Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • litium1000

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Am o Vectra C GTS, Z19DT, 2004. Astazi, cand ma indreptam spre Bucuresti...dupa ce am trecut de Slatina am inceput sa aud o bataie la rotile din fata. La inceput era greu sesizabila dar s-a acutizat. Frecventa batailor varia in functie de viteza. Am oprit, m-am uitat la roti, la cauciucuri si nimic.
Cand acceleram sau cand franam nu se simtea nimic. Doar cand o lasam pe liber sau cand luam piciorul de pe acceleratie se auzea.
Daca luam viraj strans la stg nu se mai auzea.,,si asa am dedus eu ca vine de la roata din stanga.

Masina o am de putin timp, dar am verificat-o la autotest2000 si baietii de acolo mi-au zis ca planetarele si bucsaraia sunt ok. Au testat-o si pe rolele alea, si ma gandesc ca daca avea atunci ceva isi dadeau ei seama.

Ce ar putea fi?

Problema s-a acutizat pe autostrada, batea din ce in ce mai tare...si cand am ajuns in Buc, daca nu mergeam accelerat masina aproape ca dansa pe roti si bataile se auzeau foarte tare.

Eu ma gandesc ca o fi de la rulment...
Poate sa fie si altceva?
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ai verificat daca nu cumva s-au slabit rotile? Adica sa pui cheia pe suruburi si sa le strangi?
  • litium1000

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am apasat cu piciorul pe ele, da mi s-au parut toate la fel de tzapene. N=am incercat sa strang cu cheia pentru ca nu mi-a trecut prin cap ca ar fi piulitzele slabite. O sa incerc asta maine dimineata pana sa plec cu ea la service...daca mai ajung pana acolo Neutral
  • litium1000

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, piulitzele erau extrem de slabite. Una puteam sa o strang cu mana. Un prezon era rupt. Acum stau in 4 prezoane pe roata stg fatza.
O sa vad zilele astea unde ma duc sa imi scoata perzonul care s-a retezat. Pana atunci merg incet.
Se pricepe cineva ?
E un tutorial pe forum, si daca as fi fost acasa m-as fi apucat singur sa-l scot..insa aici in Buc nu am sculele necesare.
Skip ads

  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si mie mi s-au retezat trei prezoane la o roata..deci cunosc problema Crying or Very sad ...sper sa mearga si la tine cum a mers la mine....desfaci discul de pe "butucul" rotii (cred ca asa ii spune), ai sa vezi ca in afara de gaurile unde vin prezoanele mai gasesti si un cap de surub(la mine era in cruce)pe care il desfaci si dai discul jos, dupa care cu un ciocan si o surubelnita bati usor in prezoanele retezate pana incep sa se desfileteze.......multa bafta.....daca nu reusesti asa, mergi la un atelier si intreaba daca au o scula care se cheama vibromas-nu fac misto-e o chestie care atasat pe butuc vibreaza ft tare incat sa se desfileteze prezoanele retezate, asta era solutia oferita de mecanicul la care am fost eu daca nu reuseam sa desfacem cu ciocanul si surbelnita...bafta
  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si inca ceva daca mergi cu patru prezoane la o roata nu cred sa fie o problema asa mare, eu am mers vreo trei zile..pana mi-au venit prezoanele....orientativ eu am dat 3ron/prezon..bafta.
  • litium1000

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am dat azi roata jos sperand ca prezonul e rupt in afara butucului, dar de unde...e cam 1 cm in interior si n-aveam sculele necesare...Nu ma bag mai departe. O sa merg la un service..dar mi-e cam frica sa nu-mi iau tzeapa. Ceva ponturi? Unde pot sa merg sa ma rezolve ieftin ?
Cam cat m-ar duce toata treaba?
  • DarkJacobs

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ce-ai facut cu prezonul?
  • litium1000

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Deocamdata nimic, merg tot cu 4. Am fost de dimineata la un mecanic si m-a amanat pana maine dimineata.
  • cazacu_cristy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca eu am scapat ieftin.Am patit si eu asta,pe traseul Deva-Timisoara.Mi-am dat seama k ar putea fi asta abia pe la Izvin Very Happy ,adica aproape de Tm.Nu stiu daca de la asta se trage trebuie sa schimb rulmentul pe dreapta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR