Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am un Opel Astra F 1.6 x16xel din 1994 ...am observat cand stau pe loc si virez dreapta maxim de volan se aude un suierat si imi smuceste usurel volanul inspre stanga... cand rotesc la maxim in partea dreapta nu apar aceste semne .... ma puteti lamuri si pe mine?
Multumesc.
Skip ads

  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa se duca pompa servo mai exact supapele din circuit sau ai aer in instalatia de servo verifica nivelul de ulei servo
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:Salut, am un Opel Astra F 1.6 x16xel din 1994 ...am observat cand stau pe loc si virez dreapta maxim de volan se aude un suierat si imi smuceste usurel volanul inspre stanga... cand rotesc la maxim in partea dreapta nu apar aceste semne .... ma puteti lamuri si pe mine?
Multumesc.


E normal sa faca asa , sunetul il scoate cand ajunge la cursa maxima ! Am intalnit la multe masini chestia asta !
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:Salut, am un Opel Astra F 1.6 x16xel din 1994 ...am observat cand stau pe loc si virez dreapta maxim de volan se aude un suierat si imi smuceste usurel volanul inspre stanga... cand rotesc la maxim in partea dreapta nu apar aceste semne .... ma puteti lamuri si pe mine?
Multumesc.

Am acelasi model de astra ca a tau 94 si la fel face si la mine servo, suieratul acela pe care il auzi este normal si normal cand ajungi la cursa maxima sa "smuceasca" un pic spre stanga cand virezi spre dreapta. Dar totusi uita-te la nivelul lichidului servo eu l-am completat ca era scazut putin, dar sa-l completezi cu acelasi tip de ulei daca este rosu sa pui nu verde si invers.
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
oooo...multumesc frumos... ca tot veni vorba de uleiul de servo....am citit pe undeva pe forum nu mai stiu la ce model de Opel ca acesta ar fi sub nu stiu care aripa .... daca voi stiti mai concis va rog sa-mi ziceti si mie....acest schimb necesita operatiuni suplimentare...sau pur si simplu ii dai drumul si umpli? ca ma gandesc sa incerc sa-l schimb eu ... cam ce cantitate de ulei ar fi nevoie?
Inca ceva....acel bidonas negru de langa baterie pe care scrie "ZE" cam ce ar fi?
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:oooo...multumesc frumos... ca tot veni vorba de uleiul de servo....am citit pe undeva pe forum nu mai stiu la ce model de Opel ca acesta ar fi sub nu stiu care aripa .... daca voi stiti mai concis va rog sa-mi ziceti si mie....acest schimb necesita operatiuni suplimentare...sau pur si simplu ii dai drumul si umpli? ca ma gandesc sa incerc sa-l schimb eu ... cam ce cantitate de ulei ar fi nevoie?
Inca ceva....acel bidonas negru de langa baterie pe care scrie "ZE" cam ce ar fi?


poi ala trebuie sa fie vasul in care se pune uleiul. totodata unde se si verifica uleiul.bafta desfa shi u capacul .......numai bine
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:pe care scrie "ZE"

nu ''ZE'', ci ''ZF''. E-ntr-adevar, rezervorul de ulei servo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR