Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Beethoven

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut prieteni!
Am o Corsa C CDTI din 2006 cu 5000 km. Inca de vara trecuta am auzit un tacanit, o bataie constanta care se aude din zona rotii stangi spate. Masina merge foarte bine si nu i-am dat mare importanta, chiar uitasem de ea deoarece cu geamurile inchise nu se aude nimic. Azi insa fiind cald afara am deschis geamul si se auzea clar. Cu cat accelerez, cu atat tacaneala aia isi mareste ritmul. Am oprit masina, m-am uitat sub ea poate se vede ceva suspect, dar nimic... Nici nu ma pricep prea bine la masini fiind cam incepator. S-a mai intamplat asta cuiva? Aveti vreo idee ce ar putea fi?
Va multumesc.
Skip ads

  • mircea hau

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ridica masina pe cric si roteste de roata ,poate se aude ceva.Misca de roata in toate pozitiile.Este posibil sa fie un rulment din cei doi spart si tacane chiar si la drum drept.Daca nu sesizezi nimic dute la un service.Se pot sparge rulmentii si bloca roata
succes
  • Beethoven

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ok. Mersi. Daca e un rulment spart se aude intr-un anumit fel daca misc roata cu masina pe cric?
  • Turqalien

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa vezi daca ai pietricele blocate in santurile cauciucului, e si asta o posibilitate ...
Skip ads

  • Beethoven

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Turqualien, multumesc pentru sugestie, insa nu cred ca e asta... E un altfel de bataie, ca si cum palele unui ventilator (care sa zicem ca s-ar invarti incet) ar atinge ceva si produce constant, nu chiar o tacanitura ca de piatra, ci un zgomot, sik, sik, sik, etc. (nu radeti de mine Smile
  • Beethoven

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mai precis, se aude un fel de plici, plici (e stupid ce scriu, dar incerc sa redau zgomotul), parca as avea pana, dar evident nu e asta. Azi insa mergeam pe DN 1 cu geamul deschis si a trecut un Volkswagen Touareg pe langa mine de la care se auzea la fel. M-am bucurat cumva ca nu sunt singur in chestia asta. Nu-mi dau seama ce poate fi caci masina merge pefect.
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
la fel am patit si eu. doar ca la mine se desprinsese-ra plumbi de echilibrare de pe interiorul jantei (cei lipiti cu banda adeziva)si se mai tineau doar putin. dupa ce i-am dezlipit a disparut zgomotul. bafta
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am acelasi zgomot...am schimbat placute de frana, discuri de frana, bielete antiruliu, capete de bara, bielete de directie, am verificat roti, rulmenti, etriere suporti si ghidaje etriere, planetare, etc, etc, etc...si tot se aude nenorocita aceia de bataie la roti. Nu stiu ce sa mai fac Sad ...poate daca imi dati voi un sfat Idea .
Skip ads

  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu un zgomot cred asemanator, se aude doar cand accelerez, cred ca e de la planetara, am avut scurgere de ulei la cutia de viteze si am schimbat un simering acolo. Nu se aude foarte puternic, cunoscutii care au fost in masina cu mine rad ca am auzenii.

E un fel de vuiet, vuum vuum vuum. Am schimbat si eu amandoi rulmentii pe fata si am echilibrat rotile apoi amschimbat discurile si placutele de frana, nici o schimbare.

Nu ma pricep la mecanica dar citind pe forum si punand cap la cap mai ales ce scrie aici: https://www.clubopel.com/vie...=zgomot+planetare

am ajuns la concluzia ca zgomotul e de la planetare, mai precis cea din dreapta (cum stai in masina).
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata la mine, aveam anvelope Debica Passio noi noute pe toate 4 rotile, care aveau galme interioare (de fapt staturile interioare dezlipite din fabrica) care aveau un efect de "roti patrate". Le-am schimbat cu altele bune (de alta firma producatoare) iar pe cele Debica Pasio le-am dat gratis unui vecin sa le puna la caruta lui (Pe Dacia Logan) Very Happy .
  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sa aveti si toate prezoanele stranse bine.....
eu am patit-o........
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
se poate sa fie si de la capac , cum l-am dat jos cum s-a oprit tacanitul
Skip ads

  • dakula

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salutare. vreau sa stiu si eu cum se manifesta un rulment spart in comportamentul masinii. acum cateva zile dupa ce am pus cauciucurile de iarna...mergand cu cineva in masina acesta mi-a sugerat k as avea rulmentul fata dreapta spart...din cauza unui sunet ca acela pe care il auzi cand bate vantul din lateral in mers. prin urmare am pus masina pe cric, am invartit de roti si am tras si de ele. in afara de un ffff mic joc in roata din stanga eu nu am sesizat nimic...aaa...si o usoara vibratie, nesesizabila in volan....pe care o simt la viteze mari in palma.eu zic k zgomotul provine de la anvelope...acestea fiind noi....voi ce credeti?astept un sfat...o confirmare sau o infirmare. pt service....acum de sarbatori nu prea gasesc....si vreau sa stiu cum pot verifica eu insumi dk este sparta sau nu unul din rulmenti. va multumesc.masina este o vectra c
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Posteaza la Vectra ca aici e Corsa !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR