Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • ray_bz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut, am un opel kadett din 88 iar aseara, ca niciodata in timp ce conduceam linistit masina mi-a venit un puternic miros de benzina inauntru.am vrut sa deschid geamul , si fara sa -l fortez fara sa apas prea tare, am auzit un poc, dupa care geamul s-a dus in jos, dar nu de tot, doar o parte. Din acel moment mai mergea sa-l ridic in sus si sa-l cobor de la maneta ,dar statea intr-o parte.Avand in vedere ca este noaptea Invierii si nu am nici un mecanic la care sa apelez, poate voi stiti mai multe decat mine. Aveti idee , s-a stricat macaraua, sau ar merge sa ma apuc si eu sa demontez usa si sa incerc sa-l fixez la loc?
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dinte/dinti uzati la macara. iei o carpa subtire(gen batista) si o dai pe sub manerul de actionare al geamului pana se aude ca sare sarmulita aia in forma de omega. dai jos manerul si apoi toata fata usii, vezi ca ai niste suruburi mascate in interiorul manerului usii(ala pe care te sprijini cu mana stanga cand conduci). le dai jos si pe alea dupa care cu ajutorul unui burghiu(dar nu azi ca e Paste) scoti bolturile in care e prinsa macaraua. cumperi o macara de la dezmembrari(cam 50 lei) si o montezi la loc si sa imprumuti de la cineva daca nu ai un cleste special de capsat bolturile. din cate tin minte la mine mai mult de 8-10 capse nu mi-au trebuit. de obicei se dau la punga(100 bucati) dar daca stii sa vb poti lua si la bucata, nu de alta dar nu prea ai la ce le folosi dup-aia. Inca o chestie- cand cumperi macaraua se observa cat de cat daca sunt uzati dintii sau nu, insa undeva pe ea scrie si data fabricatiei, gen 08/89. conteaza si aia cateodata. spor la treaba si un Paste linistit alaturi de familie si prieteni iti doresc!
  • ray_bz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru sfaturi, o singura intrebare mai am. unde as putea gasi dezmembrari de opel kadett in bucuresti?
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mai, sincer nu stiu, eu sunt din sighisoara (mures), dar trebuie sa fie si acolo destule schroturi. poate vreun coleg din capitala sa stie mai multe in sensul asta.
  • ray_bz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dar am studiat forumul mai atent si am gasit multe adrese de dezmembrari. Iti doresc o zi cat mai buna. Eu am avut trei masini pana acum, un oltcit, un logan, acum kadettul asta. La kadett si logan nu ma bag, dar daca ai vreodata nevoie de sfaturi pt oltcit ti-l demontez si ti-l fac la loc Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR