Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut! Imi puteti spune care ar fi consumul unui Astra de 1.4 benzina din 1995? Si in cazul in care ar fi marit, care ar fi eventualele cauze.
Multumesc.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Opel Astra F 1.4 motor C14Nz am eu si la el am scos cam asa.....
8-8.5 in oras in Bucuresti ......poate chiar 9 dar problema e ca nu ies prea des cu masina prin oras si nefiind motorul cald e normal sa ia mai mult un pic
7 pe ruta Bucuresti-Targoviste-Pitesti-Bucuresti....mers cam 50 km numai prin Bucuresti

In principiu daca scoti masina in fiecare zii cate 30 km ar trebui sa consume in limita .....adik in jur de 7-8 maxim asta daca nu esti in Bucuresti....aici e varza circulatia dimineata si dupa ora 6.... Confused
Poate sa consume mai mult daca mergi cu ea subturata Arrow cam asa mergeam eu pana acum ceva timp si mi se parea ca ia prea mult Shocked am dat de veste in tara si mi-au masurat baietii in 3000 de ture ( adik moment de cuplu, de fapt e la 2800 dar e bine sa schimbi mai sus pentru k mai scade turatia) viteza cam cat tre sa aiba, eu neavand turometru Laughing ......acum am mers cu ea mai turata ( exact vitezele pe care mi le-au dat ei ) si merge muuuult mai bine, se simte cum trage, .....si a consumat si mai putin .....cam 7.3 la 100 Km tot prin buc dar alergat toata ziua......

Poate sa mai fie si din cauza avansului ....din cauza ECU....dar asta e o alta poveste...deja ma depaseste...
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mersi pt informatii Smile Auzeam fel si fel de variante cum ca ar consuma max.7 prin orash si cca 5,5- 6% afara...
Nu am apucat sa verific exact consumul, insa imi da impresia ca nu se incadreaza in "norme" Sad
Alta varianta ar fi ca fiind masina de capacitate mica, ar fi caroseria grea si ca atare si consumul usor fortat (mare), insa nepricepandu-ma, nu comentez...
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sper sa nu fie alte probleme mai grave, gen sonda lambda etc etc...
Sa fie si din cauza ca termoculpa nu declanseaza la temperatura respectiva? Intreb, pt k sunt novice in probleme d-astea Smile
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@dyS a scris:Sper sa nu fie alte probleme mai grave, gen sonda lambda etc etc...
Sa fie si din cauza ca termoculpa nu declanseaza la temperatura respectiva? Intreb, pt k sunt novice in probleme d-astea Smile


termocupla pentru consum marit???? Shocked chiar esti novice Very Happy

Uite aici o problema in care aparea intrebuintarea termocuplei

https://www.clubopel.com/vie...hlight=termocupla
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sincer si mie mi s-a parut ceva aiurea, insa am citit ceva asemanator pe forum, tocmai spunea cineva asta Smile Asa ca....am preluat si eu gogomania SmileSmile
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Nu neaparat ce se spune pe forum este adevarat...adik pot fi o multime de probleme cu masinile.....si fiecare da indicii.....e unu care stie sigur pentru ca a trecut prin asta, unu care a vazut el ca aia e de fapt de vina si stie sigur ca aia e, unul care doar isi da cu parerea......de aceea e FORUM.....sa poti sa citesti,sa te documentezi iar apoi sa iti formezi o parere pe baza a ceea ce s-a scris acolo.... Wink

Acuma din presupunerile mele as zice ca poate creste consumul daca:
-s-a dus sonda lamba
-injector murdar (apropo vezi ca ai unul, motor cu injectie monopunct Wink )
-ECU bulit
Si ar mai fi dar creierul meu ma duce cu gandul doar la astea..... Laughing

De curiozitate zi si tu tipul de motor, orasul si la cat schimbi vitezele.....

Si da ai dreptate: motorul de 1.6 ar trebui sa consume cam tot atat sau chiar mai putin la o aceasi caroserie deoarece este mai mare si nu necesita mult efort de a misca masina...in plus motoarele mici trebuiesc turate.... Cool
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In general pe o caroserie data consumul si raportul consum/performlante optim se obtine cu motorul "mediu" propus, deci in cazul de fata cu cele de 1600 (1800...)
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Trebuia sa postezi aici !

https://www.clubopel.com/vie...77&highlight=

Este un topic numai si numai despre consum ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR