Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • adytza05

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Absolut. Smile Multumesc
Skip ads

  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Au aparut instalatii de xenon cu descarcare foarte rapida. In jur la 1,5 sec maxim 2 secunde ajunge la puterea maxima. Ideale pentru faza lunga. Daca doriti mai multe detalii intrebati-ma.

Eu am testat pe masina si ii diferenta foarte mare , cele normale nu apuca sa ajunga la jumate din intensitate pana cand astea sunt incarcate maxim
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
poti face un filmulet sa vedem si noi diferenta dintre cele doua tipuri de balasturi.As fi interesat pt faza lunga,cu toate ca si cele normale i-si fac treaba destul de bine(poti sa dai linistit blitzu-uri) numai ca nu se incarca la capacitate maxima.A si poate ne spui si un pret pt ele.
Ma gandesc ca ,daca pretul e mai mare cu maxim 50% fata de unul normal,nu renteaza cumpararea acestor balasturi cu incarcare rapida (deoarece si cele normale i-si fac treaba.,ma repet poti sa dai blitz-uri,bine nu la capacitatea maxima de aprindere a becurilor;dar acest lucru nu este un impediment blitz-ul se vede foarte bine ,atat ziua cat si noaptea,) plus ca daca dureaza 1-2 sec pana se aprind banuiesc ca blitz-ul se realizeaza la aceeasi intensitate ca si la un balast normal. ..
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat


Intradevar sunt ceva mai scumpe , pretul lor este de 300 Lei pentru cele de 35W si 340 Lei pentru cele de 55W.

Ideea ii ca nu iti foloseste numai la blit , ci si cand esti afara din oras , dai lunga se incarca rapid , nu dupa ce ai trecut de curba ( dau un exemplu ) . Eu am testat la mine pe masina , si chiar ii o diferenta foarte mare. Mergand pe drum intunecat , dau lunga , si in 2 secunde vad partea dreapta perfect luminata , pe cand stanga inca se incarca si se incarca. Doar pe partea dreapta am pus sa vad diferenta. Si chiar isi merita fiecare leu.

Vorba aia , dau un ban dar stau in fata. Iar fiind pe faza lunga , odata le cumperi si le folosesti mult si bine. Eu de 4 ani am schimbat pe faza lunga 1 set de becuri , si alea ca asa mi s-a nazarit mie nu ca era necesar. In concluzie , in 4 ani nu mi s-a ars nimic.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
DaBOtta a scris:Au aparut instalatii de xenon cu descarcare foarte rapida. In jur la 1,5 sec maxim 2 secunde ajunge la puterea maxima. Ideale pentru faza lunga. Daca doriti mai multe detalii intrebati-ma.

Eu am testat pe masina si ii diferenta foarte mare , cele normale nu apuca sa ajunga la jumate din intensitate pana cand astea sunt incarcate maxim


de ce ai pus pe faza lunga xenon ca sa orbesti mai bine pe altii? nu iti doresti sa ma intalnesti pe vreun drum si sa fi cu faza lunga cu xenon aprins venind din sens invers, crede-ma... decat daca doresti sa ramai fara faruri complet si poate si alte sechele...
voi chiar nu va ganditi si la trafic si siguranta celorlalti? chiar asa de inconstienti puteti fi? crede-ti ca daca era bine nu puneau astia pe masini din fabrica asa ceva? (ATENTIE! nu imi zi de cel cu bixenon din fabrica ca acolo este alta poveste...)

P.S. eu folosesc kit xenon SIEMENS HID din 2007 si nu am avut nici macar un bec ars sau ceva si circul foarte mult noaptea...
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Tu mergi cu halogenele de pe faza lunga aprise cand vine cineva de pe contasens? Shocked
Daca nu atunci chiar nu vad rostul postarii tale?

Noi astia care avem xenon pe lunga nu-l folosim cand vine cineva de pe contrasens, deci nu avem cum sa-l orbim...
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. Nu mergi cu faza lunga cand cinea iti vine din sens opus.
2. Mi-am pus xenon si pe lunga si pe proiectoare ca sa vad eu mai bine.
3. Crede-ma si daca iti vine din sens opus cu bixenon de fabrica va fi vai de ochii tai
4. Cat despre amenintarile astea pastreazale pentru tine ca nu ii lic de dat in spectacol aici.
NU inteleg de ce pe acest forum doar 1% din useri pot sa fie normali si pe subiect nu sa inceapa sa se bage aiurea in seama in orice discutie si sa arate ca el ii cel mai destept.

P.S. Vezi , da un search pe google sa vezi daca SIEMENS face kituri xenon. NU ! Deci ce ai tu pe masina sunt tot chinezarii cum le zice toata lumea , doar ca scrie SIEMENS si au costat triplu. Da sunt mai de calitate.

Daca tot ai sarit asa pe noi , hai ca sar si eu.
Vad ca ai ASTRA G ,nu ? Ma gandesc ca ai becuri H7R care sunt speciale pentru farurile care nu au lupa , ca sa nu disipe lumina aiurea , si sa vina unu din contrasens sa iti sparga farurile ca l-ai orbit ? Eu macar am faza scurta am lupa si ma gandesc la cel din contrasens.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc daBotta pt lamuriri.
Mikyboy ti-am rtspuns si pe celalalt topic,dar ma voi ,,spovedi'' si aici Smile si eu am xenon faza scurta,faza lunga si [proiectoare,dar cele de pe faza lunga si proiectoare le aprind foarte rar maxim de 10 ori pe an,iar cele de pe faza lunga lefolosesc mai mult la blitz-uri Wink.Ca si idee cele de pe faza lunga am reusit sa le fac sa se aprinda mai intai cel din dreapta si dupa 0.5 maxim 1 sec sa se aprinda cel din stanga,efectul de blitz e ,,mai frumos'' parerea mea,chiar daca nu e la intensitate maxima Smile.
PS:Legat de partea cu spartul farurilor,fiecare nas i-si are nasul .....Nui-as fi dorit tiristului sa fi fost eu in locul celuilalt participant la trafic care la aghresat.Stii ce scrie unul din bucuresti in loc de caine rau:Avem moldoveni in gazda ...
Scuze pt offtopic
Peace.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Stefan ca de obicei ai simtul umorului foarte dezvoltat...
In alta ordine de idei eu nu am amenintat pe nimeni dar cand vad din astia cu xenon pe faza lunga si halogene le umplu frigiderul de carne sa aiba pentru tot anul...
Cat despre becuri, da sunt H7R si dupa ce le-am montat le-am reglat in service pe stand si nu am avut nici o problema si pentru ca dupa 4 ani de utilizare s-a matuit urat de tot sticla si materialul (fac foarte multi km pe an) am schimbat de o saptamana si farurile cu unele cu lupa ca cele originale si astea reglate in service dupa montare.
Legat de SIEMENS iti spun sigur ca sunt fabricate sub licenta lor si iti mai spun ceva ce poate nu sti: sunt facute in fabrica lor din china si sunt de fapt facute cu aceleasi componente dar care din punct de vedere al preciziei si specificatiilor de fabricatie nu corespundeau cu cerintele beneficiarilor si ca sa nu le piarda (erau bune dar nu destul de bune) au facut o serie de fabricatie pentru aftermarket. (acum nu se mai gasesc decat ce mai au pe stoc unii altii
pentru ca seria de fabricatie s-a terminat). Lucrez in industria auto de 6 ani si am vazut si aflat multe dedesubturi...

P.S. @uskt2005 - eu nu folosesc halogenele decat daca este ceata ceea ce se intampla destul de rar si faza lunga o am cu becuri halogen clasice si o folosesc doar cand nu este drumul marcat si este gol fara trafic, iar daca este trafic imediat comut pe faza scurta pe principiul: "ce tie nu-mi place, nici altuia nu-i face... "
Stefan eu de cand condum am invatat ceva: nu te pune cu TIR-istii ca e mai rau decat cu taximetristii si minerii... Crede-ma ca am vazut multe de cand conduc si am prieten care lucreaza ca soferi de TIR si chiar patroni de firme de transport si stiu cum gandesc si mai ales ce fel de oameni sunt. De la ei am invatat sa stau in banca mea ca nu e de joaca... Am facut si eu odata o boacana si apoi m-am rugat sa nu mai vad TIR-isti pana ajung la destinatie iar cei pe care i-am vazut au aflat toti desi s-a intamplat in judetul Brasov si cand m-a recunoscut in trafic un TIR-ist eram in Constanta.... detaliile nu au rost dar am tras o spaima destul de mare.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:... Lucrez in industria auto de 6 ani si am vazut si aflat multe dedesubturi...

..... eu nu folosesc halogenele decat daca este ceata ceea ce se intampla destul de rar si faza lunga o am cu becuri halogen clasice ......


Aha deci lucrezi in industri auto si la proiectoare tu le spui halogene, am inteles acum.... Mr. Green
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:Stefan ca de obicei ai simtul umorului foarte dezvoltat...
Multumesc pt apreciere Smile

Stefan eu de cand condum am invatat ceva: nu te pune cu TIR-istii ca e mai rau decat cu taximetristii si minerii... Crede-ma ca am vazut multe de cand conduc si am prieten care lucreaza ca soferi de TIR si chiar patroni de firme de transport si stiu cum gandesc si mai ales ce fel de oameni sunt. De la ei am invatat sa stau in banca mea ca nu e de joaca... Am facut si eu odata o boacana si apoi m-am rugat sa nu mai vad TIR-isti pana ajung la destinatie iar cei pe care i-am vazut au aflat toti desi s-a intamplat in judetul Brasov si cand m-a recunoscut in trafic un TIR-ist eram in Constanta.... detaliile nu au rost dar am tras o spaima destul de mare.

Asta asa e ,aici tind sa-ti dau dreptate.Vorba aia pe lume sunt trei tipuri de oameni :Oameni buni,Oameni rai si SOFERI
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pentru faza lunga xenon exista xenon de 55w...care se incarca rapid...doar atat xenon de 55w, am avut eu de 5000k si erau foarte ok. Pentru cine are faruri aftermarket sunt perfecte..ca becul halogen pe faruri atfermarket este...pozitie pe faruri originale:))
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
e o vrajeala totala csenonul de 55w.Smile balasturile sunt de 55,sau cel putin asa scrie pe ele dar becurile tot de 35w sunt
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu ce am de vanzare de 55w sunt diferite si becurile si balasturile.
Cele de 55w se incarca mult mai greu decat cele de 35w. Asta evident daca sunt si becurile de 55
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat


Iata si dovata. Se observa cum becul de 8000K = 55W , are bulbum mai alungit si mai "gras" sa zic asa , iar cel de 4500K este ceva mai mic.

La cele de 55W le trebuie ceva mai mult pana se incarca. Dar cu balasturile F5 se incarca foarte foarte rapid.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asa o fi cum spuneti voi Very Happy
  • adytza05

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Revin cu poze facute seara, asa ca idee ptr. colegii interesati si nu numai.
Opel Vectra C, 2003, faza scurta, instalatie de 35W, bec H7, 4300 K+anulatori eroare (dupa montare farurile au fost reglate in service Wink )
Prima poza e facuta din masina(lumina pare mai slaba) si celelalte doua din exterior.


Se vede super.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris:
mikyboy a scris:... Lucrez in industria auto de 6 ani si am vazut si aflat multe dedesubturi...

..... eu nu folosesc halogenele decat daca este ceata ceea ce se intampla destul de rar si faza lunga o am cu becuri halogen clasice ......


Aha deci lucrezi in industri auto si la proiectoare tu le spui halogene, am inteles acum.... Mr. Green


simt o usoara jignire in ce ai scris dar o ignor...
in caz ca nu stii, becurile de la proiectoare sunt becuri cu halogen. Daca nu stii ce inseamna aia atunci google sau wikipedia si daca nu gasesti sa imi spui ca iti explic frumos ca sa inteleaga si neuronii tai...

P.S. ca sa te scutesc de cautare: un bec halogen este un bec normal cu filament dar care are ca si gaz inert in interiorul sticlei un gaz numit halogen care are rolul de a proteja filamentul sa nu se arda si ajuta in stralucirea becului. (inainte erau doar viate becurile - asta la primele modele). Mai exista si bec cu xenon (produse de Osram, Philips si alte firme mari si recunoscute) care sunt exact la fel construite si au ca si gaz in interiorul balonului de sticla xenon. Sa nu confunzi cu intalatiile de xenon care au alt principiu de functionare...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adytza05 a scris:Revin cu poze facute seara, asa ca idee ptr. colegii interesati si nu numai.
Opel Vectra C, 2003, faza scurta, instalatie de 35W, bec H7, 4300 K+anulatori eroare (dupa montare farurile au fost reglate in service Wink )
Prima poza e facuta din masina(lumina pare mai slaba) si celelalte doua din exterior.


Se vede super.


sunt puse pe faza scurta unde ai lupa? ca arata chiar bine...
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:
uskt2005 a scris:
mikyboy a scris:... Lucrez in industria auto de 6 ani si am vazut si aflat multe dedesubturi...

..... eu nu folosesc halogenele decat daca este ceata ceea ce se intampla destul de rar si faza lunga o am cu becuri halogen clasice ......


Aha deci lucrezi in industri auto si la proiectoare tu le spui halogene, am inteles acum.... Mr. Green


simt o usoara jignire in ce ai scris dar o ignor...
in caz ca nu stii, becurile de la proiectoare sunt becuri cu halogen. Daca nu stii ce inseamna aia atunci google sau wikipedia si daca nu gasesti sa imi spui ca iti explic frumos ca sa inteleaga si neuronii tai...


Stimabile, tu ai spus ca folosesti halogenele pe ceata, halogene nu ai si pe lunga? Eu de unde sa inteleg care halogene folosesti tu alea din proiectoare? alea fin faruri? Si nu-i obligatoriu sa fie proiectore cu halogen, daca eu mi-as pune instalatie xenon in ele ar trebui sa spun ca aprind xenonul cand e ceata? Asta era ideea pt care te-am citat, restul a fost o gluma, pe care tu ai luat-o in serios, prea in serios Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR