Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa-mi schimb aparatul foto A510 Canon, cu unul mai performant bineinteles in limita sumei de 1.200 ro TVA inclus, de aceea va rog sa ma sfatuiti in achizitionarea unui aparat, vreau cat de repede ca vine festul Very Happy
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu mi-am luat de 1 sapt Sony H9 de la emag. 13 mi cu card de 4 gb cadou. e SUPER aparatul. ti-l recomand. de asemenea poti lua Canon S5 IS foarte reusit de asemenea. Sony are in plus ecranul mai mare, acumulator care se incarca la priza (nu baterii - asta poate fi un minus pt unii), si are infrared pentru poze noaptea. BAFTA
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
robytza a scris:eu mi-am luat de 1 sapt Sony H9 de la emag. 13 mi cu card de 4 gb cadou. e SUPER aparatul. ti-l recomand. de asemenea poti lua Canon S5 IS foarte reusit de asemenea. Sony are in plus ecranul mai mare, acumulator care se incarca la priza (nu baterii - asta poate fi un minus pt unii), BAFTA

da pentru mine eun minus mare , desi am 220 V in masina , prefer acumulatorii, as vrea Aparat foto digital Olympus SP 550UZ - imi place e la un pret decent , sa mai vad pareri.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai pune vreo 3 mill si poti cumpara un Nikon 40D cu obiectivul din kit 18-55 mm. Este DSLR, nu se compara cu nici un aparat point&shoot la calitatea pozelor.
La F64 costa 15 mill + cadou card 2 GB. Este cea mai buna oferta actuala si este profi fata de vroiai tu sa cumperi.
http://www.f64studio.ro/det...=412&pid=5063


Ultima modificare facuta de yangzi la Dum 20 Apr, 2008 5:53 pm
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:Mai pune vreo 3 mill si poti cumpara un Nikon 40D cu obiectivul din kit 18-55 mm. Este DSLR, nu se compara cu nici un aparat point&shoot la calitatea pozelor.
La F64 costa 15 mill + cadou card 2 GB. Este cea mai buna oferta actuala.
http://www.f64studio.ro/det...=412&pid=5063

cam mult, nu vreau sa fac poze artistice , bugetul e max 1.200 , eu vreau undeva la 1.000 ron sa dau pe el, cat am dat si pe A 510 la vremea lui.
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
daca vrei cu acumulatori iti recomand cel mai bun aparat foto (in afara de DSLR-uri)..... Canon S5 IS.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
cam mult, nu vreau sa fac poze artistice , bugetul e max 1.200 , eu vreau undeva la 1.000 ron sa dau pe el, cat am dat si pe A 510 la vremea lui.


Nu este vorba de poze artistice, ci de setari si calitatea fotografiilor.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:
liberlamare a scris:
cam mult, nu vreau sa fac poze artistice , bugetul e max 1.200 , eu vreau undeva la 1.000 ron sa dau pe el, cat am dat si pe A 510 la vremea lui.


Nu este vorba de poze artistice, ci de setari si calitatea fotografiilor.

numai ca la nikonul ala trebuie si obiectiv care e o gramada de banet
asta nu e bun ?
http://www.cameredigitale.ro/olympus-sp-550uz
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ba da, atat Olympus SP-550uz, cat si Canon S5IS sunt doua aparate compacte foarte bune. Am folosit SP-510uz si mi-a placut de ea. Mai sunt Panasonic FZ8, Fujifilm S8000 si Sony DSC H7 in acelasi categorie dar acestea au acumulatori.
S5 IS este un pic mai scump de fapt pe la 13 mill.


Ultima modificare facuta de yangzi la Dum 20 Apr, 2008 6:07 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:Ba da, atat Olympus SP-550uz, cat si Canon S5IS sunt doua aparate compacte foarte bune. Am folosit SP-510uz si mi-a placut de ea. Mai sunt Panasonic FZ8, Fujifilm S8000 si Sony DSC H7 in acelasi categorie dar acestea au acumulatori.

voi simti o diferenta in calitate fata de A510 ?, altfel mai caut ceva prin banca si pun de un nikon Laughing
care e diferenta intre un compact si un DSRL, sau SRL ? Poate asta ma ajuta sa inteleg si sa accept diferenta.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da va fi diferenta, A510 este de 3 megapixeli, SP 550 de 7, dar nu va fi calitatea unui DSLR, mai ales avand in vedere ca dimensiunea senzorului este acelasi 1/2,5" la ambele aparate.
In schimb Olympusul este de generatie mai noua, cu multe setari si functii de care te vei putea folosi. Daca vrei sa printezi poze pe carte postala atunci SP 550 este un aparat bunicel, daca vrei sa te uiti pe calculator la poze si sa le maresti, atunci calitatea unui compact nu poate fi comparata cu un DSLR.

SLR (single lens reflex - pe film) si DSLR(digital single lens reflex) aparate mai mult pentru prosumeri (consumer profesional) si profesionisti, calitate a fotografiilor superioara, senzor de calitate, obiective interschimbabile, imaginea o vizualizezi prin obiectiv cu ajutorul unei oglinzi (se vede imaginea reala nu digitala), nu are live view (numai cele mai noi si scumpe), adica pe ecran nu vezi poza care vei face, sunt destul de grele, maricele, rezistente si de calitate. Cu setari corespunzatoare poti face poze excelente in orice conditii.
Compact pentru turisti, cu senzor ieftin, obiectiv acceptabil, fix fara a putea fi schimbat, face poze acceptabile in 75% din conditii. Nu se preteaza pozele de obicei pentru mariri, printuri de dimensiuni mai mari.


Ultima modificare facuta de yangzi la Dum 20 Apr, 2008 6:18 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:Da va fi diferenta, A510 este de 3 megapixeli, SP 550 de 7, dar nu va fi calitatea unui DSLR, mai ales avand in vedere ca dimensiunea senzorului este acelasi 1/2,5" la ambele aparate.
In schimb Olympusul este de generatie mai noua, cu multe setari si functii de care te vei putea folosi. Daca vrei sa printezi poze pe carte postala atunci SP 550 este un aparat bunicel, daca vrei sa te uiti pe calculator la poze si sa le maresti, atunci calitatea unui compact nu poate fi comparata cu un DSLR.

din cate am citit D40 nu are autofocus, deasemenea daca faci poze mult pe automat nu se merita investitia intr-un asemenea aparat . Unde vad dimensiunea senzorului in specificatiile tehnice ?
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
yangzi a scris:Da va fi diferenta, A510 este de 3 megapixeli, SP 550 de 7, dar nu va fi calitatea unui DSLR, mai ales avand in vedere ca dimensiunea senzorului este acelasi 1/2,5" la ambele aparate.
In schimb Olympusul este de generatie mai noua, cu multe setari si functii de care te vei putea folosi. Daca vrei sa printezi poze pe carte postala atunci SP 550 este un aparat bunicel, daca vrei sa te uiti pe calculator la poze si sa le maresti, atunci calitatea unui compact nu poate fi comparata cu un DSLR.

din cate am citit D40 nu are autofocus, deasemenea daca faci poze mult pe automat nu se merita investitia intr-un asemenea aparat . Unde vad dimensiunea senzorului in specificatiile tehnice ?

D40 are autofocus in functie de lentile (are autofocus cu lentilele care au motorul de focus incorporat). Lentilele cu care vine in kit au motor incorporat, deci face autofocus cu ea. Merita si pe automat, calitatea pozelor depinde de senzor si obiectiv.
Te poti uita pe www.dpreview.com sunt destul de multe detalii, inclusiv cu poze test.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:
liberlamare a scris:
yangzi a scris:Da va fi diferenta, A510 este de 3 megapixeli, SP 550 de 7, dar nu va fi calitatea unui DSLR, mai ales avand in vedere ca dimensiunea senzorului este acelasi 1/2,5" la ambele aparate.
In schimb Olympusul este de generatie mai noua, cu multe setari si functii de care te vei putea folosi. Daca vrei sa printezi poze pe carte postala atunci SP 550 este un aparat bunicel, daca vrei sa te uiti pe calculator la poze si sa le maresti, atunci calitatea unui compact nu poate fi comparata cu un DSLR.

din cate am citit D40 nu are autofocus, deasemenea daca faci poze mult pe automat nu se merita investitia intr-un asemenea aparat . Unde vad dimensiunea senzorului in specificatiile tehnice ?

D40 are autofocus in functie de lentile (are autofocus cu lentilele care au motorul de focus incorporat). Lentilele cu care vine in kit au motor incorporat, deci face autofocus cu ea.
Te poti uita pe www.dpreview.com sunt destul de multe detalii, inclusiv cu poze test.

are si lentile in standard ?
daca zici ca este diferenta mare intre un compact si un DSLR mai ca as lua unu din asta, pentru poze rapide tin A510. de cand e modelul pe piata ?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nikonul are acumulator propriu - un dezavantaj
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Toate DSLR-urile au acumulator propriu si majoritatea sunt pe card CF.
Are lentila inclusa in pretul acesta de 18-55 mm. E un obiectiv mediocru, dar o sa faci poze mai bune cu ea decat cu orice alt compact.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:Toate DSLR-urile au acumulator propriu si majoritatea sunt pe card CF.
Are lentila inclusa in pretul acesta de 18-55 mm. E un obiectiv mediocru, dar o sa faci poze mai bune cu ea decat cu orice alt compact.

ms, cred ca voi merge pe o schimbare radicala compact - DSRL, rezolutia nu e cam mica 6.1 ?
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu, este destul, poti sa te uiti la niste poze facute cu Nikon D40 pe www.pbase.com sau pe www.flicr.com
Cei 6 MP iti ajung pentru orice vei dori sa-l folosesti, in plus ai avantajul ca, daca o sa-ti placa fotografia digitala cu D40 o sa-l poti schimba in timp pe unul mai performant sau sa-ti cumperi obiective mai bune.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:Nu, este destul, poti sa te uiti la niste poze facute cu Nikon D40 pe www.pbase.com sau pe www.flicr.com
Cei 6 MP iti ajung pentru orice vei dori sa-l folosesti, in plus ai avantajul ca, daca o sa-ti placa fotografia digitala cu D40 o sa-l poti schimba in timp pe unul mai performant sau sa-ti cumperi obiective mai bune.

ms, merg pe el, sper sa merite banii Shocked
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O sa vezi ce poze face si sper ca vei fi multumit de ea. Eu am folosit Nikon D40 si mi-a placut. Fotografia digitala cu un DSLR este cu totul alta viata fata de aparatele compacte.
Eu am un Canon 40D cu vreo 4 obiective, poti vedea niste poze facute de mine aici:
http://www.flickr.com/photos/9911996@N07/
Daca o sa ai intrebari pe parcurs ma mai poti contacta.


Ultima modificare facuta de yangzi la Dum 20 Apr, 2008 6:44 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR