Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:O sa vezi ce poze face si sper ca vei fi multumit de ea.
Eu am un Canon 40D cu vreo 4 obiective, poti vedea niste poze facute de mine aici:
http://www.flickr.com/photos/9911996@N07/
Daca o sa ai intrebari pe parcurs ma mai poti contacta.

sigur, multumesc pentru ajutor, sper sa o am pana la Opel fest sa o testez acolo Very Happy
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am comandat , marti sper sa vina, ce zoom optic are cu obiectivul inclus in pret ?
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
zoom optic de 3x ( 55/18 )
Sa ne spui parerea dupa ce il testezi si bineinteles te asteptam cu poze.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mai, dar nu are LCD. Va trebui sa te acomodezi cu dSLR-ul, care difera foarte mult de un point&shoot. Pe modul 'auto', era mai indicat un P&S. Mai putine batai de cap, compact, afisaj etc.
dSLR-ul cu siguranta e mai bun, dar necesita rabdare, timp. Nu prea se preteaza pentru un aparat pentru familie, daca la asta va fi folosit. Pentru un entuziast, da.
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:Mai, dar nu are LCD. Va trebui sa te acomodezi cu dSLR-ul, care difera foarte mult de un point&shoot. Pe modul 'auto', era mai indicat un P&S. Mai putine batai de cap, compact, afisaj etc.
dSLR-ul cu siguranta e mai bun, dar necesita rabdare, timp. Nu prea se preteaza pentru un aparat pentru familie, daca la asta va fi folosit. Pentru un entuziast, da.


LCD are totusi, dar nu iti arata imaginea pe care urmeaza sa-l fotografiezi. Este pentru setari si sa vezi pozele pe care le-ai facut.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:Mai, dar nu are LCD. Va trebui sa te acomodezi cu dSLR-ul, care difera foarte mult de un point&shoot. Pe modul 'auto', era mai indicat un P&S. Mai putine batai de cap, compact, afisaj etc.
dSLR-ul cu siguranta e mai bun, dar necesita rabdare, timp. Nu prea se preteaza pentru un aparat pentru familie, daca la asta va fi folosit. Pentru un entuziast, da.

asta cu LCD--u va fi un dezavantaj la inceput, aparat de fotografiat am acum , un canon A510, daca luam unu mai bun era in jur de 1.100-1.200 ron si nu cred ca faceam un pas inainte in calitatea fotografiilor.De aceea m-am hotarat sa iau un DSRL.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:zoom optic de 3x ( 55/18 )
Sa ne spui parerea dupa ce il testezi si bineinteles te asteptam cu poze.

cam putin Sad(.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
incearca Fuji S9600 sau Canon S5 IS;
avantaj Fuji : zoom 10.7X, o groaza de setari.
avantaj Canon: stabilizare imagine

amandoua au display pe care il poti roti in functie de unghiul sub care vrei sa faci poza. poti folosi display-ul ptr incadrare si focalizare

daca nu esti "artist" la facut poze, nu merita investitia intr-un DSLR. e drept ca vei obtine poze probabil mai bune cu un DSLR chiar si cu obiectivul mediocru din kit, dar ai urmatoarele dezavantaje:
- nu vezi pe display decat poza facuta, trebuie sa folosesti vizorul ptr incadrare, si nu intotdeauna e un moment potrivit sa faci poze pe burta sau mai stiu eu cum Smile
- nu poti sa filmezi (avantaj ptr aparatele compacte) e drept ca nu cumperi aparat foto ca sa faci filme, dar daca se poate, de ce nu? Smile eu de ex am un S9600 si pot sa spun ca face filme cu imagine mai buna decat o camera video low-medium cost. sunetul nu e la fel de OK ca la video cam, dar nu filmez concerte ca sa ma intereseze.
- faptul ca ai obiectiv demontabil inseamna ca din cand in cand v-a trebui sa cureti senzorul, deoarece v-a intra praf intr-un fel sau altul inauntru.
- este un aparat mai greu decat un compact normal.
- are acumulatori speciali
daca vei folosi in 90% din cazuri modul Auto, inseamna ca ai aparatul acela degeaba.


Un Nikon D40 nu este cu mult mai performant decat cele 2 compacte de mai sus, poate sa dea imagini deosebite daca stii sa-l folosesti. Pe de alta parte si cu un compact poti sa faci poze deosebite (daca stii sa-l folosesti Smile )

bafta!
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:incearca Fuji S9600 sau Canon S5 IS;
avantaj Fuji : zoom 10.7X, o groaza de setari.
avantaj Canon: stabilizare imagine

amandoua au display pe care il poti roti in functie de unghiul sub care vrei sa faci poza. poti folosi display-ul ptr incadrare si focalizare

daca nu esti "artist" la facut poze, nu merita investitia intr-un DSLR. e drept ca vei obtine poze probabil mai bune cu un DSLR chiar si cu obiectivul mediocru din kit, dar ai urmatoarele dezavantaje:
- nu vezi pe display decat poza facuta, trebuie sa folosesti vizorul ptr incadrare, si nu intotdeauna e un moment potrivit sa faci poze pe burta sau mai stiu eu cum Smile
- nu poti sa filmezi (avantaj ptr aparatele compacte) e drept ca nu cumperi aparat foto ca sa faci filme, dar daca se poate, de ce nu? Smile eu de ex am un S9600 si pot sa spun ca face filme cu imagine mai buna decat o camera video low-medium cost. sunetul nu e la fel de OK ca la video cam, dar nu filmez concerte ca sa ma intereseze.
- faptul ca ai obiectiv demontabil inseamna ca din cand in cand v-a trebui sa cureti senzorul, deoarece v-a intra praf intr-un fel sau altul inauntru.
- este un aparat mai greu decat un compact normal.
- are acumulatori speciali
daca vei folosi in 90% din cazuri modul Auto, inseamna ca ai aparatul acela degeaba.


Un Nikon D40 nu este cu mult mai performant decat cele 2 compacte de mai sus, poate sa dea imagini deosebite daca stii sa-l folosesti. Pe de alta parte si cu un compact poti sa faci poze deosebite (daca stii sa-l folosesti Smile )

bafta!


E clar ca nu ai avut in mana niciodata un DSLR.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:

E clar ca nu ai avut in mana niciodata un DSLR.

zi te rog catre ce obiectiv sa ma indrept pe viitor
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nikon 55-200 VR: http://www.f64studio.ro/det...=416&pid=5600
Daca iei acest obiectiv o sa ai in total acoperit de la 18 pana la 200 mm.
Cel de 55-200 este si cu stabilizator de imagine e un obiectiv all around, adica pe care il poti folosi tot timpul, pe cel de 18-55 din kit o sa-l pui atunci cand vrei deschidere mare, de exemplu intr-o camera sa cuprinda cat mai mult. Obiectivul este AF-S, poti face autofocus cu Nikon D40.
Si daca iei si setul de filtre: http://www.f64studio.ro/det...=444&pid=3822
vei fi profi, ai cam tot ce ai nevoie.


Ultima modificare facuta de yangzi la Lun 21 Apr, 2008 7:07 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:Nikon 55-200 VR: http://www.f64studio.ro/det...=416&pid=5600
Daca iei acest obiectiv o sa ai in total acoperit de la 18 pana la 200 mm.
Cel de 55-200 este si cu stabilizator de imagine e un obiectiv all around, adica pe care il poti folosi tot timpul, pe cel de 18-55 din kit o sa-l pui atunci cand vrei deschidere mare, de exemplu intr-o camera sa cuprinda cat mai mult. Obiectivul este AF-S, poti face autofocus cu Nikon D40.

si nici nu e scump, urmatoare investitie va fi in el, cum poti scoate zoomuri optice mari ? cu ce obiective ?
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai 18-55 mm + 55-200 = zoom optic de 11 deja
adica cu cele doua obiective vei face in total un zoom optic de 11.
Dar oricum la aparatele DSLR zoom-ul optic nu e atat de important, fiindca poti face mariri pe poze


Ultima modificare facuta de yangzi la Lun 21 Apr, 2008 7:08 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:pai 18-55 mm + 55-200 = zoom optic de 11 deja

le poti pune unul in altul ? tare faza Laughing
11 e supersuficient, clar iau un obiectiv
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu unul in altul, ori unul ori altul
pentru anumite chestii folosesti un obiectiv, iar pentru alte chesti alt obiectiv


Ultima modificare facuta de yangzi la Lun 21 Apr, 2008 7:10 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:nu unul in altul, ori unul ori altul

aham , atunci cum iese zoomul de 11
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai acoperi distanta focala de la 18 pana la 200 mm
200:18=11,111111 adica acesta va fi zoom-ul complet
sa faci o idee uita-te aici, http://www.tamron.com/lense...th-comparison.php
misca cursorul albastru sa vezi cam care este corespondenta distantelor focale, jos sub poza
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:pai acoperi distanta focala de la 18 pana la 200 mm
200:18=11,111111 adica acesta va fi zoom-ul complet
sa faci o idee uita-te aici, http://www.tamron.com/lense...th-comparison.php
misca cursorul albastru sa vezi cam care este corespondenta distantelor focale, jos sub poza

da dar unul e 18-55 iar celalalt 55-200 sa ajung la 18-200 ar trebuii sa le pun unul in altul, ma uit acum
cred ca am intels pana la urma , 18-55 este pentru cadrea apropiate iar 55-200 pentru cele departate
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai da, pana la anumita marire te uiti cu un obiectiv, daca vrei si mai mare il pui pe celalalt, de fapt asta asa functioneaza ca stii in functie de ce pozezi ce obiectiv sa folosesti
De ex: daca te duci la un chef intr-un apartament folosesti obiectivul de 18-55, daca te duci sa pozezi flori sau animale de la distanta, sau sport atunci il pui pe ala de 55-200
sunt si obiective care acopera dintr-unul toata plaja si nu mai trebuie sa schimbi obiectivul, dar acestea de obicei au calitate mai slaba si pret un pic mai mare de ex: http://www.f64studio.ro/det...=416&pid=4600
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:pai da, pana la anumita marire te uiti cu un obiectiv, daca vrei si mai mare il pui pe celalalt, de fapt asta asa functioneaza ca stii in functie de ce pozezi ce obiectiv sa folosesti
De ex: daca te duci la un chef intr-un apartament folosesti obiectivul de 18-55, daca te duci sa pozezi flori sau animale de la distanta, sau sport atunci il pui pe ala de 55-200
sunt si obiective care acopera dintr-unul toata plaja si nu mai trebuie sa schimbi obiectivul, dar acestea de obicei au calitate mai slaba si pret un pic mai mare de ex: http://www.f64studio.ro/det...=416&pid=4600

nu merita , doar am unu, ce sa fac cu el sa-l arunc, clar voi lua si cel de 55-200, e bun pe plaja =)).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR