Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
Stimati colegi..o problema minora..dar cam stresanta.Totul a inceput prin aparitia mesajului "check left fog lamp" si a unui bec cu semnul exclamarii pe bord.Ok,verific proiectorul stanga..si nu merge..dreapta functioneaza.Scot halogenul..il verific ..e functional..si-l schimb cu cel din partea dreapta..in continuare..partea stanga e-n intuneric.Masor cu un voltmetru in mufa stanga si-mi arata un curent de 12V...Merg mai departe si bag si halogenul in schema si-mi cade curentu undeva la 0.211,fara sa se aprinda halogenu..Merg la mufa din dreapta masor in mufa si cu consumatorul si se aprinde, si-mi arata si 11,2V in voltmetru.Acuma ziceti si voi ce sa suspectez?Mufa din poza din care ies firele?Numai firele din ramura pentru stanga?Va rog frumos daca ati patit-o sau aveti vreo idee buna..Merci

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu dau o parere avizata...dar eu as suspecta mufa becului..poate e in scurt sau face contact imperfect atunci cand introduci becul.
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai..masurand curentul in mufa nu trebuia sa fie aiurea daca e ceva in scurt?Cade numai cand bag consumatorul..Voi mai analiza mufa aia..poate reusesc s-o stric:))Totusi tind sa cred ca e mufa aia mare cu toate firele pe ea...ca daca am miscat-o putin mi-o dat mesaj si la proiectorul dreapta..o data..dar el merge si nici n-a mai bagat mesaju de atunci..In schimb partea stanga nici nu se aprinde si mesaju +becu ! e la ordinea zilei..
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ai un contact imperfect pe traseu care se comporta ca o rezistenta inseriata. din acest motiv fara consumator ai 12V, si cu consumator scade tensiunea (cei 12V cazand pe contactul imperfect).
contactul imperfect este foarte posibil sa fie la mufe.
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Rezolvat..o bucatica din cablajul de langa mufa era oxidat si de acolo pierderea..gata!Si cand te gandesti ca hahalerele de la reprezentanta erau hotarati sa-mi vanda un kit de cablaj complet..si era si o gramada de bani Wink) penibili mai suntem la nivel de reprezentante..le-am dat MARSH!Sa nu-i vad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR