Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jeanolteanu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, am achizitionat acum o luna o Astra H Caravan SH 2005 din Belgia, prin intermediar, binenteles (o firma la licitatie, etc). A fost fara calculator de bord activat si l-am activat eu la un dealer opel din Bucuresti. Recent, am auzit ca smecherii intrerup calculatorul de bord pt a nu mai inregistra km sau pentru a-i ajuta sa dea kilometrajul inapoi, ceva de genul asta. Cine ma poate lamuri? Cum se poate vedea nr. real de km. (daca este posibil, chiar daca este cam tarziu)? Pot fi vazuti numai la opel sau la orice tester mai bunicel asa.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles de la colegii de aici, se poate scoate siguranta pentru ABS si nu mai contorizeaza rulajul in bord.
Rulajul se pastreaza in bord, dar si in ECU, daca am inteles bine. Sunt sanse sa fie mici diferente intre cele doua valori, chiar si pentru o masina 'corecta', insa sunt foarte mici.
  • adi3636

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
jeanolteanu a scris:Salutare, am achizitionat acum o luna o Astra H Caravan SH 2005 din Belgia, prin intermediar, binenteles (o firma la licitatie, etc). A fost fara calculator de bord activat si l-am activat eu la un dealer opel din Bucuresti. Recent, am auzit ca smecherii intrerup calculatorul de bord pt a nu mai inregistra km sau pentru a-i ajuta sa dea kilometrajul inapoi, ceva de genul asta. Cine ma poate lamuri? Cum se poate vedea nr. real de km. (daca este posibil, chiar daca este cam tarziu)? Pot fi vazuti numai la opel sau la orice tester mai bunicel asa.


km reali inregistrati in ecu pot fi vizualizati cu orice tester care poate intra in instrumente.
daca exista o diferenta, ea nu are voie sa fie mai mare de 99 km.
daca e mai mare, e clar ca a fost umblat la kilometraj.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR