Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut si bine v-am gasit pe acest forum, ma bucur foarte mult ca fac parte dintr-un asemenea club. Am sa deschid un subiect de discutie pe care tot l-am cautat si nu gasesc un raspuns clar referitor la garda ridicata a masinii datorita pachetului de drumuri grele.
In primul rand as dori sa stiu si eu in ce consta aceasta garda ridicata a masinii, eu cand am comandat masina am montat pe ea pachet de drumuri grele. Care ar fi cauza ? sincer nu cunosc si nu am nici o idee.
Acest lucru se datoreaza arcurilor? amortizoarelor? distantiere, ceva? spuneti-mi si mie clar daca exista niste distantiere pe care le-as putea scoate ca masina sa ajunga la inaltimea normala a unui OPEL ASTRA G ?
Bun, daca in cazul in care nu exista nici u distantier , spuneti-mi va rog, pentru a lasa masina mai jos (pe fata este ridicata ) ce ar trebui sa cumpar : amortizoare + arcuri fata si spate? sau doar arcuri ( as dori si recomandari cu privire la achizitionare) iar daca masina este ridicat doar pe fata ,necesita si pe spate sa cumpar ? Va multumesc mult si astept raspunsuri din partea voastra. O zi buna!

Tin sa precizez ca am un opel astra g din 2007 , motor de 1.4, 16v, 90 cp
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pachetul de drumuri grele nu include modificarea gardei de la sol, doar un scut protector de 40 EUR.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
difera arcurile si amortizoarele!
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:difera arcurile si amortizoarele!

Nu difera nimic in afara de scut, e acelasi garda de la sol (la vectra am masurat eu), intreaba la reprezentanta daca ai dubii.
Skip ads

  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Credeti-ma, am masurat garda la sol la a mea si la un prieten cu acelasi pachet de drumuri grele, ce am constatat eu este faptul ca a mea este mai ridicata cu 2cm chiar 2.3 cm , tocmai deaceea mi si pare ciudat , cei de la opel GTT mi-au spus ca se mai lasa , tin sa precizez ca eu am dabea 8500 km cu ea iar prietenul meu 17 mii (dublu) , multumesc si astept raspunsuri sau sugestii !
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu vreau sa supar pe nimeni Very Happy
dar uni dintre noi batem cimpi,
daca te deranjeaza cei 2/2,3 cm in plus ,
e grav Very Happy
PS vezi diametrul anvelopelor ,poate ai balonul mai mare.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Astra G cu pachetul de drumuri proaste are total alta garda. Vedeti ca e discutat acest subiect.
A mai schimbat cineva arcurile de la astra cu unele "sport" ceva mai joase si tot era destul de inalta ... cam cat una fara pachetul drumuri proaste, deci probabil difera si amortizoarele.
Daca vrei "low rider" schimbi complet amortizoarele + arcurile. Daca vrei inaltimea unui astra g normal ... banuiesc ca poti sa schimbi doar arcurile.
  • drakoshelu'

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu un astra g in 2 usi,suspensii sport, iar spre deosebire de colegul de mai sus as avea nevoie de o solutie sa il mai ridic un pic pe spate intrucat i-am pus jante pe 17 iar la gropi si denivelari mai mari imi atinge. acum nu prea as vrea sa schimb toata suspensia...ma gandeam daca pot gasi distantiere sau inaltatoare(mi-a zis cineva ca ar merge cu asa ceva)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR