Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
geambasu a scris:De curand mi-am achizitionat un aparat foto Cannon de 20 mp , a costat in jur de 10 milioane.

L-au suspendat de ciuda ca si-a cumparat cu numai 10 millioane, 20 de metri patrati de Cannon. Very Happy
Skip ads

  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Buna,
As vrea sa-mi cumpar un aparat foto digital si apelez la voi care sunteti connaisseurs sa-mi da-ti un sfat. Caut ceva pana in 1400, un zoom optic bun, senzor CMOS sau similar, sa faca o treaba calitativa si in lumina slaba si sa nu-mi rupa gatu ca sa fac o poza.
Ca idee m-am oprit la un Mirrorless Olympus E-PM1. Ce parere aveti?
  • iulimlc

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Recomand Sony alpha 200-300 . E belea in conditii de lumina scazuta. si i-l gasesti pana in 1400 second.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Inseamna ca n-ai dat de vreunul mai bun si mai ieftin daca zici ca e belea Alpha 200/300.
Eu mi-am dat Alpha 200-le cu 800 lei in stare pefecta si putine cadre... Era bun la vremea lui, acum e total depasit cand vine vorba de lumina slaba (ISO).
Mie personal imi place gama NEX, as alege 5N-ul cu ochii inchisi, am avut ocazia sa il probez si e absolut superb (meniul putin aiurea).
E-PM1 e un aparat bun, cu un pret bun... n-ai cum sa gresesti daca-l cumperi.
http://www.f64.ro/olympus-e...LMCFcG_3godvWQARw
Pret foarte bun pentru kit cu doua obiective.
Skip ads

  • iulimlc

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am si Olympus D 510 si nu se compara . Dar ce sa faci.... Fiecare cu parerea lui....
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cel de 2 megapixeli din 2001?
Cred @FLV doreste o comparatie mai din vremurile noastre...
  • iulimlc

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu prietene e din 2010, si are 10,2 megapixeli... dar in alta tara nu cred ca a intrat la reduceri pana acum....
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Strict intre Nikon L610 si Samsung WB100, ce ati recomanda? De ce?
Poate si Canon PowerShot SX220 si Fuji Finepix S4200...
Multumesc.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Recomand SX220 pentru simplul motiv ca are doar 12Mpx, ceea ce inseamna ca calitatea per pixel este mai buna si sensibilitatea in conditii de luminozitate slaba e mai buna. Daca calitatea imaginii nu este principalul motiv, atunci L610 e favoritul: un grip foarte bun si o autonomie mai buna. WB100 si S4200 nu le bag in seama, sunt chestii care fac de toate dar mai nimic bun, ca mai orice bridge ieftin. Plus ca se bazeaza doar pe baterii AA.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Calitatea fotografiei ma intereseaza cel mai mult. Mai ales in conditii de iluminare slaba. Sa filmeze Full HD cu sunet stereo si sa fie usor de lucrat cu ea. Vad ca cele doua sunt cu CMOS, fata de CCD. E un avantaj?
Iar unii vad un avantaj sa functioneze cu R6 in defavoarea acumulatorilor dedicati. Nu e asa?
Ce inseamna "grip"?
Nu sunt un mare pasionat, vreau o sapuniera de uz zilnic atat. Cat mai bun, intr-un anumit buget.
Multumesc.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Grip-ul e manerul de care tii aparatul practic... ergonomie.
Eu tot timpul am sustinut ca acumulatorii dedicati sunt mai buni, greutate cu mult redusa fata de R6 si in general am observat ca tin mai mult (sau am dat tot timpul de acumulatori r6 slabi).
CMOS-ul fata de CCD e mai performant la ISO mare, deci cand ai putina lumina si nu vrei flash.

Pana la urma depinde de senzor calitatea imaginii nu de rezolutia lui.

Ai putea incerca si Fujifulm F660 EXR(e la oferta la f64 acum), mie imi plac in general fuji-urile, sunt aparate bune.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
De black friday la f64 inca mai este SX 240HS la 1000RON.
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sa va spun ce am luat.
Dupa ce am studiat SX220, mi-am dat seama ca nu imi place pozitionarea blitz-ului. Cand m-am decis pana la urma sa il iau... stoc epuizat.
M-am orientat catre Canon SX40HS, direct in magazin. Redus la 1000lei. Aveam banii, dar nefiind un mare pasionat, nu eram decis daca sa ii dau pe el. Am vazut cat e de mare, l-am intors, rasucit, etc. M-am intors la birou. Dupa 30 minute m-am decis sa il iau, m-am intors dupa el si... stoc epuizat.
Am luat de la un magazin online pana la urma Nikon L610. Colegul meu a vrut sa isi ia si el tot de acolo, acelasi model, mergea pe mana mea, dar in cateva minute... stoc epuizat. Deoarece in oras la alt magazin mare era acelasi Nikon la acelasi pret cu cat l-am luat eu de pe internet, s-a dus pana acolo si a luat ultima bucata. Avantaj eu. Mi-am zis ca daca tot s-a luat dupa mine, sa mi-l dea sa il studiez. Daca nu imi placea, anulam comanda. Insa imi place enorm, am facut cateva poze cu zoom maxim, in bezna totala, etc. Pentru pretentiile mele este excelent, mai ales la banii astia. Nu am mai anulat comanda si acum il astept sa vina, pe 28.11.
Multumesc de recomandari.
De curiozitate, voi ca "meseriasi" ce stiti de Canon SX40HS? E doar forma "profi" de el, sau e bun? Am gresit ca nu l-am luat?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sa-l folosesti cu placere!

P.S. Un review la 240HS:
http://www.photographyblog...._sx240_hs_review/
si unul de L610:
http://www.digitalversus.co...-p14136/test.html
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma am ales Canon PowerShot SX240HS. Am dat comanda, astept sa vina.
Initial am vrut Mirrorless Olympus E-PM1 insa am inceput sa cred ca va fi cam anevoios datorita obiectivului detasabil si al blitzului care nu e incorporat. Am optat pentru ceva all in si compact. Sper sa nu fi facut o alegere proasta. Vreau poze calitative insa si usurintza de folosire a dispozitivului.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR