Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • shoppy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am luat vectra C, 2004. nu avea cotiera. cu chiu cu vai dupa indelungi cautar la dezmembrarile din Bucuresti, gasesc o cotiera la Tg-Jiu. Week-ndul asta pleaca un amic cu treaba chiar acolo. Dau o fuga cu el. 300 RON si o iau cu toate accesoriile. Vin si ma apuc de demoantat. Am demontat am vazut ca se potriveste, totul este OK. Insa daca aceasta cotiera este prevazuta si cu "guri de aerisire" pt pasagerii din spate, iar eu am tot ce-mi trebuie, toate conductele, de ce sa nu le pun. Le pun, se potrivesc, ok,dar problema mea este cum fac sa dau drumul din aeroterma si pt partea din spate ? ca din moment ce masina nu a avut inainte ma gandesc ca au fost oprite de undeva, poate din aeroterma, de prin bord.
pe aici ar trebui sa dea aerul pt pasagerii din spate.


aici vine conducta care duce in spate


iar eu vreau sa stiu cum sa dau drumul la aer si pe partea aceea,din aeroterma cumva, sau poate din setari ceva. pt k le-am montat si nu iese nimic. si nu stiu cum sa fac sa iasa aer si pe acolo.
Astept ajutor de la cineva. Multam fain.!
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
shoppy nu vreau sa dau vreun raspuns eronat. La mine merge fiindca asa a fost din fabrica dar la tine e alta " mancare de peste" exact cum ai spus si u.
Legat de faptul ca trebuie sa activezi aeroterma in vreun fel nu are nici o legatura.Este doar un simplu ventilator si atat care baga aer prin conducte.Eu ma gandesc ca sa nu fie undeva sub bord un stut de conducta care ducea spre"locurile din spate" si acest stut sa fie obturat in vreun fel. Altfel nu-mi explic.
N-ar strica vreo intrebare pe la o reprezentanta ca poate styu si ei ceva.
Multa bafta oricum si sa ne spui si noua daca rezolvi ceva
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sau sa cauti prin Autodata,poate gasesti acolo. Rolling Eyes Apropo,uita-te unde sunt legate tuburile care iti duc caldura la pasagerii din spate,cele de sub scaune poate o avea vreo "legatura".
  • shoppy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2006

  • Mesaj Privat
tuburile care duc la pasagerii din spate la picioare, sunt cele 2 negre care le-am incercuit cu rosu. iar cel care duce in spate frontal este cel incercuit cu negru. Legatura este ca sunt unele langa celelalte, atat tot. Acel stiut de care spuneti m-am gandit si eu ca ar trebui sa fie, pt k ma gandesc ca n-ar avea cum sa fie 2 tipuri de aeroterme. Pt ca asta are iesirea pt spate are tot, numai ca nu iese pe acolo aer. Trebuie sa aiba vreun robinet ceva. Iar acel robinet nu-l gasesc! Ma indoiesc ca cei de la vreo reprezentanta ar avea buna vointa sa-mi spuna. Eventual sa ma duc la ei sa mi-l faca! Si Autodata nu am, poate ma ajuta careva cu el, sau poate gaseste problema sa-mi spuna si mie cum o rezolv. Va tin la curent, sa vad cum o rezolv, ca n-as vrea sa le montez la loc aiurea si sa nu mearga.

Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ho ho ho ia uite cum readuc in actualitate o discutie veche de 2 ani...

Ai rezolvat cu gurile de aer? Merg? Vreau si eu sa fac aceasta miscare si ma intereseaza daca sunt functionale acele guri de ventilatie.

Foca
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cu aeroterma setata pe "aer la picioare" ati incercat ?

la G-ul meu stiu ca asa functioneaza .. cand dau pe "aer la picioare" ajunge si in spate la pasageri ...
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Asa e si la Vectra pentru conductele de sub scaune insa la consola asta mai sunt doua guri de aer suplimentare deasupra scrumierei din spate care normal ar fi sa dea aer cand e dat sa dea aer prin fata.

Foca
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ASA arata cotiera despre care vorbim.

Foca
Skip ads

  • radu_cosmin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am intampinat si eu am un opel vectra 2.o dti din 2003 nu aveam cotiera ...am facut rost de una cu toate tuburile pentru a face legatura de aer dar nu baga aer in nici o pozitie...nici cand e la picioare nici la fata nicicum ...nu stiu as putea rezolva problema ....sa fie de la tipul de climatizator ...sau nu mai stiu ce sa zic
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca trebuie deschise ceva clapete sau trebuie verificat care este traseul la o masina care are cotiera din fabrica. Si eu caut o cotiera cu toate cele si ar trebui sa descopar ce si cum pana sa o gasesc si sa o montez.

Foca
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cine imi poate pune si mie niste poze cu cotiera montata la o vectra care nu avea cotiera din fabrica. Am luat cotiera si nu stiu exact cum trebuie sa fie montata... Sad

Foca
  • radu_cosmin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu am cumparat un si am montat-o poze am dar nu stiu cum le pot pune aici daca vrei ti le trimit pe mail dar nu e chiar greu ...eu aveam crapat plasticul de langa schimbator si am schimbat tot adica sunt de fapt trei piese de plastic . prima care vine din bord adica lateralele climatizatorului si al casetofonului ...a doua de la schimbator pana in capat si a treia care ar fii cotiera Numai ca tu ceea de a 2-a parte este diferita de la modelul normal la cel cu cotiera adica ...daca vrei sa iti pui cotiera trebuie sa iti faci rost si de cel de al doilea plastic ...care este mai exact cel unde vine suportul acela pentru pahare si incaperea de la cotiera
Skip ads

  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
foca montana a scris:cine imi poate pune si mie niste poze cu cotiera montata la o vectra care nu avea cotiera din fabrica. Am luat cotiera si nu stiu exact cum trebuie sa fie montata... Sad

Foca

am montat azi cotiera (ca timp 45 min) iti trebuie neaparat si partea de plastic de jos
cotiera vine prinsa cu 4 suruburi si are locul ei
am gasit si fire pt priza spate
si inca 2 mufe (momentan nu sti pt ce sunt)
daca vrei ajutor cu multa placere
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am pus cotiera cu tot cu tubulatura de aer si cu consola dintre scaune. Am legat si bricheta din spate. Celelalte doua mufe sunt de la twin audio. Acum ca a venit caldura voi desface din nou ca sa trag mufa pentru aux in si sa dau drumul si la aer in spate (sunt obturate). Daca nu uit fac si poze Smile

Foca
  • radu_cosmin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
obturate adica cum? pentru ca eu m-am tot uitat si am vazut deloc sa fie obturate ...si am aceeasi problema legata de aerul din spate adica am schimbat cotiera si nu imi da aer la gurile de la cotiera ...mentionez ca am vectra c y20dth din 2003
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu cum trebuie sa desfac pe acolo tot si sa verific tot traseul.
  • radu_cosmin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu unul am incercat inainte sa o montez si nu iesea deloc aer ...de aceea am scris mai sus ca nu stiu cum ar putea fii obturate ...nu iese aer pe nici o pozitie a butonului ...nici la picioare nici la parbriz niciunde...poate sa fie de la tipul climatizatorului pe care il am eu ...nu stiu
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu este nimic obturat
este o clapeta care nu se dechide si nu ajunge aer in partea din spate.
am mai gasit faptul ca motorasul din partea stanga exista dar nu deschide clapeta . de ce ? nu stiu inca
daca are cineva sugesti si timp pun masina la dispozitie pt experimente
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ce de timp a trecut aici si nu s a mai spus nimic . Pana la urma cum vine aerul la picioarele pasagerilor din spate prin fantele de sub scaune ? La Vectra B a mea nu merge in nicio pozitie a butonului din bord ( vorbesc de fantele de sub scaune ) in rest totul sufla bine .
  • dragomir claudiu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
A reusit cineva sa dea drumul la aer pt pasagerii din spate?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR