Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca mai este cineva interesat de incalzirea in scaune diy la astra g si nu numai

Va pot ajuta cu diferite informatii referitor la cea ce fac eu:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=59326
Skip ads

  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pe mine m-ar interesa daca a montat cineva pe scaunele din spate.
Mentionez ca pe fata am de fabrica.

Stima,
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Montajul pe scaunele spate este identic cu montajul pe scaunele fata. Mai problematica ar fi amplasarea butoanelor dar se gaseste loc pentru ele in cosola centrala.
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu intreb daca stie cineva din ce se compune incalzirea in scaune
-rezistenta(nichelina,carbon,diametru,lungimea necesara)
-intrerupatoare
-releu
-sigurante
-materialul suportul rezistentei
Banuiesc ca principiul e ca la un reseu din ala ce se inroseste rezistenta ....
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bbubba2424 a scris:eu intreb daca stie cineva din ce se compune incalzirea in scaune
-rezistenta(nichelina,carbon,diametru,lungimea necesara)
-intrerupatoare
-releu
-sigurante
-materialul suportul rezistentei
Banuiesc ca principiul e ca la un reseu din ala ce se inroseste rezistenta ....




Din cate vad eu tu vrei sa faci inclusiv si rezistenta ceea ce nu cred ca vei reusi. E foarte bine ca vrei sa faci cat mai multe lucruri cu mainile tale dar uneori nu se poate sau nu se merita.

Instalatia e cam asa:

Sigurante - Buton comanda - modul comanda rezistente( care include releu) - rezistente.
Pentru instalatia originala ai pe prima pagina schema din TIS.
Pentru diy vezi ca am pus un link mai sus cu ce fac eu acum.
  • jerryboy

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Dar asa ,ca fapt divers si ca o alternativa,nu s-ar putea prelua curentul de aer conditionat de pe traseu prin niste gurite mici de admisie,si trimise prin niste furtune rigide in scaune?Astfel am avea vara rece,iarna cald...plus ca e senzatia data de aerul care circula...miros mai redus de fript,nu stiu,zic si eu,poate ca voi incerca...dar la un vectra bSmile
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Probabil vrei si o piele perforata, nu?

N-o lua ca pe o remarca rautacioasa dar asa au limuzinele cu racire in scaune!

Stima,
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
jerryboy a scris:Dar asa ,ca fapt divers si ca o alternativa,nu s-ar putea prelua curentul de aer conditionat de pe traseu prin niste gurite mici de admisie,si trimise prin niste furtune rigide in scaune?Astfel am avea vara rece,iarna cald...plus ca e senzatia data de aerul care circula...miros mai redus de fript,nu stiu,zic si eu,poate ca voi incerca...dar la un vectra bSmile


Chiar exista niste huse cu recire cu niste ventilatoare cred la Augsburg. Astea oricum cred ca sunt o porcarie Laughing de la Augsburg.

Referitor la ce intrebi tu da este posibil din moment ce anumite limizine au. Dar pretul instalatiei sigur este foarte mare chiar si facute DIY.
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru @bbubba2424

Uite niste poze cu o rezistenta de VW pasat desfacuta sa iti faci o idee cam ce ti-ar trebui :


Arata ca un cablu multifilar normal de 0,5mmp dar in loc de cupru este nichelina. Rezitanta este de 12,7ohm si lungimea de 165 cm.

Dupa ce am desfacut-o am realizat ca merge facut volan incalzit pe care sa il imbraci dupa aia in piele.

Rezistenta asta este de pe spatar, cele de pe sezut sunt altfel adica nu au nichelina ci ceva plasticos gen fibra optica (nu stiu exact ce este ca material) si alta dispunere.
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare
mi-am cumparat si eu huse incalzite. Putere 45W, am cumparat doua butoane de incalzire scaune. Almentarea am facut-o din spate de la bricheta si husele le-am pus sub tapiteria scaunului. Le am de 2 ani si functioneaza foarte bine. Acum ma bate gandul sa imi pun si pe spate.
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
de unde le-ai cumparat ,ce firma?
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mersi nyck pt detalii,
o sa incerc sa-mi fac si eu,sa vad daca gasesc materiale ,daca nu le cumpar de-a gata,apropo berysty ,ce firma sunt husele de care zici ca le ai de 2 ani,eu am gasit ceva la un magazin ,se incalzeau asa usor si in timp,daca le mai montam si sub tapiteria scaunului sigur nu mai aveau randament...
Skip ads

  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nyck,materialul ala alb pe care e amplasata nichelina ce e?
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
de la selgros
nu sunt de firma - 36 lei/buc
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mersi
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
bbubba2424 a scris:de unde le-ai cumparat ,ce firma?


La vremea cand mi-am luat masina, puteam comanda un pachet care continea scaune si volan incalzite+spalator de faruri, care era prea scump. Am renuntat la incalzire, dar mi-am luat ceva after-market parca facute in Suedia. Le-am montat si sunt excelente.
Dati o cautare pe Google sub denumirea de "kit incalzire scaune" si va duce direct la ele. M-au costat 290 lei + taxe curierat.
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
probabil ca merg calumea la pretul asta...caut si eu ceva dar mai ieftin...
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bbubba2424 cum a mai spus si dan vezi ca pe daciaclub vinde cineva un kit de scaune incalzite, originale renault (noi). la 170ron cu transportul inclus.
uite si link-ul http://www.reno.ro/-VAND-In...html#entry2254097
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da,mi-am luat ieri de la sellgros 2 buc huse cu incalzire la 30 ron bucata,merg calumea sper sa si tina la banii la care i-am dat,acuma trebuie sa le pun butoane si sa bag cablurile prin consola ptr. ca au alimentare la bricheta si nu-mi place cu firele p-afara, bcrysty sper sa am parte de ele la fel ca tine,eu le-am atasat deasupra pe scaune deoarece spatarul e separat de sezut si nu cred ca pot sa le bag in husa scaunului,daca are cineva sugestii,mersi....
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bbubba,
Acum m-am uitat la oferta lor online si nu vad nicaieri husele astea incalzite. Am cumparat si eu anul trecut doua, cam tot la banii astia. Problema cu ele este ca firul de nichelina care se incalzeste nu este flexibil deloc si se va rupe dupa un anumit timp. Parerea mea e sa faci o treaba buna de la bun inceput si sa le desfaci pe cusatura de pe margine (nu tai nimic, decat firul de ata cu care sunt cusute) si apoi iti vei da seama ce si cum. Le desfaci cu manutele tale doua (si cu o foarfeca) in cate doua parti - una pentru spatar si alta pentru sezut - si lipesti doua fire intre ele, ca sa mearga ca la inceput, iar apoi le instalezi in scaune pentru totdeauna, cum e prezentat in tutorialul excelent de mai sus. Daca vei continua sa le folosesti mult timp asa cum le-ai cumparat, vei vedea ca nu "stau" calumea pe scaune, se tot misca, iti vor fi incomode la un moment dat si (aici devine interesant), pentru perioada verii vei prefera sa le dai jos de pe scaune si sa le tii cine stie unde, pana iarna viitoare. Tocmai faptul ca le scoti de pe scaune, ca nu stau fixe si ca le vei impaturi vor slabi firul de nichelina mult de tot, pana ce se va rupe si la un moment dat te vei enerva ca husele tale incalzite nu mai ... incalzesc.
Daca zici ca se gasesc la Selgros, as incerca sa dau si eu o raita pe-acolo, poate mai sunt - imi iau si eu Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR