Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • alindel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Kadett 1989 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salutare. am o mica problema( de fapt e o dilema ci nu o problema reala). am un kadett e, motor 1.7 d din anul 1989 sedan cu 4 usi. am cumparat-o in anul 2005 noiembrie. mica mea nedumerire consta in datele pe care le am inscrise la motorizare atat pe cartea tehnica cat si pe talon. deci datele inscrise sunt: tip motor: 1.7D, cilindree 1700 cmc si putere 42 kw. eu stiam ca ar trebui sa fie 169.... cmc deci nu ar trebui asa o suma fixa 1700 cmc. care credeti voi ca ar fi problema sau cauza? la fel in ce priveste kw-ati la mine sunt 42 dar la fel este trecut si la alti posesori de kadett diesel dar care au motor 1.6D. se poate sa fie aceeasi putere in kw 42? eu cred ca ar trebui sa fie putere mai mare. as vrea sa-mi spuneti si voi parerea voastra sau sa ma lamuriti ce s-ar fi putut intampla: a fost schimbat motorul?, s-a gresit la momentul cand sa inmatriculat pt. prima data in tara?, e doar o greseala de tipar? ......................? mentionez ca am fost si la rar la identificare, si la ITP si seriile sunt cele corecte atat la caroserie cat si la motor. dece care ar putea fi cauza? as mai vrea sa aflu cati kw are un astra f cu motor 1.7 d ? o sa postez mai jos niste poze cu talonul si cu cartea. mersi anticipat pentru eventualele raspunsuri.



Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Chiar ca m-ai facut curios...O sa ma uit maine si-ti spun sigur,dar din cate stiu 1.7d are 1698 cmc,si nu 1700..Stii bancul ala cu cei doi politisti-unul stie sa scrie si unul sa citeasca ?Cred ca asa s-a intamplat si la RAR...fiecare facea ce stia,si asa s-a ajuns la 1700,or mai fi pus de la ei sa nu le dea cu zecimale...
  • alindel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Kadett 1989 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult de raspuns, asa cred si eu ca sa intamplat 'doar traim in romania'. dar eu sunt interesat mai mult de problema cu kw-ati. cred ca ar trebui sa am mai multi kw si deci mai multi cp decat motorul de 1.6 d. aici e de fapt necazul meu. in ceea ce priveste chestia cu 1700 cmc si 1698 cmc si eu cred ca ar trebui sa fie asa cum zici tu. astept mesajul tau cat mai repede: sunt foarte curios. mersi inca o data.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,am revenit cu CIV in mana...a mea a avut 1.6 d inainte,deci am pe carte datele ambelor

1.6 d---1587 cmc--40 kw/4600 rpm
1.7d---1686cmc--44 kw/4500 rpm
deci are putere mai mare decat 1.6 la turatie mai mica-ne putem considera fericiti...
Skip ads

  • rhadu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu te`am facut curios:)).

dragos, u ai 1.7 D acu?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,a avut 1.6,si acum are 1.7,ceva dupa 90 mi se pare,dar fara turbo.Vezi in garaj,ca am o poza cu motorul.
  • alindel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Kadett 1989 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dupa cum se vede si in poza care am postat-o la mine pe CIV scrie 42kw la 4600 turatii.
in rest motoru meu e aproape la fel ca si al lui dragos, mai putin chestia aia neagra de deasupra chiuloasei.
o sa pun si eu mai incolo o poza cu motorul meu.
stiu ca deasupra pe el scrie OHC. Exclamation
dupa cate stiu eu cred ca motorul original cu care a fost dotat kadett-ul e 1.7 diesel.
poate al tau dragos e de astra f? si de-aia difera putin? Question
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu,1.7 s-a pus numai pe KDT Combo(de marfa) si Caravan.In rest 1.6 d.Si chestia aia neagra de pe motor asa am zis si eu,dar nu e de Astra F.Am crezut ca e de Isuzu,dar m-am inselat si aici.Ramane o necunoscuta,mai ales ca se potriveste perfect din toate suruburile si furtunasele...
Skip ads

  • alindel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Kadett 1989 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nimeni nu se mai baga in discutie...................?
de ce?
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Motorul de tip D17 (4EE1) este de 1700 cmc R4, OHC
varianta pentru Astra F si Kadett E este de 42 kw / 4600, cuplu: 105 / 2400 - 2600
distributia pe curea
fara catalizator pe Kadett E

varianta pentru Combo B este 44 kw / 4500 si cuplu de 108 / 2600

Deci, datele din talon sunt corecte.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Este primul tip de motor diesel 1,7 scos de opel. Smile

Motoarele de 1,6 diesel sunt doua modele 16D si 16DA si ambele sunt de 40 kw/4600, cuplu de 96 respectiv 93 (16DA) Nm /2400.

Motorul 17DR este de 44 kw.
  • alindel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Kadett 1989 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult de explicatii................
asta asteptam , pe cineva documentat bine.........
ai putem sa-mi spui de unde ai datele astea asa fixe?
ai cumva o carte tehnica de astfel de kadett e?
as avea si eu nevoie de asa ceva................
mersi inca odata.
deci in concluzie datele de pe talonul si cartea mea sunt corecte.
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De aici am datele, dar din pacate sunt in germana, poti sa le traduci ca nu e greu:
http://www.opel-infos.de/
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ma-am tot gandit si pan' la urma stiu raspunsul....initial era 1698, dar politaii tia-au desfacut motorul si ti l-au masurat exact, si dat fiind faptul ca motorul are cativa km au luat in calcul si uzura, adica 2cmc si asa 1698+2=1700 Very Happy
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@alindel--am eu carte tehnica de KDT,e in franceza,dar se intelege relativ usor...Are tot felul de cote si dimensiuni la tot ce-ti trece prin cap,rapoarte la toate C.V.,scheme si schite tehnice detaliate,chiar si la automata..Daca ai vreo intrebare,cu care te pot ajuta,cu placere...
  • alindel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Kadett 1989 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mersi superdragos35, cand o sa am probleme tehnice am sa te contactez pe forum sa-mi dai informatii din cartea tehnica............. momentan nu am probleme mari cu masina numai mici probleme care se pot rezolva fara date tehnice foarte exacte.

istvan................mersi mult de explicatie Very Happy sunt sigur ca e cea mai plauzibila .............. dar oare uzura e numai 2 cmc .................. , daca se luau dupa uzura cred ca era 1900 cmc ................. uau aveam un kadett e 1.9 diesel .............. super tare Question

yangzi mersi mult de site-ul care m-i l-ai aratat mai sus, dar cu germana la mine e foarte greu..........., oricumdaca voi avea nevoie de informatii exacte o sa traduc cu ajutorul google.com
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la mine ii de 1588cmc shi codul motorului este 16DA.
ii mai puturos dintre toate dar ma descurc .bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR