Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Mascka

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 1.7 tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa atasez la cd playerul de pe masina (only tracks, original) un mp3 player. am posibilitatea la mufa din spate de intrare? ce tip de semnal poate intra, amplificat sau preamplificat?

multam.
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cauta Smile

https://www.clubopel.com/vie...69&highlight=
sau
https://www.clubopel.com/vie...41&highlight=
  • Lungu_n

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut, McFly. VAd ca te pricepi la electronica ajutama si pe mine cu niste sugestii cum a-si putea sa leg un mp3 player la un cctr700.Casetofonul are intrare pt magazie de cd si intrare pt semnal exterior(navigatie) iar eu nu am nici magazie si nici navigatie.Am citit ce ati postat voi si cred ca asi putea sa leg mp3 ul la intrarea care o folosea magazia si teoretic ar trebui sa am si calitate la semnal.mai trebe sa fac si alte legaturi ? Intreb ca acum daca apas butonul de cd imi apare mesaj ca nu am magazie, iar pe aici am vazut o schiema cu mufa din spate si acolo apare cd In+ cd In- si inca ceva cu cd dar nu mai stiu acun ce scrie. ma gindesc ca prin intrarea aia casetyofonul "vedea" magazia.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Man nu stiu ce sa-ti zic....
Din fericire la operatia asta n-ai nevoie de cunostinte de electronica, nici eu nu pot sa spun ca ma stiu.
N-am vazut nicioadata ccrt-700, dar uitandu-ma la conexiuni, are aceeasi logica, ca si cdr-500. Are pini pt intrare audio, si un pin pentru comutarea sursei de la radio -> changer, navigatie....
http://www.ccpip.org/800/service/Connctn.html#CCRT700
Nu pot decat sa-ti spun sa incerci ce am facut eu cu CDR-500. Pregatesti un cablu audio, de la mp3 player, si niste fire pt diverse legaturi.
Pe pinii C3-16: Ext. audio input + si C3-19: Ext. audio input – legi cablul audio de la mp3player, atentie, doar unul dintre firele stereo (sa zicem stangul) la +, si masa la -. Din cate vad, prin intrarile de mai sus, accepta doar semnal mono, logic in cazul unui gps.
Acum ia un fir si leaga pin-ul C3-13: Audio mute la masa (ex carcasa casetofonului), asta ar trebui sa comute intrarea amplificatorului de la radio, la intrare aux. Legatura asta ar trebui s-o faci printr-un intrerupator montat pe bord, ca sa poti trece de la radio la mp3player fara sa demontezi tot bordul.

A doua varianta, si stiu ca asta ai vrea tu, sa folosesti pinii CD left, CD right, cu sunet stereo, mi se pare foarte complicata. Tu apesi butonul CD, si-ti spune ca nu ai changer. Aici ar trebui sa-l pacalesti, sa creada ca ai. Dar mi se pare ca foloseste un CAN-bus pt a comunica cu changerul, si in cazul asta nu am idee ce ai putea sa faci. Adica am, dar implica un microcontroller, programare, etc si evident ca nu merita. Rog si pe altii sa-si dea cu parerea privind comunicatia cu CD-changerul.

Ca o ultima solutie, ia in considerare si varianta schimbarii casetofonului cu un mp3player de masina, sau un modulator fm.
Skip ads

  • Lungu_n

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mersi pentru sfat> pina sa citesc eu mesajul deja am incercat intrare pe navigatie asa cum ai zis si tu si merge dar nu se aude asa bine. mai bine merge adaptorul cu caseta.Am incercat si cu intrarea de la magazia de Cd dar nimic. Cautind am desfacut si torpedoul si am gasit si mufa care ar trebui sa mearag la amgazie. Am incercat sa pun la masa si dupa aceea sa alimentez pinii de la mufa respectiva si nimic. Adica ii dadeam semnal audio la CDstiga =,- si CD drapta +- si nimictot "no CDC" imi arata.DAca ai pute tu sau alcineva sa-mi exlice putin ce e cu microcontrolerul ala, sau alte idei,
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai mult decat ce ai facut cu intrarea pt navigatie, n-ai ce sa faci.
Prin cd-changer n-o sa mearga, pt ca acolo, unitatea comunica printr-un anumit protocol, cu changerul. Un microcontroller este un calculator foarte simplu si mic, pe care ai putea sa scrii un program, care sa-i spuna casetofonului ca el este cd-changerul, exista, si e gata sa primeasca comenzi- play, pause, ...
Deci, la cd-changer nu mai e o chestiune de legat fire la masa, e mult mai complicat si chiar nu merita. Eventual, ia-ti un cd-changer din dezmembrari.... si atunci tai firele audio al changerului, si pui in loc firele tale.
  • Lungu_n

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult pentru informatii. Incerc sa gasesc un cd_changer.
  • AirBoy

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am facut si eu Aux In la Vectra mea, VDO CDR 500, playerul e dotat cu TDA7313N

Am legat o mufa jack de 2.5mm dintr-ul telefon mobil pe pinii 6, 16 respectiv masa. De la contactul TEL, am venit cu un fir pe contactul de microfon al mufei de 2.5, astfel, cand introduc o mufa de 2.5mm cu doar 3 contacte (jackul are 4, left/right si microfon), contactul de microfon este pus la masa de mufa tata, astfel aparand semnalul MESSAGE, iar intrarile de CD si radio sunt pe mute. Intrarea am facut-o prin condensatori de 2.2uF/25v (nepolarizati). Am incercat si cu 100nF, dar era mare lipsa de bass, si cum in mod tel, nu se pot seta tonurile, am tatonat, pana am obtinut un sunet de calitate.
Urmeaza sa incerc functionarea ca si CAR-KIT, cu un Sony ericsson, cu mufa adaptoare de la castile originale (HPM-70).
  • serginio1781

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Galati
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva cat costa un cd player cu mp3 de astra original?....sau altceva k sami mearga si comenzile de pe volan
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR