Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Unde este trecut pe masina codul exact al culorii pe care il am?
Teoretic ar trebui sa fie un abtzibild pe undeva sau stantat pe vreo placheta dar nu stiu unde.
In Brief-ul german, masina era trecuta KonigsBlau, insa culoarea nu corespunde la noi.
La fostul VW, era un abtzibild in portbagaj si acolo scria Color:LA5E. La Opel unde este? HELP !
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Este fix in fata. Ridici capota si pe prima bara metalica este stantata o placuta ce contine si asta. La mine este putin mai la dreapta fata de centru (privit din fata).
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
O sa ma uit. De ce forma este codul culorii ? (ex : cifra/litera/cifra)
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
La mine (Astra F) e : litera/cifra/cifra (E31)
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ma bag si yo in seama. Cum pot sa aflu nuanta exacta de vopsea de pe o masina care o am intr-o poza de exemplu?
Mai exact asta:

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
arthurro a scris:ma bag si yo in seama. Cum pot sa aflu nuanta exacta de vopsea de pe o masina care o am intr-o poza de exemplu?
Mai exact asta:

*
Tu ai pus-o ca sigur nu mai este culoarea originala... Wink
IN schimb cred ca se poate prepara practic orice vopsea, vine cu cutia de esantioane si iti face "la comanda" ce doresti, amestecul se face in magazin si nu e mult mai scump decat vopseaua "standard"
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
din poza nu se poate determina exact culoarea, mai ales din poza aia. doar daca esti absolut sigur ca poza are fix culoarea reala a masinii s-ar putea incerca, dar e riscant. nici daca te duci cu masina la magazin nu e sigur ca nimereste exact ce trebuie, daca nu ai codul culorii. la magazin au cataloage de culori cu retete de preparare.
in principiu pot prepara orice, dar daca trebuie sa ghiceasca reteta e riscul clientului.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
aha. interesant multumesc. Am mai observat o chestie la unele masini. Iti dau imptresia ca peste vopsea mai au un strat de lac sau plastic ceva de genul asta. Stiu sigur ca e ceva peste pt ca am prins un bmw mai nou, lovit mai demult si se vedea clar ca sarise un strat de " lac"( zic eu) si dedesubt se vedea vopseaua neatinsa.Ma intereseaza pt ca da un aspect foarte placut masinii.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
asa e, cind iei vopseaua de la magazin iti da separat si lacul. daca iei la spray iti da si un spray cu lac. daca le iei pentru vopsitorie iti da un recipient cu vopsea si unul cu lac.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ok


Ultima modificare facuta de arthurro la Lun 14 Feb, 2005 10:37 pm
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Confuzie totala : pe acea placuta, pe langa serie mai apar doua coduri : 20F si 22L. Care dracu' o fi codul culorii?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pe placuta aia trecuie sa scrie si "color" in fata codului. la mine scrie.
Skip ads

  • ktgorik

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pe stalpul din dreapta cum deschizi portiera este o eticheta neagra cu litere albe. Ultimul rand incepe cu Y269. Asta este codul de culoare pt konigsblau. Astra mea are aceeasi culoare. Am cumparat din Germania de la ATU un spray la culoare si am vazut la ei locul de unde luat codul.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Asa este : la mine este Z269, dar asta trebuie sa fie. Very Happy
In schimb, pe placuta de la motor nu este trecuta nici o culoare.Cine stie, poate difera codificarea in functie de modele.

Offtopic (@ktgorik) : stii cumva ce reprezinta restul codurilor (primul rand de sus + cele doua grupuri de 4 de pe ultimul rand de dupa codul culorii)?
  • ktgorik

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2004

  • Mesaj Privat
NU Sad.
Insa la mine pe eticheta de pe stalp scrie asa
ADAM OPEL AG
litera mica1*98/14*00NN (N=cifra)
WOLOT.....serie sasiu
y269 XXID NN (N=cifra)
Nu stiu care sunt acele grupuri de cate 4. Sau te referi cumva la alta eticheta? Zi-mi si caut Smile.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La mine :
OPEL
litera mica1*98/14*00NN (N=cifra)
WOLOT.....serie sasiu
Z269 XXIG 9046J

9046J e scris pe acelasi rand cu Z269... , dar e pus pe verticala.

46j - presupun ca asta e modelul de auto (in .de VectraBII sn J46)
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut...am si eu o problema asemanatoare cu a lui arthurro!

Am o vectra A din 93, si tot ce stiu din istoricu ei e ca-i adusa din Germania,a avut un motor de 2.5 pe ea de manca pamantu (si acum are 260 pe bord) si acum are unu mititle de 1.6.Ccat despre vopsea e un fel de visiniu inchis cu tente de mov ceva de genu. Arata bine vopseaua insa am suferit multe lovituri la spoileru de pe spate si cand sa ma duc sa fac rost de 200 de grame de vopsea,aflu ca *virgula* codul de sub capota e visiniul-portocaliu spurcat pe multe vectre si opeluri.

Acum problema e cum fac rost de vopseaua originala (ca daca a facut-o cineva dupa cum l-a taiat capu el stie ce-a pus acolo) si paradoxu este ca peste tot unde a sarit vopseaua (sub capota,pe la praguri si unde am mai lovit-o) se vede direct grundu si nu cumva o alta culoare desi masina este vopsita integral in culoarea despre care vobresc.

Acum nu pot sa fac o poza ca-i jegoasa rau masina si cu toate acestea nu stiu cat de mult ar ajuta...dar daca are cineva o sugestie va rog ajutati-ma si pe mine ca ma doare inima cand vad ca nu pot sa ii fac nimica la saraca masina Sad
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai cumva brief-ul masinii scrie in germana numele culorii. Scrie-ne cum se numeste si iti scriu codul. Pana in 1993 decembrie vopseaua folosita este lacul acrilic. Daca nu ai brief-ul si codul de sub capota e altul, atunci poti sa te duci la un vopsitorie sa-ti prepare exact culoarea ta.
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Wow...chiar nu ma asteptam sa primesc un raspuns asa repede;Sincer sa fiu cu tine nu stiu ce-i brief-ul da ma gandesc ca din engleza ar fi istoricu masinii pe scurt (brief), de care nu stiu daca il am insa am sa caut.

Insa asta era problema problematica...poate sa-mi prepare EXACT aceeasi culoare?...poate zic eu ca-i bine si nu sesizez :-s...si daca se,poate aveti niste sugestii sa-mi ziceti unde sa ma duc deoarece eu stiu numa din targu vitan barzesti ca este acolo vopsitorie cu calculator cu tot :s
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Brief-ul este cartea de identificare a masinii pe care i-au dat nemtii.
La vopselele acrilice e posibil sa-ti prepare aceeasi culoare daca sunt buni, inclusiv cu decolorarea produsa de timp, soare, etc. Daca o si vopseste un meserias bun poate nici tu nu vei stii unde e vopsita.
Nu sunt din Bucuresti, asa ca nu iti pot recomanda vopsitorie acolo, poate te ajuta altcineva in acest sens.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR