Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu recomand sa il cumperi pe asta.
Nu ii asculta pe colegii de mai sus, sunt invidiosi ca nu au si ei unul, de asta au intrat in polemica D5100 / D90.
P.S.: Asta e din ciclul: "Am si eu matusa la Galati"...
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Il mai am acasa, dar nu-l vand Smile Sa vezi ce fain era cand uitam sa trag filmul si se expunea de doua ori. Sau cum ma chinuiam sa pun filmul pe intuneric ca sa mai castig 2-3 cadre.

Apropo de versus, stiti ce spun japonezii despre Nikon si Canon? Ca sunt pentru fraierii de europeni si americani, ei preferand oricand Pentax si Olympus.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Am zis ca o sa tzipe, nu ca a tzipat, deci e la viitor, adica nu aveam cum sa ti le pun in gura pentru ca inca nu s-a intamplat. Apropo, era o metafora (adica "tu" in sensul de cineva oarecare) dar vad ca te pricepi la romana la fel de mult cum te pricepi si la fizica si la matematica...

Of, tovarase dodo_13, uite cum te faci tu singur din cuvinte:
dodo_13 a scris:
Adica la cat de repede o sa tzipe nevasta-ta la tine cand o sa-i iasa poza miscata, desi tu i-ai spus ca daca da 30mil pentru un DSLR, o sa-i iasa pozele perfecte indiferent de conditii. Un VR si un ISO de 6400 s-ar putea sa-ti salveze punctul de vedere.

Chestia aia scrisa cu rosu e tot la viitor? Ce note ziceai ca ai avut pe la scoala? Twisted Evil

Inca o data se confirma ca esti foarte orgolios! Nu recunosti ca bati campii, ba cu mult tupeu spui ca asta e normalitatea. Eu recunosc ca sunt om si ca mai gresesc. Am recunoscut si cand am zis "minim in loc de maxim". Tu o tii in continuare pe-a ta, specific categoriei aleia cu convingeri de neclintit. Nici macar un moment nu ai scris despre vreun avantaj al lui D90, ba ai venit si cu un link al unui site cvasi-necunoscut care sustine aceleasi balarii. Poate ca ar fi trebuit sa vin si eu cu citate de pe nikonisti.ro unde 95% din cei de acolo recomanda achizitia unui D90 in defavoarea lui D5100. Desi spre deosebire de tine, aia sunt utilizatori de Nikon, nu ii voi cita. De ce? Pentru ca e foarte greu sa faci o recomandare. Am fost in situatia prezentate de colegul Ursu82 si am ales D90. Nu am fost nemultumit nici macar o singura data, iar daca as fi pus in fata aceleiasi decizii as lua-o fix la fel. De ce nu ii recomand colegului D90? Pentru ca spre deosebire de cei care zic ca sunt porcarii lucrurile care nu le plac, eu constientizez ca desi D90 mi se potriveste mie nu e obligatoriu sa i se potriveasca si colegului Ursu82. S-ar putea ca pe el sa-l avantajeze D5100. Sau poate l-ar avantaja D90. Depinde foarte mult de genul de fotografie pe care il va aborda. Eu i-am prezentat avantajele si dezavantajele celor doua aparate, insa nu-i recomand unul anume pentru ca eu nu sunt ca tovarasul dodo_13. Eu realizez ca oamenii sunt diferiti si au nevoi diferite.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
off-topic
Scrii mult si prost. Era o metafora, care se citeste asa:

Adica la cat de repede o sa tzipe nevasta-sa la el cand o sa-i iasa poza miscata, desi el i-a spus ca daca da 30mil pentru un DSLR, o sa-i iasa pozele perfecte indiferent de conditii.


Si acum pare ca e la prezent? Singura diferenta e schimbarea persoanei. De curiozitate, ce note ai avut la romana? Nu de alta, dar nu intelegi deloc timpurile astea.

Poate, daca te-ai concentra mai mult pe ce pozezi decat pe butoane, ai creste in propiii ochi si nu ai mai avea asa o parere proasta despre fotograful din tine.

on-topic
Cumnata-miu (bertonist pe forum) a avut de ales intre D90 si D5100, la acelasi pret. A luat D5100 la recomandarea mea si e foarte multumit. Un alt coleg si-a luat D90, tot la recomandarea mea, pentru ca pe vremea aia era o promotia la eMAG si era mai ieftin cu 500lei decat D5100. E si el foarte multumit. Personal m-am jucat destul de mult cu amandoua si spun ca D5100 e mai bun overall, singurul avantaj real al lui D90 fiind cel de-al doilea ecran. In rest, D5100 face ceea ce face si D90, chiar daca nu tot timpul la fel de eficient. E parerea mea, docta sau nu. Daca puteti sa mi-o respectati, ca niste oameni maturi, va respect si eu. Daca nu, grow-up.
Skip ads

  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Era o metafora, care se citeste asa:

Adica la cat de repede o sa tzipe nevasta-sa la el cand o sa-i iasa poza miscata, desi el i-a spus ca daca da 30mil pentru un DSLR, o sa-i iasa pozele perfecte indiferent de conditii.

Iti multumesc ca ne inveti si sa citim! Laughing Raman uimit cand vad cat de multe stii tu. Afost o data un baiat care a zis "Stiinta noastra e o picatura. Ignoranta noastra e un ocean." Pacat ca nu te-a cunoscut! Si-ar fi schimbat parerea rapid.
dodo_13 a scris:
Cumnata-miu (bertonist pe forum) a avut de ales intre D90 si D5100, la acelasi pret. A luat D5100 la recomandarea mea si e foarte multumit. Un alt coleg si-a luat D90, tot la recomandarea mea, pentru ca pe vremea aia era o promotia la eMAG si era mai ieftin cu 500lei decat D5100. E si el foarte multumit. Personal m-am jucat destul de mult cu amandoua si spun ca D5100 e mai bun, overall, singurul avantaj real al lui D90 fiind cel de-al doilea ecran. In rest, D5100 face ceea ce face si D90, chiar daca nu tot timpul la fel de eficient.

De aia tu ai tras concluzia ca D5100 este clar peste D90 cu exceptia celui de al doilea ecran. Laughing
Offf, n-ai inteles nimic din tot ce s-a zis azi, desi esti foarte odihnit. Inchei aici aceasta tentativa de dialog cu tine!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai aici e problema, ca eu nu am vrut niciodata un dialog cu tine. Ca te bagi in seama si tii sa contrezi pe oricine are o parere diferita de a ta, e problema ta. Politicos e sa respecti opiniile altora, chiar daca difera de ale tale. Mai ales intr-un domeniu in care singur recunosti ca esti de umplutura. Din nou: grow-up! Smile
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Colegule Ursu82, e usor sa ti se dea sfaturi pe banii tai. Pana si Fernando o poate face, dar ramane la latitudinea ta daca le si iei in calcul. Eu unul m-as feri de sfaturile astora care stiu tot si nu suporta sa fie contrazisi. Nu stiu de ce. Poate din cauza ca imi amintesc de minoritarii aia care peste noapte s-au trezit mai destepti decat cei din jur si s-au autoproclamat rege, imparat si presedinte ai aceleiasi minoritati fara tara.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
hai sa ma dau si eu cu parerea...incep cu o poveste:

Am avut ca tot omul de rand prima oara un compact...de vreo 5 mp...toate bune si frumoase, am uitat sa mentionez ca ptr vacante sau acasa preferam mereu un compact...motivul este unul simplu...ocupa putin loc.
Dupa vreo 3 ani de folosinta a compactului din cauza ca ma nemultumea zoomul optic mic, 3x, am hotarat sa trec la ceva mai bun. La inceputul lui 2010 am studiat piata si revistele si am cumparat un canon sx120is, 10x optic,10 mp, laudat in 2-3 reviste , anuntat ca fiind ales ca cea mai buna sapuniera a anului 2009.
Dupa primele poze facute pe auto..stupoare...compactul vechi de 3 ori mai ieftin facea poze mult mai placute ochiului... in secunda 2 am trecut pe modul M si a inceput sa scoata poze mai decente...dar cu exceptia zoomului inca sunt ferm convins ca vechea sapuniera (un sanyo) era mult peste la capitolul placere a ochiului...culori,contrast, wb,orice...

Acum cateva luni m-am enervat ca si cu canonul pozele sunt slabe calitativ si pline de noise (in momentul in care e lumina mai slaba)(ajunsesem sa folosesc numai iso 100 si trepied ca sa nu mai am noise seara), am zis sa cumpar un dslr sh...buget max 1000 ron... un amic ma ajutat...dar am ajuns tot la ce spunea el...ca voi sfarsi prin a da peste 2000 ron...si asa a si fost...dupa ce am tinut in mana un nikon dslr explodat si exploatat la greu... am mers in magazin si am luat un D3100 nou,cu kit de 18-55 vr, am mai cumparat si acumulator nou de rezerva si declansator si parasolar, si un blitz pe patina Nissin Di466

Pozele sunt excelente si in modul auto, fata de compact,iso il pot folosi pana in 800 si tot nu e noise... dar sunt chiar placute in interior si seara pe AV si pe manual dupa cateva cadre trase is chiar poze reusite. momentan spun eu ca un D90 este mult prea mult dintr-o data ptr cineva care nu o sa foloseasca aparatul nici la 50% din aptitudinile aparatului.
Recoman D3100 oricand...

Rezumat: daca trece-ti de la sapuniera la dslr alegerea buna e D3100.

PS: eu am dslr entry level, blitz entrylevel...dar face bounce si are si mod slave... si sunt super multumit...dar am deja 3000 ron investiti...
daca vrei cumpara o sapuniera canon..pana in 1200 ron...si o sa fie ok ptr concedii...aproape ok...dar daca vrei poze de calitate...o sa scoti 3000 ron din buzunar ca si mine...( ptr ca nu am indraznit sa iau Sh nimic...)
daca te risti la sh de pe forumuri...exact ce am eu dar sh poti sa iei cu vreo 2000 ron... dar e un risc pe care ti-l vei asuma.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ursu/\82, fotografia nu tine doar de cifre, megapixeli, ISO etc etc ci de faptul ca aparatul de fotografiat trebuie sa fie o extensie a ta si a ideilor tale. Eu le spun mereu studentilor mei cand ii ascult Very Happy ca cel mai bun stetoscop din lume e al lor, pentru ca sunt obisnuiti cu el.
Mie mi se potriveste mai bine D90, tie poate D5100. Eu nu vreau sa intru in aceasta polemica fara sfarsit si nu iti recomand decat sa te joci cat mai mult cu ele inainte de a te hotari.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ok. Revin.
Cum ma asteptam, multe pareri, bine argumentate. Fiecare isi stie necesitatile si obiectivele. Se pare ca un DSLR totusi mi-ar fi prea mult pentru ce vreau eu. M-am uitat indelung la D3100 de la Nikon, dar totusi zic pas.
Merg mai departe si luand de buna afirmatia lui @pirvu_daniel, ca mai mult de 400 lei pe o compacta sunt bani aruncati, eu as da 500 lei pe urmatoarele 2 variante. Le-am gasit noi la 500 lei.
http://www.emag.ro/aparate-...--pCANIXUS220HSBK
http://www.emag.ro/aparate-...ck--pAJ4246B002AA
Sa aleg zoom 5x dar cu filmare Fuul HD si senzor CMOS?
Sau sa aleg zoom 14x dar cu fimare HD si senzor CCD?
Si review-urile sunt interesante la amandoua.
La SX 210 IS e interesanta chestia asta "color accent: fotografiezi totul Black and White inafara de o culoare pe care o selectezi tu pe display rapid cu un real live color picker."

Si cu diferenta de 1500 ramasi de la un DSLR fac si o mica vacanta.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ca o mica paralela:
Nikon D3100 este echivalentul Opel Corsa.
Nikon D5100 este echivalentul Opel Astra I.
Nikon D90 este echivalentul Opel Vectra C.
Nikon D7000 este echivalentul Opel Insignia.

Succes in alegerea modelului! Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@cj79raa
IXUS220 se adreseaza "comozilor", fiind o scula pur point&shoot, fara controalele manuale clasice (A, T, M). IXUS210 are toate acestea, plus zoom-ul de 14x. De ce acelasi pret? Senzorul lui IXUS220 este cu o clasa peste cel de la SX, la fel si procesorul de imagine, iar filmarea se face full HD.

Dar nu te lasa pacalit, e distanta mare intre D3100 si cele doua compacte, mai ales in conditii slabe de iluminare. Daca esti OK cu asta, atunci oricare din cele doua e o alegere buna. Cum alegi intre cele doua? Simplu: daca iti trebuie zoom-ul de 14x sau daca te intereseaza sa inveti fotografie, atunci alege SX210. Daca nu, atunci alege IXUS220.

P.S. Foarte bine gandita faza cu cei 1500RON, te felicit pentru pragmatism.
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sincer imi pare rau pentru discutiile contradictorii dintre cei doi colegi! In opinia mea amandoua sunt aparate bune! Si cum a fost si specificat mai sus fiecare cu ce se obisnueste! Acum ca sa zic ceva in legatura cu obisnuinta este ca, de multe ori se intampla(nu numai in cazul aparatelor foto) ca cineva care este obisnuit cu "ceva" nu-l poti convinge ca "altceva" poate fi mai bun decat ce are el si nici nu-l poti invinovati, deoarece el este obisnuit cu ce are si s-a adaptat la ce are! ceva nou si poate mai bun pana se va obisnui cu el ii va fi mai greu si uneori peste mana(asta zic din expierenta) In fine sa revenim! Vreau sa multumesc pentru sfaturi si pareri! Ce imi pare rau este ca nu am ocazia sa ma joc intai cu amandoua sa-mi fac totusi si o parere proprie oricat ar fi ea de mica!
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Sincer imi pare rau pentru discutiile contradictorii dintre cei doi colegi! In opinia mea amandoua sunt aparate bune! Si cum a fost si specificat mai sus fiecare cu ce se obisnueste!

De fapt mai corect ar fi fiecare cu ce i se potriveste. Un aparat foto il cumperi pentru placerea ta. Placerea este in timpul utilizarii lui, dar si dupa aceea cand iti admiri rezultatele.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:In opinia mea amandoua sunt aparate bune!

Daca esti pasionat de fotografie vei face poze frumoase cu ambele. In plus, stii cum e cu talentul, Michelangelo ar fi pictat Capela Sixtina si cu pixul. Wink
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acum sa recunosc tot spre D5100 imi fug ochii Very Happy sper sa reusesc sa-l achizitionez in scurt timp!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Acum sa recunosc tot spre D5100 imi fug ochii Very Happy sper sa reusesc sa-l achizitionez in scurt timp!
e

sunt posesor de 5100 de 3 saptamani, dau nota 9 la poze si 6 la filmare full hd(1080). am luat un dslr care sa si filmeze pe considerentul ca nu mai car si camera video dupa mine. ce ma nemultumeste la filmat e focalizarea, de exemplu daca filmez o persoana, obiectele din spatele ei apar in ceata, si invers. am schimbat setarile pe toate modurile, inclusiv multifocus on, firmware update la ultima versiune, nu am schimbat nimic.din punctul asta de vedere, filmeaza mai bine (hd) telefonul meu ,galaxy s2.
si la audio, zgomotul de fond e ridicat, vine de la motorasul de focalizare si de la VR. producatorul recomanda microfon detasabil (pe nikon.ro).
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Inchide mai mult diafragma in timp ce filmezi si iti va creste intervalul de claritate.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@sever iulian
Defectul de care vorbesti e de fapt o calitate pentru care se dau bani multi: capacitatea obiectivului de a realiza o delimitare clara intre ce e in focus si ceea ce nu e. Pentru a intelege ce se intampla, poti citi asta:
http://www.dpreview.com/lea...h_of_Field_01.htm

La D5100 exista un asa zis "bug": odata intrat in Live Mode, nu mai poti schimba apertura. Da, pe ecran va a apare ca si cum s-ar schimba, dar de fapt ramane la apertura setata inainte de a intra in live mode. Spun "asa zis" pentru ca de fapt modificarea aperturii se face pentru urmatoarea expunere care o vei realiza, si e aceeasi la orice Nikon (D300, D7000, D3100, ...). Solutia: setezi apertura dorita inainte de a intra in live mode si a filma.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in timp ce filmez, pot apasa la jumatate butonul de declansare la foto si focalizeaza imediat. daca pun aparatul pe face detection focalizeaza singur, dar daca filmez altceva treb sa apas acel buton. nu am spus ca e defect, am vrut doar sa subliniez faptul ca pt filmat e buna o camera, iar pt fotografiat un aparat foto. pt scene scurte de familie e insa suficient.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR