de la al 8-lea dinte in sus. Am dus masina la un centru de diagnoza pentru frane si acolo mi-au gasit ca am frana de mana blocata la un procent de 40%, am pus testarul pe masina pentru a vedea ce erori am si am gasit mai multe legate de ABS. Am citi la alte sectiuni despe defectele ABS intrebarea mea ar fi : in ce ordine sa ince reparatiile intai frana si dupa ABS sau invers si care ar fi solutiile cele mai convenabile ca pret ? De precizat ca masiana a fost implicata intr-un accident nu grav , frontal in care m-am ales cu partea din fata avariata zdravan , poate fi problema si din cauza acidentului? mi sa spus din service ca directia nu a fost afectata si masina nu bate si nu face nici un zgomot ciudat. Am repart avariile de la accident Va multumec anticipat si scuze de lungimea txtului am vrut sa fiu cat mai explicit pentru a putea primi cele mai eficiente sfaturi !
  • traftir

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
la ABS o iei in ordinea erorilor. Nu are treaba ABS cu frana de mana.
La ABS urmaresti senzori,roata dintata de pe planetara(in functie de erori) mai grav calculatorul; pe spate la abs este rulment cu tot cu senzor de abs (cel putin in cazul meu).si acolo verifici mufele intai.
La frana de mana daca este blocata schimbi cablul si eventual verifici si sabotii.

Cum adica pierzi directia la franare brusca?
  • voicilaradu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut!Ma abonez si eu la discutia voastra legata de frana de mana.Am o Vectra B din '96 si i-am schimbat cablurile de frana (cele care duc la roti si cel de la maneta) insa nu pot regla frana.Dispozitivul de reglaj de la maneta este strans la maxin,chiar iese prin mansonul de "piele" .Cum trag prima oara frana de mana se inmoaie cablurile si nu tine frana,nu mai am ce sa strang...Uit ceva ?
  • traftir

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
voicilaradu..sabotii de la frana de mana i-ai verificat? daca sunt in regula regleaza si "piulita" de la saboti. verifica daca ai bagat bine cablurile in lacasuri in dreptul rotii...verifica daca urechile de prindere nu sunt rupte sau tocite.alea de obicei sunt cu probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR