Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@liberlamare si?
Ce parere ai? O sa ma injuri sau te bucuri de achizitie?
Pozele sunt ok, dar nu le pot vedea la marimea lor originala (de 6 MP). Ai luat si obiectivul 55-200 VR?
Cum ti se pare? Poate zilele acestea te mai joc cu ea si ne scrii mai mult despre ea.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:@liberlamare si?
Ce parere ai? O sa ma injuri sau te bucuri de achizitie?
Pozele sunt ok, dar nu le pot vedea la marimea lor originala (de 6 MP). Ai luat si obiectivul 55-200 VR?
Cum ti se pare? Poate zilele acestea te mai joc cu ea si ne scrii mai mult despre ea.

=)), cum sa te injur, cand vin la mures vin cu un visiki sau daca nu ajung am eu un coleg care te poate gasi =))
e super tare aparatul.Inca nu am luat obiectivul , nu am bani momentan la firma,dar il iau 99 %. E tare . Shocked
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
S-o folosesti sanatos. Sa faci multe poze cu ea. Dace vrei iti trimit nr meu de tel pe pm si ma poti suna daca ai probleme.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
liberlamare,gratar nou ai,aparat foto nou ai,ce-ti mai trebuie...putintica rabdare sa treci la treaba la Opel fest... Laughing
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:liberlamare,gratar nou ai,aparat foto nou ai,ce-ti mai trebuie...putintica rabdare sa treci la treaba la Opel fest... Laughing

carbune =))
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:S-o folosesti sanatos. Sa faci multe poze cu ea. Dace vrei iti trimit nr meu de tel pe pm si ma poti suna daca ai probleme.

da, al meu il vezi in lista la opel fest moldova
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sa actualizam un pic topicul.
As avea si eu nevoie de niste indrumari. Vreau sa achizitionez un aparat foto mai de calitate si vreau sa-mi ziceti spre ce sa ma orientez. Nu sunt un impatimit de fotografie (dar pot sa devin) insa sunt un pretentios. M-am saturat de poze miscate, neclare, cu zgomot mult. Buget, sa zicem de la 1500 la 2000 lei. Ma multumesc si cu unul de 1500 dar care poate face treaba celui de 2000. Merita incercat un second, sau musai nou? Nu o sa-mi castig existenta din aparat, dar cand vreau sa fac o poza, sa fie poza. Ca e evenimant in familie, ca e o excursie, vreau un aparat bun. Ce sa fie? Un compact sau un DSLR? De invatat nu mi-e frica sa invat. Chiar daca e aparat foto vreau sa aiba si filmare HD sau fullHD. Sa fie Nikon sau Canon? Daca e unul sau celalalt, care sa fie din categoria respectiva?
Ar fi multe de spus, dar sunt sigur ca ati prins ideea (ce poate fi asa greu sa alegi o asemenea scula Embarassed Laughing ) Sund deschis oricaror discutii si recomandari.
Aici Canon: http://www.okazii.ro/cautar...amp;pret_max=2000
Aici Nikon: http://www.okazii.ro/catalo...amp;pret_max=2000
Multumesc.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
acuma depinde ce va predomina, poze de excursie/evenimente sau poze de placere/pasiune , au as alege unu din clasa compacta, sa cari un DSLR cu tine, cu tot harnasamentul nu e comod, as lua o compacta buna si cat de mica posibil, daca se poate si sa filmeze bine, scapi de camera video.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tot ce iti trebuie
De ce DSLR? Pur si simplu pentru ca dupa ce ai pus mana pe un DSLR nu te vei mai gandi/intoarce la o compacta.
D3100 e suficient de compact sa nu fie o povara prea mare.
La Canon nu ma bag ca e concurenta. Si noi, nikonistii, ii uram pe canonisti. Very Happy
Daca vrei poze doar de familie, orice suma mai mare de 400 RON aruncata pe o compacta sunt bani aruncati in vant.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca musai sa fie nou. Sincer sa fiu, la D3100 m-am uitat indelung. La Yellow Store in Cluj e la 2199. La fel e si pe emag. In linkul dat de pirvu_daniel e mai ieftin putin.
liberlamare ai dreptate, nu e chiar comod sa fi tot cu el dupa tine. M-am jucat un pic cu el la Yellow Store. Dar ca orice lucru bun si asta cere sacrificii. Intradevar o sa-l folosesc in orice imprejurare. Acasa, in familie, in excursii. Sper sa nu fie asa incomod.
LE. Ma uit pe linkul lui pirvu_daniel si vad ca obiectivul e "18-55 ED II", iar in alte locuri apare "18-55 DX VR". Este diferenta intre ele, sau e unul si acelasi?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La SinPro in Timisoara, mai ieftin. Very Happy (link)

Am si eu o dilema, totusi.
Pana la DSLR, ma bate gandul sa iau un compact Nikon S9100 sau S8200 (pentru buzunar)...
Intrebarea este:
- sa imi iau direct un DSLR mai ieftin (la pretul aprox cu S9100) si apoi sa "upgradez" in timp,
sau
- sa stau nitel pana 'apuc' D90-ul. Sad
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sau daca vrei canon: http://www.f64.ro/products/...ndex.html#pachete
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:Sa inteleg ca musai sa fie nou.

Nu e obligatoriu sa fie nou. Dar din cerintele tale nu reiese ca ai fi dispus(pasionat de fotografie) sa mai investesti alte cateva mii de RON in obiective/filtre/blitz/trepied. Deci tie iti trebuie doar un aparat performant care sa nu iti faca probleme.
cj79raa a scris:LE. Ma uit pe linkul lui pirvu_daniel si vad ca obiectivul e "18-55 ED II", iar in alte locuri apare "18-55 DX VR". Este diferenta intre ele, sau e unul si acelasi?

18-55 DX VR e o varianta mai buna, urmasul lui 18-55 ED II. Are VR(stabilizare optica) si mai multe lentile fara sticla ED. In rest sunt similare.
h0rm0n a scris:La SinPro in Timisoara, mai ieftin.(link)

In link-ul dat de mine sunt si niste bonusuri(card+filtru). Oricum nu are importanta de unde il ia.
h0rm0n a scris:Intrebarea este:
- sa imi iau direct un DSLR mai ieftin (la pretul aprox cu S9100) si apoi sa "upgradez" in timp,
sau
- sa stau nitel pana 'apuc' D90-ul. Sad

Raspunsul corect e D80. De ce?
1. Tu esti prea talentat pentru un D60 sau D40. Nu ar fi o evolutie un asemenea aparat pentru tine. In cateva luni vei dori up-grade si se va vinde foarte greu. Ti-o spun din experienta. D60 cumpara numai oamenii saraci, pasionatii stiu ca le trebuie minim D80. Macar o sa te distrezi la vanzare, am primit oferte tampite si de 300 RON(ca atata e in Turcia) sau schimb cu un Canon compact care era 150 RON pe ocazii. Bineinteles cu mentiunea ca nu ofera diferenta. Sau schimb cu un vitel. Very Happy
2. Daca inca nu ai resursele pentru D90 si butoiase bune, iar D80(gasesti bun si la 1100 RON). De diferenta iti poti lua un all around bun(18-70 e 4 mil la second si se apropie de calitatile optice ale lui 16-85, o sa ma bata prietenul Pandelica ca zic prostii Very Happy ) si un 50 mm 1.8 D(e si 350 RON la second). Deci la pretul body-ului D90 ai un aparat extraordinar (vezi ce face Dan-Gutenberg cu el) si optica buna. Si de dat il vei da relativ repede fara mari pierderi.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
18-70 e un obiectiv vechiut care este depasit chiar si de 18-55 sau 18-105, iar 16-85 este peste toate acestea enumerate mai sus. Insa pentru h0rm0n si eu recomand minimum un D80 cu 18-70, iar daca bugetul permite un D90 cu 18-105, fie ele si SH.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@cj79raa - daca nu esti pasionat de fotografie si mai ales nu vrei sa investesti in "sticle" ulterior achizitiei unui DSLR iti recomand sa iti cumperi un bridge de la Canon care este o treapta sub DSLR dar care iti ofer posibilitatea sa faci poze si in mod manual si in acelasi timp este si destul de portabil si aste de ultiam generatie iti ofera o optica cu zoom foarte mare si poti sa faci si macro sau supermacro fara sa trebuiasca sa investesti in obiective suplimentare.
Eu am avut un Canon S2 IS si am fost super incantat de acel aparat si l-am vandut unui prieten care este super incantat de ele. Am facut cu el niste poze de nota 10 de-a lungul anilor.
Eu iti recomand asa ceva: http://www.f64.ro/products/...atabil/index.html cu care cred ca vei reusi sa faci orice fotografie iti doresti.
Daca vrei neaparat DSLR atunci iti recomand si un simplu D40 cu un obiectiv 18-105 Nikon sau in functie de buget te poti uita si la un D80 second cu acelasi obiectiv. Doar ca daca iti iei DSLR sa fi constient ca apoi urmeaza sa investesti o groaza de bani in obiective pentru ca daca vrei macro iti trebuie un obiectiv, daca vrei super tele iti trebuie alt obiectiv, daca vrei portret altul si tot asa... pe cand cu un bridge poti acoperii toata plaja chiar daca nu calitate super profesionala... alegerea iti apartine. Eu ti-am dat sfatul meu legat de un bridge Canon.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru un aparat de vacanta recomand ceva de genul:
http://www.emag.ro/aparate-...-black--pN3839692
Ai doua obiective (1x-3x si 3x-10x), e mic, are ISO1600 utilizabil, autofocusul e rapid, imaginea foarte buna.
O galerie foto:
http://www.dpreview.com/gal...l1-review-samples


Nu vad sensul unui bridge decat daca vrei sa faci poze la pasarica din copac, ceea ce nu e chiar visul oricarui utilizator de aparat foto. Sau poate ca nu ai chef sa schimbi obiectivele cand faci o sesiune foto (vine vorba), dar chiar si asa m-as simti mai degraba in regula cu un Nikon P7100 decat cu un bridge.
Galerie foto pentru P7100:
http://www.photographyblog....ew/sample_images/
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pandelica a scris:18-70 e un obiectiv vechiut care este depasit chiar si de 18-55 sau 18-105, iar 16-85 este peste toate acestea enumerate mai sus.

18-55 VR-il stie toata lumea. Are multe bube..
18-70: are ca avantaje montura metalica, focalizare rapida si silentioasa, mai rapida decat 18-105, scala a distantei de focalizare, AF-S, plus calitati optice foarte bune. Mie personal mi s-au parut mai bune ca 18-105.
18-105 VR: e stabilizat, plaja si are avantajul ca nu sunt atat de tavalite ca 18-70.
Daca fondurile sunt limitate, eu nu as investi inca 4 mil pentru 18-105 de la un 18-70 bun. Mai degraba mi-as lua un 50 mm 1.8 D de banii aia.
Daca se merita diferenta de second intre 18-70 si 16-85 second? Iar nu. Mai pui ceva la banii aia si iti iei un 40 mm 2.8 care chiar e un obiectiv extraordinar. Stiu pentru ca tocmai l-am cumparat. Eu cel putin asa am gandit. Very Happy
Alegerea obiectivelor tine oricum de nevoi si preferinte.
Referitor la mirrorless-uri, eu am vrut sa ii iau consoartei un Nikon. Mi se par mult prea multi bani pentru ce poze scoate. Ma refer la nephotoshopate.
Atentie acestea sunt pareri personale ale cuiva caruia doar ii place fotografia. Nu sunt fotograf si nici nu ma pricep prea bine la ea.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am o intrebare: Este mai bun un D90 decat un D5100? Daca da de ce? IN cateva cuvinte explicati! Acum va intreb asta deoarece daca ma uit la date tehnice la amandoua parca as zice ca d5100 are mai multe functii si poate mai bune decat D90(poate ma inseala ochiul) dar daca ma uit la preturi vad ca d90 este mai scump ca D5100! Lamuriti-ma va rog deoarece mie de ceva timp mi sa pus pata pe D5100 Si vreau sa stiu daca fac o alegere buna sau nu! Voi ce ziceti? Multumesc!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Singura chestie mai buna la D90 este prezenta celui de-al doilea ecran. In rest, D5100 este egal sau peste la orice capitol. Iar la ce e mai important pentru mine, calitatea imaginii, D5100 este peste D90, senzorul fiind acelasi cu cel de la D7000. De video si mod live view nici nu are sens sa vorbim, D90 e antic din punctul asta de vedere. Focalizarea in modul live view este la fel de rapida ca pe un compact serios, iar modul 3D traking e foarte performant.

Am facut poze cu amandoua.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Singura chestie mai buna la D90 este prezenta celui de-al doilea ecran. In rest, D5100 este egal sau peste la orice capitol.

Eu zic ca te inseli! D90 are motor de autofocus incorporat, in timp de D5100 nu are. D90 are un grip mai mare care se aseaza mai bine in mana si in plus butoane dedicate pentru modificarea rapida a mai multor functii cum ar fi: WB, ISO, tip declansare (o singura declansare, rafala rapida, rafala lenta, telecomanda, declansare intarziata), calitate fotografie, schimbare evaluare a luminii, focus manual sau auto, precum si a doua rotita de reglaj. De asemenea D90 poate controla blitz-uri externe prin sistemul CLS de care D5100 nu a auzit.

Daca astea sunt nesemnificative dupa parerea ta, mai bine ramai la impresii despre Canon! Parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR