Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Ezrock

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. Va scriu in legatura cu un Opel Astra G 1.6 benzina 2005, 50 000 de km si pot sa spun ca am ajuns cam in pragul disperarii.
Am fost cu ea la service la Gtt dupa ce intr-o zi mi s-a aprins becul de check engine cand am mers mai tare cu ea (4500 de rpm); cei de acolo mi-au pus-o pe tester si mi-au zis ca a aparut eroare de missfire pe un cilindru si ca posibilele cauze ar fi in urmatoarea ordine: benzina, bujii, modul de aprindere.
Ce se observa la masina este ca nu mai fuge deloc (nu ca ar fi rupt inainte) - se simte de parca ar avea cam 70 de cp si in plus daca trec cu ea de 3500-4000 de rpm la vreo 10 sec se simte un miros foarte puternic de ceva nears, un fel de pucioasa sau de chibrit aprins.
Mi-am zis bun ma duc sa imi schimb bujiile.... Ma duc cu masina la Gold&Platin ca e mai aproape de servici le zic de ce vreau sa schimb bujiile si omul imi zice ca degeaba le schimb problema fiind de la modulul de aprindere (ca sa fim siguri putem sa mai facem un test 100 Ron fata de 50 de Ron cat m-a costat la Gtt). Il intreb cat ma costa modulul de aprindere + schimbare bujii (am inteles ca tb schimbat modulul in acelasi timp cu bujiile) si cand am aflat raspunsul am zis ca ma mai gandesc Smile.
Am stat putin sa ma gandesc si mi-am adus eu aminte ca am mai avut mai de demult o pb pe la aprindere si iau cartea de service a masinii si ma uit la interventii si am ramas masca:
1. la 2 luni dupa ce am cumparat-o - inlocuire modul aprindere (modulul nr 2)
2. la inca un an dupa - inlocuire modul (modulul nr 3).
Acum la 2 ani dupa modulul nr 3 ar trebui sa il inlocuiresc cu un al patrulea... Sa mi se scuze afirmatia dar cred ca deja kktul asta de masina merita aruncata in Dambovita.

Acum astept o parere, un sfat de la voi....Ce credeti ca are? Schimbarea modului de aprindere ar rezolva pb? Care poate fi cauza pt care pica lesinate modulele de aprindere la masina mea? Si daca nu exista o alta solutie decat schimbarea modului, de unde recomandati sa cumpar piesa (dealer, service, magazina, pfa, ebay etc)? Pretul pe care mi l-au oferit cei de la Gold&Platin ma fac sa regret ca am ales Opel pt "fiabilitate" raportata la costuri de intretinere.....

Va multumesc frumos si astept orice sugestie.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumva ai Z16XE ?
Citeste https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=z16xe
  • Ezrock

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ms de indicatie....dupa ce am citit topicul respectiv am vrut sa pun direct anunt pe autovit.... Acum astept sa dau de ceva bani, ma pregatesc psihologic si o sa urmeze o sesiune prelungita de verificari prin service-uri...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incearca https://www.clubopel.com/vie...&start=0&
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR