Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • evilinside81

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am o Vectra B 1.6 16v (X16XEL) 1998
Problema e ca am cablul de la frana de mana de pe partea dreapta rupt si vreau sa-l schimb, dar nu stiu ce cod are, nici macar lungimea exacta a lui nu o cunosc (ma refer la cel mai lung, stiu ca sunt parca 3 segmente de cablu pe fiecare parte).
Daca ma puteti ajuta si cu aceasta problema, va rog sa o faceti Embarassed
Poate unii vor zice sa-l dau jos si sa-l masor, dar e destul de complicata procedura, iar eu vreau ca atunci cand il demontez, sa il si schimb.
Deci vreau sa stiu dinainte ce trebuie sa cumpar.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Inceraca aici, descarca lista (pdf), cauta-ti cablul in ea. Bafta!
  • evilinside81

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc frumos! Smile
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti... Am un vectra 2001 2.0dti frane pe spate pe discuri iar frana de mana pe saboti si nu stiu ce sai fac la frana de mana.Tine,dar la al 10-11-lea dinte si pe deasupra daca o trag si incerc sa misc inainte si inapoi masina are o portiune de 10-20 cm unde roata se misca si nu e blocata dupa care se blocheza,iar cand se blocheaza se aude o bataie.Am gasit ceva pe forum cum se regleaza din interior de la maneta dar de la roata stie cineva cum se regleaza?Oare trebuie schimbati saboti sau doar reglati?
Spuneti si mie asa trebuie sa aibe jocul acela de 10-20cm roata dupa care se blocheaza?sau e ceva dus la mine.Cam la cati dinti ar trebii sa o reglez si de unde?(doar de la maneta)...
Astept raspunsuri.
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mar, din cite stiu eu, la Vectra B (nu stiu cum e la alte masini) frina de mina ar trebui sa opreasca masina in loc la al saptelea click. Uite aici instructiunile din TIS pentru reglarea frinei de mina: http://rapidshare.com/files..._brake_adjust.rar
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
la automobilele cu frane cu disk la rotile posterioare frana de parcare este complet separata de frana de serviciu. ca frana de parcare sunt montate in mod suplimentar frane cu tambur in ambele discuri de frana.
reglare: pentru a abtine o eficienta optima a franei de mana este suficienta conducerea automobilului cca 300 m cu frana de mana putin trasa si cu vit medie, inaintea efectuarii reglarii.
se invarte discul de frana pana cand orificiul de reglare se afla peste unitatea de ajustare.
se invarte piulita de reglare a unitatii de ajustare prin orificiul fara filet al discului de frana, cu ajutorul unei surubelnite, pana cand sabotii de frana se apropie complet. atunci, discul este blocat.
se desurubeaza piulita de reglare pana cand discul incepe sa s invarta liber
se face acelasi reglaj si la cealalta roata
daca reglajul nu este suficient se mai regleaza si de la levierul franei de mana. pana frana de parcare tine la al 7 lea clichet.
ulterior mai faci vreo 300 de metrii cu frana putin trasa
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mersi pt sfaturi,o sa incerc sa fac operatia asta desi nu stiu daca o sa-mi reusasca pt ca m-am mai uitat pe lacasul fara filet de pe disc dar nu am gasit nici o piulita de reglaj.Unde ar trebui sa se afle?sus,jos ,stanga dreapta.O sa mai caut,sper sa gasesc.Mersi inca o data.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Reinviem acest topic pentru a nu mai deschide altul identic.
Am roata dreapta spate desfacuta tocmai pentru ca este dezechilibru intre roti atunci cand trag frana de mana si nu reusesc sa gasesc surubul de reglaj. Reiterez intrebarea
mar a scris:Unde ar trebui sa se afle?sus,jos ,stanga dreapta.

Sper sa nu trebuiasca sa astept inca un an pentru raspuns. Smile

L.E. Suruburile de la etrierul spate au urme de vopsea pe filet. Trebuie montate tot cu vopsea?
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
la vectra surubul de reglaj farna de mana se afla un partea de superioara a discului(tamburulu) aproape pe mijloc
Ps : surubul este de fapt o rotita pusa pe verticala pe care merge rotata in sus sau jos, cel mai bine o gasesti cu discu' dat jos. nu este greu de demontat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu vrea sa iasa. De aceea am desfacut etrierul, numai ca este oxidat sau bagat fortat, si nu astiu cum sa-l fac sa iasa.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Piulita cred ca este jos, dar cel mai bine dai jos etrierul si discul sa verifici starea sabotilor si a suprafetei de contact pe disc.

L.E. Incearca cu WD 40 si un ciocanel de cauciuc sau lemn.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am eusit sa scot discul iar surubul de reglaj este in partea de sus, cu piulita pozitionata putin in stanga. Este mascat de arcul dintre saboti. Am facut si o poza dar nu am cum sa o descarc pana luni. Acum am renuntat la a face reglajul intrucat am fost foarte aproape de a dobora masina de pe cricuri cand am scos si a doua roata. Voi posta poza facuta si voi relua totusi operatiunea la un atelier unde voi avea un elevator.
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sunt curios daca dupa ce termini tot o sa mai ai zgomotu acela cand tragi frana de mana( un fel de troncanit) la roti
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am si eu aceeasi problema cu frana. Am sa incerc sa o reglez
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Troncanitul si alunecarea apare din cauza ruginii acumulate in interiorul bandoului. Cred ca este bine ca din cand in cand sa se merga cu frana de mana trasa pentru a curata rugina.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asa cum am promis, postez fotografia cu sistemul de reglaj al sabotilor pentru frana de mana. Este fotografiata roata dreapta


  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.Care ar fi surubul(rotita)de reglaj si cum se face exact fara sa dai jos etrierul si butucul?Multumesc anticipat


Bandi a scris:Asa cum am promis, postez fotografia cu sistemul de reglaj al sabotilor pentru frana de mana. Este fotografiata roata dreapta


  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
florin_darabut a scris:Salutare.Care ar fi surubul(rotita)de reglaj si cum se face exact fara sa dai jos etrierul si butucul?Multumesc anticipat


Bandi a scris:Asa cum am promis, postez fotografia cu sistemul de reglaj al sabotilor pentru frana de mana. Este fotografiata roata dreapta


Scrie in posturile de mai sus (murzick) si (adi diaconu), cu mentiunea ca trebuie sa tina la 4 dinti nu la 7 si zgomotul nu dispare, daca tragi frana de mana din mers se va auzi o mare bubuitura.
Piulita de reglaj este steluta aceea lipita de arcul de sus.
Cu zgomotul este o poveste mai complicata.
  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,vezi ca gaura este chiar in dreptul reglajului in poza,ca sa reglezi asa am facut eu:
1.am luat o bricheta cu led, am scos ledul cu bateriile si l-am pus pe direct.Am bagat pe gaura cu filet de langa cel cu reglaj ca sa vad si eu ceva Smile
2.am luat o pila subtire si am bagat sub arc, ca piulita de reglaj sa se invarte usor, daca nu se invarte foarte greu
3.cu o surubelnita subtire am invartit de piulita de reglaj cum a scris si adi diaconu
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
acuma cred ca am inteles:eu credeam ca trebuie sa fie o rotita care trebuie invartita de la stanga la dreapta sau invers exact ca si suruburile de la roti(cum te uiti la roata) dar de fapt trebuie de sus in jos.
Multam de promtitudine. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR