Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ursu82, pentru cine stie/chiar face fotografie clar D90. Sunt mult prea multe de spus. Cel mai bine te-ai convinge daca l-ai avea 3 zile la sedinte foto.
Pentru ca am fost intrebat pe privat de ce ridic in slavi pe 18-70 mai fac cateva mici precizari.
Am zis doar ca e best value/for money la cei 400 RON second(daca e un exemplar fara bube). Se merita din plin diferenta de 100-150 RON fata de un 18-55 VR. Daca totusi ti-ai dori si alte obiective si nu ai bani, nu se mai merita diferenta pana la 18-105 second(diferenta 400 RON) sau 16-85 second (diferenta 1000-1100 RON). Am zis ca de diferentele alea mi-as lua un 50 mm 1.8 sau un 40 mm 2.8. Daca banii nu sunt o problema, discutia e inutila si ne luam ce e mai bun. Nu stiu de unde s-a inteles ca am zis ca 16-85 e prost. Rolling Eyes


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Vin 13 Jan, 2012 12:48 pm
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu motor de autofocus dar nu-l folosesc la nica pentru ca toate cele 3 obiective ale mele au motor intern. La calitatea fotografiei, cu aceleasi setari, conditii cat se poate de identice, D5100 este peste, atat la pixel/pixel cat si la "dynamic range". Cat despre restul, sunt doar pareri subiective, poti sa faci la fel de repede diverse chestii si pe D5100, odata ce te obisnuiesti. Nu mai vorbim de ISO, nu prea are sens. E clar ca "artistii" prefera un aparat mai greu de folosit, de obicei este singurul mod prin care pot arata ca stiu mai multe decat ceilalti in ceea ce priveste fotografia. Cei mai modesti in ale acestei arte, isi cumpara un D7000, fac poza unui anumit cal dintr-o herghelie folosind 3D trackingul, la ora 1 ziua, in plin soare si publica in reviste de specialitate pe bani grei. "Artistii" refuza tehnologia si fac poze la catziva cai in fuga la ora 7 seara. Daca poza mai iese si miscata, cu atat mai bine, se poate spune ca asta a dorit muza. Evident, ajung sa fie publicati doar pe propriul blog.

A, si pentru ca tot aud pareri pozitive despre 50mm 1.8. Am asa ceva, si pe APS-C mi se pare o porcarie. 50mm e pur si simplu prea mult pentru locurile normale in care fac eu poze (camere de bloc, natura seara). 35mm e mult mai potrivit.

Ma rog, e doar parerea mea mai neavizata, eu nu m-am nascut cu D-SLR in mana ca altii. Si nici chiar acum nu am un DSLR adevarat, ci doar un simplu Canon...


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 13 Jan, 2012 12:57 pm
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:A, si pentru ca tot aud pareri pozitive despre 50mm 1.8. Am asa ceva, si pe APS-C mi se pare o porcarie. 50mm e pur si simplu prea mult pentru locurile normale in care fac eu poze (camere de bloc, natura seara). 35mm e mult mai potrivit.

Dodo, de curiozitate. Daca ai vazut ca nu faci poze in zona lui, de ce l-ai mai cumparat?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru ca in Iasi nu am avut unde sa probez asa ceva, m-am luat dupa niste "artisti". Bine, si era si la juma de pret fata de 35mm Smile Big mistake.
Skip ads

  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Am si eu motor de autofocus dar nu-l folosesc la nica pentru ca toate cele 3 obiective ale mele au motor intern.

Nu uita ca tu ai Canon! La Nikon nu toate obiectivele au motor de focus. Asa ca e bine sa nu mai compari mere cu pere.
dodo_13 a scris:
La calitatea fotografiei, cu aceleasi setari, conditii cat se poate de identice, D5100 este peste, atat la pixel/pixel cat si la "dynamic range".

Dar mai conteaza si cum reusesti sa faci aceleasi setari.
dodo_13 a scris:
Cat despre restul, sunt doar pareri subiective, poti sa faci la fel de repede diverse chestii si pe D5100, odata ce te obisnuiesti.

Zici tu...
dodo_13 a scris:
Nu mai vorbim de ISO, nu prea are sens.

Daca te referi la schimbarea rapida a ISO fara a lua aparatul de la ochi eu zic ca are destul de mare importanta. Uneori vrei sa fotografiezi si vezi ca lumina a scazut de la ultima ta declansare si timpul de expunere ar fi prea lung. Poate ca subiectul e unul pe care vrei sa-l surprinzi rapid pentru ca nu dureaza prea mult. Ce faci? Declansezi si faci o poza miscata? Sau iei aparatul de la ochi, butonezi prin meniuri pana schimbi ISO si cand termini vezi ca faza s-a dus de mult? Eu zic ca e mult mai util sa schimbi ISO in 2 secunde cu aparatul la ochi si apoi sa declansezi facand o poza buna.
dodo_13 a scris:
E clar ca "artistii" prefera un aparat mai greu de folosit, de obicei este singurul mod prin care pot arata ca stiu mai multe decat ceilalti in ceea ce priveste fotografia.

Asta cam seamana cu parerea loganarilor ca unii isi iau Opel doar pentru a arata ca au mai multi bani decat ceilalti.
dodo_13 a scris:
A, si pentru ca tot aud pareri pozitive despre 50mm 1.8. Am asa ceva, si pe APS-C mi se pare o porcarie. 50mm e pur si simplu prea mult pentru locurile normale in care fac eu poze (camere de bloc, natura seara). 35mm e mult mai potrivit.

Daca pentru tine nu e util nu inseamna automat ca e o porcarie. Nevoile oamenilor sunt diferite. Altfel aveam toti in continuare numai Dacia 1310.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pandelica a scris:
dodo_13 a scris:Am si eu motor de autofocus dar nu-l folosesc la nica pentru ca toate cele 3 obiective ale mele au motor intern.

Nu uita ca tu ai Canon! La Nikon nu toate obiectivele au motor de focus. Asa ca e bine sa nu mai compari mere cu pere.

Exista si pentru Canon obiective fara motor de autofocus. Eu ma refeream la faptul ca mai tot ce cumperi acu are motor de autofocus.
Pandelica a scris:
dodo_13 a scris:
La calitatea fotografiei, cu aceleasi setari, conditii cat se poate de identice, D5100 este peste, atat la pixel/pixel cat si la "dynamic range".

Dar mai conteaza si cum reusesti sa faci aceleasi setari.

Ce legatura este intre "a face setari" si "dynamic range" sau "pixel/pixel"?
Pandelica a scris:
dodo_13 a scris:
Nu mai vorbim de ISO, nu prea are sens.

Daca te referi la schimbarea rapida a ISO fara a lua aparatul de la ochi eu zic ca are destul de mare importanta. Uneori vrei sa fotografiezi si vezi ca lumina a scazut de la ultima ta declansare si timpul de expunere ar fi prea lung. Poate ca subiectul e unul pe care vrei sa-l surprinzi rapid pentru ca nu dureaza prea mult. Ce faci? Declansezi si faci o poza miscata? Sau iei aparatul de la ochi, butonezi prin meniuri pana schimbi ISO si cand termini vezi ca faza s-a dus de mult? Eu zic ca e mult mai util sa schimbi ISO in 2 secunde cu aparatul la ochi si apoi sa declansezi facand o poza buna.

E clar ca ma refer la sensibilitatea ISO, nu la setari. Adica la cat de repede o sa tzipe nevasta-ta la tine cand o sa-i iasa poza miscata, desi tu i-ai spus ca daca da 30mil pentru un DSLR, o sa-i iasa pozele perfecte indiferent de conditii. Un VR si un ISO de 6400 s-ar putea sa-ti salveze punctul de vedere.

Pentru cazul tau exista o optiune care se cheama AutoISO. Poti sa setezi un timp maxim de declansare, aparatul marind automat ISO ca sa satisfaca cerinta asta. Dar din nou, probabil AutoISO e pentru amatori ca mine, un "artist" se simte bine doar daca din butonasul de ISO.

Pandelica a scris:
dodo_13 a scris:
E clar ca "artistii" prefera un aparat mai greu de folosit, de obicei este singurul mod prin care pot arata ca stiu mai multe decat ceilalti in ceea ce priveste fotografia.

Asta cam seamana cu parerea loganarilor ca unii isi iau Opel doar pentru a arata ca au mai multi bani decat ceilalti.

Nu, inseamna doar ca de regula numarul de butoane de pe DSLR e invers proportional cu talentul utilizatorului si direct proportional cu infatuarea acestuia.
Pandelica a scris:
dodo_13 a scris:
A, si pentru ca tot aud pareri pozitive despre 50mm 1.8. Am asa ceva, si pe APS-C mi se pare o porcarie. 50mm e pur si simplu prea mult pentru locurile normale in care fac eu poze (camere de bloc, natura seara). 35mm e mult mai potrivit.

Daca pentru tine nu e util nu inseamna automat ca e o porcarie. Nevoile oamenilor sunt diferite. Altfel aveam toti in continuare numai Dacia 1310.

Astept un contraexemplu, sunt mereu bucuros sa aflu ceva nou si interesant.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Exista si pentru Canon obiective fara motor de autofocus. Eu ma refeream la faptul ca mai tot ce cumperi acu are motor de autofocus.

Canon a trecut la obiective cu motor de focus incorporat cu mult inaintea celor de la Nikon. De aceea la Canon probabil ca mai gasesti obiective fara motoras doar in randul modelelor vechi si lipsite de interes.

dodo_13 a scris:
Pandelica a scris:
dodo_13 a scris:
La calitatea fotografiei, cu aceleasi setari, conditii cat se poate de identice, D5100 este peste, atat la pixel/pixel cat si la "dynamic range".

Dar mai conteaza si cum reusesti sa faci aceleasi setari.

Ce legatura este intre "a face setari" si "dynamic range" sau "pixel/pixel"?

Era vorba de prima parte a frazei tale si te rog sa ma ierti ca nu ti-am citat fraza fractionat ca sa poti protesta acum ca iti scot vorbele din context!


dodo_13 a scris:
E clar ca ma refer la sensibilitatea ISO, nu la setari. Adica la cat de repede o sa tzipe nevasta-ta la tine cand o sa-i iasa poza miscata, desi tu i-ai spus ca daca da 30mil pentru un DSLR, o sa-i iasa pozele perfecte indiferent de conditii. Un VR si un ISO de 6400 s-ar putea sa-ti salveze punctul de vedere.

Vad ca tii neaparat sa ai dreptate si imi pui in gura cuvinte pe care nu le-am spus! Rusinica! Poti da un citat unde afirm ca i-am zis nevestei ca poza va iesi perfecta daca am dat 30 milioane pe DSLR? Apropo am dat mai mult pe camera. Wink
Legat de sensibilitatea ISO ridicata probabil ca vei fi surprins sa afli ca sunt multi fotografi care nu au nevoie sa treaca de 400-800 ISO. Depinde foarte mult de genul de fotografie abordat.
dodo_13 a scris:
Pentru cazul tau exista o optiune care se cheama AutoISO. Poti sa setezi un timp maxim de declansare, aparatul marind automat ISO ca sa satisfaca cerinta asta.

Prefer sa am controlul manual al ISO. AutoISO functioneaza cu setarea unui prag minim al timpului de expunere folosit. Surprinzator pentru tine scenele diferite pot fi fotografiate cu timp minim de expunere diferit in functia de dinamica subiectului. Daca luam in calcul si focala folosita timpul minim de expunere se modifica si mai tare.
dodo_13 a scris:
Dar din nou, probabil AutoISO e pentru amatori ca mine, un "artist" se simte bine doar daca din butonasul de ISO.

AutoISO este pentru cei care sunt depasiti de toate calculele astea sau poate ca nu au chef sa-si mai incarce "procesorul personal" si cu asa ceva. Pseudoironia ta pica iar pe langa subiect.

dodo_13 a scris:
Nu, inseamna doar ca de regula numarul de butoane de pe DSLR e invers proportional cu talentul utilizatorului si direct proportional cu infatuarea acestuia.

Observ ca persisti in mentalitatea de loganar. Obiectele mai scumpe decat ceea ce posezi tu sunt luate din infatuare. Interesant!
dodo_13 a scris:
Pandelica a scris:
Daca pentru tine nu e util nu inseamna automat ca e o porcarie. Nevoile oamenilor sunt diferite. Altfel aveam toti in continuare numai Dacia 1310.

Astept un contraexemplu, sunt mereu bucuros sa aflu ceva nou si interesant.

In fotografiile pe care le fac eu folosesc preponderent 70-300le, iar doctorul foloseste mai mult 18-55. Oare incerc eu sa ma dau mare ca am avut bani de 70-300 sau avem nevoi diferite si folosim obiective diferite?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu raspund la restul pentru ca deja imi este clar ca intelegi numai ce te ajuta, ci doar am sa fac o trimitere la "necunostinta" mea in domeniu:

Pandelica a scris:AutoISO functioneaza cu setarea unui prag minim al timpului de expunere folosit.

Daca setezi pragul "minim" la 1/30s inseamna ca orice valoare peste 1/30s este OK, nu? Adica daca aparatul calculeaza un timp necesar de 1/15s, nu va modifica ISO, nu? Gresit! Corect este "pragul maxim al timpului de expunere". Asta daca inteleg eu bine conceptele de "minim" si "timp de expunere".


P.S. Pentru ca tot iti plac analogiile auto, sa nu folosesti AutoISO e ca si cum ai incerca sa faci dublu ambreiaj la o cutie cu sincroane: interesant, dar in plus.
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
E clar ca doua sabii nu incap in aceiasi teaca...
Poate intre timp il ajutati si pe colegul cj79raa sa ia decizia corecta.
Se vede ca sunteti cunoscatori in domeniu, e pacat sa aveti discutii ce la un moment pot degenera.
Eu nu ma pricep la fenomen, detin doar o sapuniera Nikon, dar citesc si eu pe aici sa imi imbogatesc bagajul de cunostinte.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tare musca aia Laughing
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Nu raspund la restul pentru ca deja imi este clar ca intelegi numai ce te ajuta...

Vad ca incerci una mica subversiva, dar adevarul este ca nu prea ai ce argumente sa aduci.
dodo_13 a scris:...ci doar am sa fac o trimitere la "necunostinta" mea in domeniu:
Pandelica a scris:AutoISO functioneaza cu setarea unui prag minim al timpului de expunere folosit.

Daca setezi pragul "minim" la 1/30s inseamna ca orice valoare peste 1/30s este OK, nu? Adica daca vede un timp de 1/15s, nu va modifica ISO, nu? Gresit! Corect este "pragul maxim al timpului de expunere".

Recunosc ca in viteza am scris minim in loc de maxim. Cu toate astea ideea ramane in picioare.
dodo_13 a scris:
P.S. Pentru ca tot iti plac analogiile auto, sa nu folosesti AutoISO e ca si cum ai incerca sa faci dublu ambreiaj la o cutie cu sincroane: interesant, dar in plus.

Vad ca ai inteles ideea mea cu relativitatea pragului de expunere, dar daca am scris din greseala minim in loc de maxim consideri ca gata, ideea nu mai sta in picioare si o poti intoarce ca la Braila in analogii deplasate. In viziunea ta sunt infatuat pentru ca ma incapatanez sa folosesc ISO manual in loc sa ma culc pe o ureche si sa apelez la relativitatea mareata a lui AutoISO. Apropo folosirea modului manual sau a celor semiautomate cand ai modul auto nu e ca si cum ai incerca sa faci dublu ambreiaj la o cutie cu sincroane: interesant, dar in plus? Laughing

Acum sa revenim de la ideea de la care s-a plecat! Vad ca ma acuzi de un lucru:
dodo_13 a scris:...deja imi este clar ca intelegi numai ce te ajuta...

Insa as aminti ca ai preferat sa bag sub pres avantajele lui D90 doar pentru ca orgoliul nu iti permite sa admiti ca nu ai avut dreptate cand ai decretat doct ca D5100 este net peste D90. Exista doar o categorie de oameni care are convingeri ferme, chiar de neclintit. Prefer sa nu o nominalizez. Insa un om care are o frecventa minima la "procesor" oscileaza foarte mult pe zonele de gri dintre alb si negru.

Adevarul este ca D90 are avantajele pe care le-am mentionat mai devreme. De asemenea si D5100 are niste avantaje:
- masa mai scazuta, deci e mai usor de transportat. Totusi un aparat mai greu este mai bine echilibrat cu alte obiective decat cele de kit sau cu blitz. Aparatul mai greu este mai bun pentru urmarirea subiectilor in miscare (avantajul inertiei).
- senzor de generatie mai noua. Permite un ISO ridicat ceva mai curat. Castigul este de pana la doua trepte (stopuri). Rezolutia senzorului de D5100 este de 16,2 megapixeli fata de cei 12,1 de la D90. Este bine cand vrei sa faci crop dintr-o poza sau un print de dimensiuni foarte mari. Insa plusul de rezolutie nu este intotdeauna un avantaj. Pentru el iti trebuie niste obiective mai bune decat cele de kit (altfel nu vei avea detaliile corespunzatoare rezolutiei senzorului), deci mai scumpe. De asemenea nu trebuie uitat ca pe card vor incapea mai putine imagini (40-45% din cate intra la D90), iar editorul foto din calculator le va deschide sensibil mai incet. Ar mai fi de amintit ca fotografiile mari ingreuneaza considerabil rafala.
- ecranul rabatabil care permite fotografierea in pozitii mai ciudate.

Dintre avantajele lui D90 nementionate in postul precedent ar mai fi:
- autonomie mai mare multumita ecranului mic de sus;
- buton care poate fi configurat cu o functie preferata;
- DOF preview;
- acces direct in Live View;
- ecran principal cu rezolutie mai mare util la analizarea fotografiilor inainte de a ajunge la calculator. Lucurul asta e util la stergerea fotografiilor neclare si eliberarea spatiului de pe card.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca imi arati unde am decretat doct ca "D5100 este net peste D90", eu mananc monitorul din fata mea. Daca nu poti, atunci poate ca ar trebui sa te uiti in oglinda ca sa vezi pe cel care face parte din categoria aia de care zici.

Dar ca sa revenim la subiect:
- Cardurile sunt foarte ieftine si le cumperi foarte rar, deci nu prea conteaza ca incap mai putzine pe card.
- D5100 ofera acces direct in Live View, se trage de manerul atasat rotitei de schimbare moduri
- D5100 ofera functii suplimentare la apasarea diverselor butoane. De exemplu, la apasarea butonului de flash si rotirea rotitei se pot alege diverse functii ale flashului.
- Ecranul lui D5100 este articulat, foarte folositor pentru live view si soare puternic.
- D5100 are DoF preview, in live mode. Foarte logic de altfel, atat timp cat DoF preview in vizor e prea putin vizibil.
- D5100 are un buton care poate fi configurat pe una din functiile: image quality/size, ISO, white balance, Active D-Lighting
- D5100 are aceeasi dimensiune si rezolutie a LCD-ului ca si D90: 3" si 920k dots.
- calitatea superioara a senzorului lui D5100 o gasiti pe dpreview, in testele de dynamic range si zgomot.
- D5100 trage in mod constant 4fps, indiferent de tipul de format si de dimensiunea imaginii, chiar si cu D-lightning activ.


Cu alte cuvinte tovarasu pandelica, vorbesti ca sa te afli in treaba, mult din ce spui este fals. Probabil ca ai tinut si tu vreo 5 minute in mana un D5100, ai "decretat doct" ca D90-ul tau sterge pe jos cu el fara sa te intereseze cu adevarat sa-l studiezi si apoi ai plecat multumit ca ai cea mai tare scula din oras. Probabil ca in mintea ta chiar si D7000 e doar cu un pic mai bun decat D90.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 13 Jan, 2012 4:39 pm
Skip ads

  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Daca imi arati unde am decretat doct ca "D5100 este net peste D90", eu mananc monitorul din fata mea. Daca nu poti, atunci poate ca ar trebui sa te uiti in oglinda ca sa vezi pe cel care face parte din categoria aia de care zici.

Recunosc ca ar fi fost net doar daca nu ar fi avut D90 al doilea ecran. Laughing
dodo_13 a scris:Singura chestie mai buna la D90 este prezenta celui de-al doilea ecran. In rest, D5100 este egal sau peste la orice capitol.

dodo_13 a scris:
Dar ca sa revenim la subiect:
- Cardurile sunt foarte ieftine si le cumperi foarte rar, deci nu prea conteaza ca incap mai putzine pe card.
- D5100 ofera acces direct in Live View, se trage de manerul atasat rotitei de schimbare moduri
- D5100 ofera functii suplimentare la apasarea diverselor butoane. De exemplu, la apasarea butonului de flash si rotirea rotitei se pot alege diverse functii ale flashului.

- Ecranul lui D5100 este articulat, foarte folositor pentru live view si soare puternic.
- D5100 are DoF preview, in live mode. Foarte logic de altfel, atat timp cat DoF preview in vizor e prea putin vizibil.
- D5100 are un buton care poate fi configurat pe una din functiile: image quality/size, ISO, white balance, Active D-Lighting
- D5100 are aceeasi dimensiune si rezolutie a LCD-ului ca si D90: 3" si 920k dots.
- calitatea superioara a senzorului lui D5100 o gasiti pe dpreview, in testele de dynamic range.

Uite asa mai invatam si noi multe lucruri noi de la tine. Laughing
dodo_13 a scris:Cu alte cuvinte tovarasu pandelica, vorbesti ca sa te afli in treaba, mult din ce spui este fals.

Inca o subversiva! Macar din astea sa dai si tu. Laughing Ca despre notiuni de fotografie...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pandelica a scris:Uite asa mai invatam si noi multe lucruri noi de la tine.

Macar eu m-am informat cand am deschis gura. Tu nu. In caz ca nu te-a lasat ego-ul sa observi, nici unul din avantajele D90-lui mentionate de tine mai sus nu este real (in afara de cel cu al doilea ecran, evident).

Apropo, mai sunt si altii la furat ca mine:
http://snapsort.com/compare...5100-vs-Nikon_D90


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 13 Jan, 2012 4:52 pm, modificat de 2 ori in total
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stii de ce fotografiile tale nu comunica nimic? Pentru ca la tine fotografia inseamna doar cifre. Un aparat foto nu este doar un cumul de cifre. Partea buna e ca recunosti ca esti "la furat" In moemntul in care incepi sa constientizezi eroarea ai niscaiva sanse sa te indrepti. Twisted Evil
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Macar eu m-am informat cand am deschis gura.

Asta e mortala. Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Uite nu stiam ca tovarasul pandelica se uita la fotografiile mele. Merci "maestre"!
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Urmaresc de mult topicul de fotografie si vad tot ce se posteaza pe acolo, dar hai sa fim seriosi! E cam mult sa-ti numesti operele fotografii. Twisted Evil Cat despre maestri... unul singur exista pe forum. Este vorba de Gutenberg. Chiar si cu o compacta va face fotografii adevarate cum nu prea reuseste nimeni pe aici cu DSLR-uri. In rest mai intra cateva nume la tinere talente: h0rm0n, pirvu_daniel si vladf. Restul suntem umplutura. Unii constientizam asta, iar altii nu.

Succes la numarat pixelii! In timp ce altii care nu au asemenea preocupari fac fotografii cu scule slabe, chiar si cu compacte.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Tu mi-ai cerut sa citez unde ai decretat tu superioritatea clara a lui D5100 si te-am citat. Te-am rugat si eu sa dai un citat din afirmatiile mele, dar te-ai facut ca ploua.
Pandelica a scris:
dodo_13 a scris:
E clar ca ma refer la sensibilitatea ISO, nu la setari. Adica la cat de repede o sa tzipe nevasta-ta la tine cand o sa-i iasa poza miscata, desi tu i-ai spus ca daca da 30mil pentru un DSLR, o sa-i iasa pozele perfecte indiferent de conditii. Un VR si un ISO de 6400 s-ar putea sa-ti salveze punctul de vedere.

Vad ca tii neaparat sa ai dreptate si imi pui in gura cuvinte pe care nu le-am spus! Rusinica! Poti da un citat unde afirm ca i-am zis nevestei ca poza va iesi perfecta daca am dat 30 milioane pe DSLR? Apropo am dat mai mult pe camera. Wink

Oare de ce nu ai dat respectivul citat? Cumva pentru ca ai aruncat cu vorbe in vant ca sa-ti sustii balivernele, tovarase dodo_13?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca mai tin eu bine minte definita din DEX, fotografia este imaginea obținutã pe o hârtie fotosensibilã prin reproducerea acesteia de pe o peliculã fotograficã. Mai nou, exista fisiere si senzori, dar ideea e cam aceeasi. Ce numesti tu fotografie e problema ta. Cat despre maestri, sa fim noi sanatosi, eu sunt multumit ca pot sa fac o fotografie pentru sufletul meu. Ce fac restul si ce parerea ai tu despre ce fac eu, ma intereseaza prea putin.

Adica la cat de repede o sa tzipe nevasta-ta...

Am zis ca o sa tzipe, nu ca a tzipat, deci e la viitor, adica nu aveam cum sa ti le pun in gura pentru ca inca nu s-a intamplat. Apropo, era o metafora (adica "tu" in sensul de cineva oarecare) dar vad ca te pricepi la romana la fel de mult cum te pricepi si la fizica si la matematica...


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 13 Jan, 2012 5:21 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR