Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • damn!

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Povestea incepe asta vara, cand generosul meu tata, mi-a pus in brate 10.000e, bani pentru masina. Avand carnet de o 3 luni, experienta zero in domeniul masinilor, merg in targ (unde credeti?), sa-mi cumpar masina. Ajuns acolo, in suma respectiva se incadra o singura masina, Opel Astra ca p-asta o vroiam, din 2004 cu motor de 1.4. Esp, computer de bord, putini kilometri, si cam atat. As fi vrut diesel, dar ma ducea prea mult cu minunata taxa de inmatriculare. Din combinatia: disperat sa-mi cumpar masina + tanar si prost + samsari 'jmecheri' si cu foamea-n gat = dezastru. Parintii n-au vrut sa-mi suplimenteze suma, nu m-am lasat sa umblu prin provincie pe la mai multe parcuri auto (daca imi fura golanii banii!); pe scurt, asa am ajuns la Vitan. Taica-miu de fata la discutia cu samsarica, studiaza masina, desi e mai 'varza' ca mine pe partea auto, si conchide ca masina e buna, imposibil sa fie lovita pt ca nu sunt urme de reparatii, etc. Masina e cumparata. In pret e inclusa si taxa de exmatriculare. Super afacere. Dupa aproximativ 2 zile, merg sa-i fac revizia, asa preventiv. Ajuns in Fundeni, le cer oamenilor sa-mi faca si o evaluare a starii tehnice. In 20 de minute, cu un ranjet dubios pe fata, un domn amabil imi prezinta situatia: airbaguri fata sarite, centuri, bord, computer airbag, instrumente bord masluite, si ce mai intra. Dauna masina, 6000 euro. Dauna psihica, incomensurabila. Din august si pana acum, imi rod unghiile, si ma intreb ce sa fac. Parintilor nu am avut curaj sa le spun, mama e bolnava cu inima, tata si mai rau, iar eu cu capul (de atunci). Masina imi place la nebunie, ma refer la Opel Astra H in general, dar am fost prost, si acum nu pot sa ma bucur de ea. Eu sunt student, bani sa o fac nu am, parintii nu-mi dau pt ca nu pot sa le zic, si tot asa...M-am gandit sa ma judec cu individul respectiv, am vb si cu avocat, dar sunt slabe sanse sa obtin ceva de la el, si operatiunea ar fi de foarte lunga durata. Ma intreb daca nu exista vreo posibiliate sa o fac pe Casco, eventual sa 'manjesc' pe cine trebuie, si poate rezolv ceva, desi n-am curaj sa demarez ceva de genul asta.

In concluzie, ma gandeam ca puteau chiar sa puna sigurante la airbaguri si centuri, si nici acum cred ca nu as fi aflat. Poti sa faci orice testare, daca nu dai bordul jos (macar torpedoul) sa verifici cu ochii tai airbagurile, poti sa iei o mare Teapa! Pacat ca am aflat lucrurile astea prea tarziu. Acum nu pot nici sa o vand, nici sa bag banii astia in ea; cu banii de reparatie imi cumpar una noua, cu aribaguri Smile; turbez numai cand ma gandesc.

Ce sa fac? As vrea totusi sa o vand, dar cat as putea sa cer pe ea?
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai bine ar fi sa scapi de ea; o vinzi sau o dezmembrezi. Cat despre samsar, nu ai ce sa`i faci; greseala a fost a ta pentru ca te`ai lasat ispitit si te`ai grabit.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ti-a fi invatatura de minte pe viitor. Acuma nu mai ai ce face, legal nu poti demonstra ca cel care ti-a vandut-o ti-a dat ceva garantie ca masina nu a fost lovita (ca sa se incadreze la inselaciune).
Da-i romanului mintea de pe urma, daca dadeai 100 roni la un meserias, sa vina cu tine, uite ce de bani economiseai?
Incearca sa o dai la AAAuto Smile ar merita-o...
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Teapa ai luat-o. Gata. Acum incearca sa privesti partea buna a ''tepei''.
1. Ai zis ca iti place masina, deci sa inteleg ca merge bine.
2. Nu cred ca ar trebui sa pleci la drum cu gandul ca daca Doamne fereste se intampla ceva ( eu am facut ~70000 km cu o dacie 1300 care e mult mai slaba decat astra ta si fara airbarguri)
3. Usor usor ai putea sa strangi niste bani si de afara poti sa-ti cumperi airbargurile si comp.

Parerea mea e ca nu ar trebui sa o vinzi si ideea cu Casco e destul de complicata, poti sa dai de probleme mult mai mari.
Skip ads

  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
frate...prietenul meu , unul foarte bun are tot corpul in ghips plus tija in picior pentru ca a intrat in copac la 150 si aibag-urile nu s-au deschis, nici macar 1, si stau si ma gandesc pt ce avea 8-airbag-uri pe masina daca nu se deschid? asa ca stai linistit, cu sau fara airbag e toto aia, cum ti-e norocu
eu mi-as face mai mult griji pt km, sa nu fie cu mult dati inapoi
in rest toate cele bune, si sa stii, eu mi-am iubit si dacia care avea o gaura cat mingea in podea Wink
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca esti multumit de masina...fii multumit in continuare. Si eu am luat-o cu airbag-urile sarite, dar cu km putini la bord si sunt multumit de ea. Diferenta a fost ca eu stiam ca sunt sarite, dar nu ma deranjeaza. Ce e mai suparator la tine, ca au zis aia de la Fundeni ca ar fi si km masluiti Rolling Eyes
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu fi suparat.
Eu am banuit ca a fost lovita si reparata (aproape bine) cand am cumparat-o. Tot cu air baguri sarite (se vedea pe sub bord talc) si nu prea veneau usile stg la linie.
Dar mi-a placut cum merge motorul si cum se tine pe drum. Si in privinta asta nu m-am inselat. Nu am nici o urma de regret pentru alegerea facuta.
Sau... am totusi un regret, mititel: ca nu am bani sa-mi iau una noua Sad .
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
imi pare rau pt teapa.eu m-am ferit de targuri.mai degraba de la cineva care am de unde sa-l iau!

@cashu21 eu stiu ca daca nu ai centura pusa airbagurile nu sar.
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
depinde de ce masina, la astra trebuie sa sara.

pacat ca ai primit o asemenea teapa, e talharie la drumul mare si ar trebui invatati minte.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Citinfd un forum "concurent" ca sa zic asa , am inteles ca ai cam rezolvat-o de cateva zile . Adica ai airbaguri din nou , calculatorul iti merge , etc, etc.
adevarat sau nu ?
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Urata treaba. Si eu mi-am cumparat o masina care a fost lovita, reparata, motor schimbat, kilometri dati inapoi cu nemiluita (un Mitsubishi Lancer).

In orice caz, masina e mai vechiuta si nu are airbaguri, ABS sau alte nebunii, iar ea merge ceas, nu am de ce sa fiu nemultumit. Reparatiile si schimbarea motorului s-au facut cu simt de raspundere, am avut doar doua indicii cum ca ar fi fost lovita: parbrizul alta marca si motorul alt cod (4G92 in loc de 4G91), altfel nu se vede si nu se simte nimic.

Masina SH este o loterie. Poti sa castigi sau sa pierzi. Eu consider ca am castigat pentru ca masina merita banii pe care i-am platit.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:
Incearca sa o dai la AAAuto Smile ar merita-o...

hahahahah, ce tare Very Happy Very Happy
Skip ads

  • damn!

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Citinfd un forum "concurent" ca sa zic asa , am inteles ca ai cam rezolvat-o de cateva zile . Adica ai airbaguri din nou , calculatorul iti merge , etc, etc.
adevarat sau nu ?


Da. Am rezolvat cate ceva. Mai exact, acolo spuneam ca i-am pus airbag sofer, reparat instrumente bord, si reparat computer airbag. In felul asta, imi functioneaza si celelate airbaguri (laterale si cortina). Mai am de pus airbagul pasager.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cat te-a costat? Unde? Cum?
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nasol...de asta eu cand am fost cu un prieten sa-si ia masina ne-am oprit cu ea la test in Vitan... Pentru 350 lei cat am dat atunci s-a meritat...si s-ar fi meritat si mai bine la tine... Dar ce-a fost a fost...vorba cuiva de mai sus : masina SH e ca la loterie... Acum ca ai cumparat-o eu zic sa nu incerci sa scapi de ea pentru ca ai da si tu teapa la randul tau si o sa apara inca un post ca asta de la cel care o cumpara de la tine...Very Happy Serios acum: continua sa o repari pentru ca vorba 'ceea : proasta, proasta..dar e proasta ta! Si masina mea era lovita cand am cumparat-o dar am luat-o asa cu a fost si am bagat (si inca bag) bani in ea (si nu neaparat ca sa repar busitura)...
P.S.: Sunt de acord cu ideea lui jE... Very Happy
Bafta.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
stai putin ca nu inteleg. ieri seara scrii ca nu mai stii ce sa faci, iti vine sa plingi, intrebi cu cit ai putea sa o vinzi si azi dimineata deja e reparata aproape complet, mai trebuie doar un airbag?

ce nu se potriveste aici?
  • damn!

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa lamurim cateva lucruri.
1. Am creat acest topic ca sa trag un semnal de alarma; tepele la masinile second hand pot fi extrem de paguboase. Lucrurile astea probabil ca se intampla de mult, dar nimeni nu face nimic. Atunci, macar sa facem publice povestile de genul acesta, cu speranta ca oamenii vor fi mai prevazatori. In scurt timp, copia xerox pe care o am dupa buletinul samsarului va aparea in acest topic, ca sa stiti de cine sa va feriti.
2. Am apelat la ajutorul vostru, sperand ca pot gasi solutii la care nu m-am gandit. Nu are nici o importanta faptul ca de curand mi-am acoperit o parte din paguba. Importanta e povestea, si solutiile ce se pot ivi pe parcurs.

Referitor la reparatia, computerul de airbag se poate refolosi, in ciuda povestilor de prin service-uri, care spun ca trebuie cumparat unul nou (2000 ron). Softul din device se poate rescrie, inlocuind astfel crash-data. Treaba asta va costa 500 ron. Airbagul l-am gasit la dezmebrari, cu 200E. Mai am insa celalat airbag, cadru motor, si plansa bord, care s-a crapat putin in locul in care a fost reparata. Pe de alta parte, masina arata ca noua, si merge fara cusur. Interiorul e ca nou, fapt ce sugereaza ca masina mai mult a stat. Pe bord are 22.000 km, ca si in cartea de service, iar in ceasurile de bord nu s-a umblat, deci nu are kilometrajul dat inapoi. D-asta m-am si pacalit. Atat eu cat si taica-miu am zis ca e imposibil sa fie lovita. Am studiat motorul, ne-am uitat pe sub ea, dar absolut nici un semn de impact. Dar la airbaguri nu ne-am gandit Smile

Acum, n-am ce sa mai fac. L-am sunat pe samsarica, i-am zis ca pun avocatii pe el, etc. El a zis ca nici el n-a stiut, ca si el s-a pacalit, bla bla. Am sa o pun la vanzare, asa cum e, si sper sa obtin 8500-9000.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca nu e lovita de ce au sarit airbag-urile?... Si ziceai ca ai ceva si la centuri... Ce poate provoca asemenea "reactie" daca nu o coliziune?... Question
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Boogie a scris:Pai daca nu e lovita de ce au sarit airbag-urile?... Si ziceai ca ai ceva si la centuri... Ce poate provoca asemenea "reactie" daca nu o coliziune?... Question


Granny Airbag Very Happy asta ca raspuns la intrebarea ta Boogie Very Happy
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Asta da explicatie!
Cred ca avea vreo doua caramizi in sacosa.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR