Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • adytza05

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:
adytza05 a scris:Revin cu poze facute seara, asa ca idee ptr. colegii interesati si nu numai.
Opel Vectra C, 2003, faza scurta, instalatie de 35W, bec H7, 4300 K+anulatori eroare (dupa montare farurile au fost reglate in service Wink )
Prima poza e facuta din masina(lumina pare mai slaba) si celelalte doua din exterior.


Se vede super.


sunt puse pe faza scurta unde ai lupa? ca arata chiar bine...



Da, H7 far cu lupa.
Skip ads

  • ShaghY

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2011

  • Mesaj Privat
claudiu-cld te rog un pm ca sa te intreb ceva,sau da add la id-ul de mess shaguar_2009@yahoo.com
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti ! cenzurat, reclama
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare dragii mei colegi.Va ca nu s-a mai postat demult in acest topic din martie dar deh,eu am o mica problema(sau un pitic la creier).Am avut Xenoane sau CSenoane(scuze,nu stiu care e faza-diferenta,cert este ca n-am lupa dar am spalator de far) montate pe masina din semnatura din noiembrie 2009.Intre timp,becul pe stanga se aprindea cand vroia el(asta anul acesta,dupa marea ''viscoleala'')Ma interesez,cat costa un bec si dau de un amic care beneficiaza de servicii de la mine(Isp)si imi spune:''Domne',becul e aproape cat o o nstalatie noua''.Bun,intreb:cat costa becul,cat instalatia?R:''pai 90-120Ron Becul,150-180 Instalatia noua cu tot cu becuri''.Ii spun,ok,bun,baga instalatie noua +becuri.Dupa montaj,la vre-o saptamana,observ ceva ciudat noaptea pe drum,cand in fata mea sunt masini(in mers fiind ):tremurau luminile.Opsss...ma duc la beneficiarul meu de servicii,ii explic faza,imi raspunde ca la TOATE astra H este problema asta.II raspund:Mai,pe faza scurta,inainte,cu vechea instalatie(mentionez ca avea balasturile sau cum le spune groase cat 2 degete,cam la fel cu un pachet de tigari normal)nu imi tremurau luminile.Pe instalatia ta noua+becuri noi tremura.(am observat ca aceasta instalatie are balasturile ff subtiri,slim comparatia cu pachetele de tigari).Eu o sa ma uit saptamana aceasta la instalatia veche(denumire,producator etc.)si la cea noua sa va spun ce si cum.Intre timp,v-as ruga sa imi spuneti cateva pareri ale Dvs.,dragi colegi despre situatia aceasta.Multumesc mult,drumuri cat mai line.
P.S.:va rog sa nu radeti de mine colegi pentru comparatie cu pachetele de tigari,dar este cea mai apropiata din punct devedere al comparatiei intre cele 2 sisteme cu balastru.Multumesc inca o data Laughing
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sa fie problema ta de la puntea de diode...? cel putin la astra G se intampla in dese cazuri faza cu tremuratul in lumini .... ca sa te convingi incearca cu becuri normale....
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@JAC2.00tdi nu cred ca ar fi de acolo,am mentionat in postul anterior,cu cealalta instalatie nu tremura.Multumesc frumos JAc pentru idee,o sa iau in calcul si acest aspect.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In ce fel tremura? Fascicoul luminos fara ape/umbre sau tremura ca si cum cineva ar zgaltai becul in far?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa nu stea fix becul in faruri si sa joace la trepidatii. Daca e palpaire a luminii atunci e ceva de la instalatia de xenon de proasta calitate (asta noua). Poti sa mai incerci ceva: pe becurile noi, la unul dintre ele schimba balastul ca cel vechi si vezi daca face la fel. Daca nu face la fel atunci e proast balastul de la noua instalatie si poti sa le schimbi pe ambele cu balasturile tale vechi si becurile noi.
eu am instalatie Siemens HID din 2007 primavara si nu am schimbat nici un bec sau balast si umblu foarte mult noaptea...
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris:sau tremura ca si cum cineva ar zgaltai becul in far?

Exact aceasta este manifestarea.

s-ar putea sa nu stea fix becul in faruri si sa joace la trepidatii. Daca e palpaire a luminii atunci e ceva de la instalatia de xenon de proasta calitate (asta noua). Poti sa mai incerci ceva: pe becurile noi, la unul dintre ele schimba balastul ca cel vechi si vezi daca face la fel. Daca nu face la fel atunci e proast balastul de la noua instalatie si poti sa le schimbi pe ambele cu balasturile tale vechi si becurile noi.
eu am instalatie Siemens HID din 2007 primavara si nu am schimbat nici un bec sau balast si umblu foarte mult noaptea...

Eu,din ce am observat,in mers,''pe masinile'' din fata mea,o trepidatie a luminii.Referitor la faza ca nu sta fix becul in faruri nu cred ca e o cauza.Tipul care mi le-a montat mi-a tot argumentat ca ''domne',cele vechi erau lipite cu superglue ,ceva,eu ti le-am pus calume''.Acum m-am uitat si la un bec care a ramas intact(functional)de pe instalatia veche,si va spun sincer,nu are nici cea mai mica urma de superglue,etc.
Daca schimb balatul nou (cel foarte subtire)cu unul vechi(care este mai gros)nu o sa se intample nimic?Gen se arde bec sau altceva?Multumesc colegi pentru idei ,sfaturi.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil becul nu sta fix in soclu, si este posibil sa nu ai pe instalatia aftermarket adaptorul necesar montarii corecte a becului si de aceea se zgaltaie acesta in far. Scoate becul aftermarket si pune-l langa cel original si vezi daca sunt la fel.

La tine 100% este de vina montajul si nu instalatia in sine.

LE. poti incerca sa pui becul original bun pe balastul aftermaket de proba sa vezi da se mai zgaltaie ceva, daca da, inseamna ca ti-au bulit aia ceva la far cand au facut montajul
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
faza cu tremuratul luminii pe masinile din fata poate fi din 2 cauze.....ori becurile sunt pentru kituri analog si balastele digitale.....ori becurile sunt pentru kituri digitale si balastele analog,,,,aceasta faza se intampla in general la kiturile foarte ieftine.......cele analog se alimenteaza in functie de curentul dat de masina....cele digitale au filtre in plus pentru a da o lumina stabila....
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
omu a spus clar ca fac ca si cum s-ar zgaltai beul in far, deci tind sa cred ca acestea nu stau fixe in soclu...
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Intrebare de baraj..daca sunteti siguri ca un kit xenon nu afecteaza ECU in timp de 4 ani,cum se explica faptul ca,sunt masini cu Ecu ars din cauza kit-urilor xenon?
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si nu numai ECU ars, stai linistit Smile
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si in mare parte e datorita radiatiilor care sunt emise de cele 2 balasturi?Si chiar nu se pot izola?Hmm..
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
N-are treaba cu radiatiile ca nu e cuptor cu microunde. In mare se poate "izola" acest inconvenient, dar depinde si de ce maciuca de balast se fol.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
aa deci daca in 3 luni nu am nimik..e ok)) am inteles ideea
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
colegu am ,,csenon'' de aproape 4 ani si nu am patit nimic multumesc Domnului.Sa inteleg ca e fix 4 ani de la data montarii?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt sigur..majoritatea asa spun.ieri am vb cu un mecanic ce imi povestea de un client care a avut xenoane montate si i-au ars ecu..acum nu stiu ce model,firma..unde le-a montat..ideea e ca doream sa stiu la ce risc ne expunem masinile ptr o vizibilitate mai buna pe timp de noapte..vad ca parerile is impartite..no...
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
din experienta iti spun ca nu am auzit pe nimeni cu asemea probleme la masini....e posibil sa fi fost poate cineva din ce iti spune mecanicul....eu sunt lamurit cu ei....daca te duci la ei cu o problema de ordin electric ...te intreaba ce modificare ai facut ultima data la masina....binenteles daca ai pus xenon,leduri,proiectoare sau altceva,acestea sunt de vina....
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR