Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Drambales

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
De unde e bine sa iti aduci masina?Unde e mai bun raportul calitate/pret?Pana acum la "putere" erau Germania si Olanda dar am vazut in ultima vreme o multime de masini de vanzare cu numere de Franta...S-au schimbat obiceiurile?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vrei calitate sau pret mic? amandoua nu se poate. Wink
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
franta nu e renumita pt proprietari prea grijulii cu masinile lor!
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea, e ca inca din Germania.
Cu toate ca, tocmai ce mi-am luat Astra G din Franta (prin cineva din Germania), si masina e mai mult decat impecabila.
Zic ""inca""" pentru ca se pare ca Germania pica pe alte locuri. Incep sa intre multe masini de Franta si Italia (pe langa celebrele Olanda, Belgia).
Multi samsari de pe aici spun ca ""se cam vad nevoiti""" sa aduca de pe alte tari, pt ca pe Germania pur si simplu incepi sa gasesti tot mai greu si mai putine masini care fac la noi obiectul vanzarilor de volum la sh.
Skip ads

  • Drambales

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Vrei calitate sau pret mic? amandoua nu se poate. Wink



Daca se poate pe ambele...uneori ai norocul se la gasesti pe amandoua...dar numai uneori...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Gandeste'te ca ajungi rupt de oboseala dupa ~12 ore de condus si nu gasesti masina visurilor in prima zi. Ai de ales intre a dormi in masina sau la hotel (60 eur/noapte). Iti spun eu ca mai mult de 2 zile nu stai sa cauti masina, iar ca sa gasesti masina care o vrei tu cu km putini si pret mic in astea 2 zile trebuie sa ai un FOARTE mare noroc.
Personal, daca as vrea sa imi cumpar masina pt mine as merge in germania cat mai departe, a.i. sa evit zonele de genul Nuremberg, si as scoate din buzunar ~7000 eur pt un opel astra de la un parc nemtesc.
Daca cumpar masina ca sa ma dau cu ea cateva luni dupa care sa o vand, directia franta/belgia, parc romanesc. Opel astra, 3000 eur.
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Depinde ce masina vrei sa-ti cumperi, de cati bani dispui si asa mai departe. De ce crezi ca samsarii s-au reprofilat si aduc acuma din franta, olanda masini forjate cu km multi. Ai vazut pe unul sa aduca din austria, eu cel putin nu am vazut si nici nu am auzit si in fiecare saptamana sunt la targul auto din cluj-napoca de 6 ani fac lucru asta. Eu daca mi-as aduce o masina as merge in austria sa mi-o cumpar, dau mai mult dar stiu o treaba.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Ce părere aveți despre autohus.de. Am văzut că sunt autorizați DEKRA și absolut toate mașinile au carte service.
Totuși unele mașini au mențiunea "numai pentru export". De ce oare ?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am lucrat aproape un an pentru cineva care a avut autohaus in Germania iar acum s-a repatriat. Pe lângă alte afaceri, vinde maşini sh la intrarea in Deva. Majoritatea sunt aduse din Franţa dar face şi serviciu de consignaţie.
Când căutam maşină, eram hotărât să iau o laguna 2 şi cum lucram pentru el, mi-a adus tipul ciar 2, să am de unde alege dar preţul, deşi luase la licitaţie un parc de aproape 200 de maşini (repet Franţa), era mai mare decât una similară deja înmatriculată. În plus, una era atât de distrusă că nici moca nu o luam fiindcă mă costa mai mult reparaţiile.
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Salut.
Ce părere aveți despre autohus.de. Am văzut că sunt autorizați DEKRA și absolut toate mașinile au carte service.
Totuși unele mașini au mențiunea "numai pentru export". De ce oare ?


Autohus.de e unul din cei seriosi autohaus din Germania. Intr-adevar, au preturi mai mari dar gasesti la ei masini bune si in regula.
Cat despre ""numai pentru export""", nu stiu exact cum e cu asta, dar ce stiu eu e ca masina a fost deja radiata de pe Germania si nu mai poate fi reinmatriculata, deci se poate vinde doar la export.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sso1079 a scris:Autohus.de e unul din cei seriosi autohaus din Germania. Intr-adevar, au preturi mai mari dar gasesti la ei masini bune si in regula.
Cat despre ""numai pentru export""", nu stiu exact cum e cu asta, dar ce stiu eu e ca masina a fost deja radiata de pe Germania si nu mai poate fi reinmatriculata, deci se poate vinde doar la export.


Chestia cu masina radiata si nu mai poate fi reinmatriculata e total falsa, masina poate fi reinscrisa in circulatie fara nici un fel de problema, asta e doar o modalitate a nemtilor de a scapa de masinile mai vechi, o vinde doar pt export. "numai pt export" inseamna ca cel care o cumpara, prin nu stiu ce metode poate sa-si recupereze TVA-ul platit la cumpararea masinii respective.

@aalew si Austria e plina de samsari, cum spui tu "dau mai mult dar stiu o treaba", iti spun eu ca dai mai mult dar nu stii nimic. Laughing Eu locuiesc in Austria si stiu cam cum stau trebile la Autohaus-uri, e adevarat ca nu toate manaresc masinile insa foarte multe. In Austria daca vrei o masina buna si nemanarita trebuie sa o iei direct de la proprietar, sa te asiguri ca e unicul proprietar si sa belesti bine ochii in caietul de service ...
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Franta este in general mai scumpa la masini second hand ca germania. Aici sunt destui dealeri care aduc masini cu putini km din Spania.
Spania ca si sursa de masini second hand pentru RO este cam peste mana....dar nu se stie niciodata
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:franta nu e renumita pt proprietari prea grijulii cu masinile lor!

*
Pe dreaq... Laughing Laughing Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Salut.
Ce părere aveți despre autohus.de. Am văzut că sunt autorizați DEKRA și absolut toate mașinile au carte service.
Totuși unele mașini au mențiunea "numai pentru export". De ce oare ?

*
Ghiceste Embarassed Ca sa evite procesele... Masini amanetate, masini cu kilometrajul dat inapoi, masini interzise de reinmatriculare in tara de origine in urma unor accidente grave, asta ca sa dau doar motivele cel mai putin "penale"...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
[quote="All Bandi"]Am lucrat aproape un an pentru cineva care a avut autohaus in Germania iar acum s-a repatriat.
... deşi luase la licitaţie un parc de aproape 200 de maşini (repet Franţa), era mai mare decât una similară deja înmatriculată. [quote]
*
Adica spala masinile pt. un patron neamt, altfel nu ai ardea lui de repatriere Laughing
Acuma, serios, masinile la licitatie in FR nu e recomandat a fi cumparate de catre particulari, din motivul ca nu pot fi incercate, ci doar vazute si citit raportul de control (xerox fixat pe geam). Ele provin in general din filiera judiciara
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
calfianu a scris:Franta este in general mai scumpa la masini second hand ca germania. Aici sunt destui dealeri care aduc masini cu putini km din Spania.
Spania ca si sursa de masini second hand pentru RO este cam peste mana....dar nu se stie niciodata

*
Conform unei colege spaniole, "acolo" masinile se cumpara noi si se pastreaza "pana la moarte" (in general, desigur...), ceea ce face ca piata SH spaniola sa fie embrionara...
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Deunazi, la un dealer de pe strada cu serviciul, s-au descarcat vreo 10 masini, toate Peugeot si toate din Spania. As baga mina in foc ca toate au sub 40 000 km la bord.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu e "noua" diferenta este de TVA, de piata "dificila" dar in EUro (spaniolii nu sunt "atasati" marcilor franceze sa fie jupuiti ca aici...) deci se ofera mai echipat la bani mai putini...
Ca sa fie considerate "ocazii" trebuie sa aiba SIMULTAN peste 6000 km si peste 6 luni, desi exista sanse sa fie "foste" masini "de inchiriat"...
De partea "legala" sunt sigur, eu am transcris in placi FR masini din Shenghen...
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
In principiu dealerii de aici se aprovizioneaza cu masini de inchiriat. O chestie foarte funny a fost acum un an cind m-au sunat de la AVIS sa le duc masina inapoi ca se va vinde. Am dus-o si mi-au dat alta....
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sorin666 stii cu ce se ocupa 'Dekra'? o masina in momentul in care are aprobare de la ei,ma indoiesc ca ar avea probleme cu km ireali sau accidentari ascunse.
la Dekra de exemplu poti merge sa verifici o masina cu ce nereguli are si chiar spun adevarul.un test la Dekra chiar este recomandat celor care vor sa cumpere respectiva masina,eu cel putin asa am procedat....am mers la dealer,am luat masina in probe si am mers la Dekra
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

De unde aducem masina?
Franta 4%
Germania 77%
Olanda 11%
Alte tari (specificati-le 7%
71 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR