Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • radar

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am un opel astra g 1,7 TDI / 2002.
Nu se comuta ventilatia pe dezaburire parbriz si mijloc (consola centrala) - mentionez ca este model cu climatronic. Ventilatia lucreaza doar pe functia de jos (picioare) si mijloc (laterale). Am demontat torpedoul, am scos filtrul de polen, crezand ca el este cauza, si nimic, tot aceeasi problema. Am pus testerul pe masina pentru verificarea climatronicului si nu am nici o eroare.
Cum pot gasi remedierea problemei?
Skip ads

  • radar

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Opel Astra 1,7 DTI, 2002, full electric
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Un RESET climatronic ai facut?
  • radar

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, am facut.
Problema cred ca e din mecanismele de directionare a aerului, dar nu sunt sigur si nici nu stiu cum sa desfac mecanismul ala.
Skip ads

  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut la fosta mea astra si am rezolvato la un tester. Aveam o eroare care a fost stearsa si mi sa spus ca daca se mai intambla sa curat cu un spray (nu stiu de care) clapetele care inchid si deschid circulatia aerului.
  • costyclont

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
buna ziua
am si eu nevoie de 2 tranzistori t1829-1 pentru aeroterma .....sau ars cine ma poate ajuta si pe mine multumesc anticipat!
nu se gasescpe piata romaneasca
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu se gasesc, dar exista echivalenti. Foloseste functia "Cautare" cuvant cheie regulator (electronic) aeroterma si ai sa gasesti, s-a discutat asta.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
costyclont, incearca cu tranzistoare din seria BDX66. Se gasesc fara probleme la magazinele de piese elctronice. Eu am folosit BDX66C - PNP Darlington, 16A, 120V, 150W, in capsula TO-3 (ca si T1829-1) pentru modulul de turatii al ventilatorului climei pe Vectra B - https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24329
Skip ads

  • marcelt2

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut
Tranzistoarele acelea sunt PNP Darlington de 20A, ai putea sa incerci sa le inlocuiesti cu echivalente: BDX66 (16A) sau BDX68 (20A).
  • radar

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cul15 a scris:Aceeasi problema am avut la fosta mea astra si am rezolvato la un tester. Aveam o eroare care a fost stearsa si mi sa spus ca daca se mai intambla sa curat cu un spray (nu stiu de care) clapetele care inchid si deschid circulatia aerului.

Daca era doar asta (din tester se rezolva), dar cred ca e vorba de mecanismul de directionare a aerului pentru ca am pus testerul si nu a dat nici o eroare.
O sa merg in service ca ma depaseste. Shocked
  • costyclont

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
costyclont a scris:buna ziua
am si eu nevoie de 2 tranzistori t1829-1 pentru aeroterma .....sau ars cine ma poate ajuta si pe mine multumesc anticipat!
nu se gasescpe piata romaneasca

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dar chiar esti insistent. Sau tu nu citesti raspunsurile? Iti spune lumea sa folosesti echivalenti, ti se spune si tipul si tu, nu si nu, vrei originali. Cumpara atunci un regulator cu totul de la dezmembrari.
Skip ads

  • costyclont

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am incercat cu echivalenti sau ce altceva echivalenti, nu a mers decit vreo 2 zile si sau ars sau nu stiu ce nu mai merge deloc , de aceea sunt insistent ca orce am incercat nu tine nici doua zile si poate are cineva acesti doi tranzistori pe care nu-i gasescpe piata noastra imi cer mii de scuze dar nu stiu ce sa mai fac, am incercat sa pun echivalenti ............. orice NU TINE DECAT 2 ZILE nu stiu ce sa mai fac?
please help!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai folosit tranzistori echivalenti si s-au ars, te-ai intrebat de ce? Nu cumva aeroterma cere curent mare? Ai facut o revizie generala a motorului aerotermei? Adica demontat, curatat, uns si montat la loc. Daca motorul merge greu, e in curs de gripare, era cineva pe aici care a gasit pamant in el cand a desfacut.
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema ca radar....nu dezabureste parbrizul si baga caldura numai la picioare si aeratoarele laterale.
Pana la urma cum a rezolvat problema?
Reset la climatronic se poate face numai din tester?
Multumesc
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.am si eu o problema cu climatronicul,care a functionat bine pana acum 3 zile.astazi am observat ca imi baga caldura doar cand este pe pozitia High.inainte incepea sa bage caldura pe la 25 de grade.clapetele de directionare merg bine.imi puteti da un sfat?
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Are cineva raspunsul? Sau e ala universal valabil pe forumurile de pe la noi : "Mergi la service!" ?
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut.azi am observat ca senzorul de temperatura exterioara imi arata 69.5 grade,ceea ce nu imi arata cand imi baga caldura doar pe poz High.am pus si op-com-ul pe masina si nu am nicio avarie. am scos borna de la baterie,dar tot 69.5 imi arata.
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Verifica conexiunea sa nu fie vreo problema. Am mai vazut erori dar de 69 de grade nu. Era constant la 7 grade parca si a fost bagat in detartrant Very Happy apoi.....a mers ok. Daca nu si nu....schmba-l....se gasesc si sunt destul de ieftine din cate stiu
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@dan_tmx: Problema este discutata pe larg la subiectul Senzor temperatura exterioara. Ai umezeala in cupla senzorului si se introduce o rezistenta suplimentara in paralel pe rezistenta senzorului, plasand punctul de functionare, pe diagrama, catre temperatura mare.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR