Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • roalexmiller

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Tocmai am achizitionat un opel astra 1.6 benzina 2007 si as vrea o parere in legatura cu asigurarea Casco!
Care ar fi cea mai buna varianta(full,etc), la ce firma, si pretul?
Sunt mai mult ca sigur ca fiecare asigurator are chichitele lui asa ca ce ma intereseaza parerile voastre!

Va multumesc anticipat si sper sa ne vedem la reuniuni!
Skip ads

  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu despre restul, dar la Generali te costa cam 1800 ron (cu unele clauze aditionale incluse ca motor la apa...). dezavantaj: au fraciza de (min.) 100 euro per dauna.
  • roalexmiller

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Mersi mult pentru recomandare!
Am gasit la FATA, puiul lui Generali cu 600 euro full! Era cel mai bun pret pentru ca sunt noi pe piata si se axeaza mai mult pe masini noi.
Fara nici o franciza pentru ca am luat printr-un broker! ASIGEST BROKER!
Acum sa speram ca asa e !
Bafta !
  • resy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
LA ASIROM EU AM IESIT LA 50 DE EURO PE LUNA,FARA FRANCIZA.DECI TREBUIE SA MAI CAUTI
Skip ads

  • resy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
LA UN OPEL ASTRA CLASSIC 2 NOU NOUT.AM UITAT SA PRECIZEZ ASTA.BAFTA
  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
resy a scris:LA UN OPEL ASTRA CLASSIC 2 NOU NOUT.AM UITAT SA PRECIZEZ ASTA.BAFTA


pai pretul citat de mine e tot la un classic II nou, full CASCO, deci e ceva mai ieftin, ajungi sub 550 euro.
  • resy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pai eu ies la 500 de euro pt ca la Asirom doar 10 luni platesti...2 luni e gratis....
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca vorbiti despre asigurari dar eu am calculat la omniasig pe net si ieseam la vreo 704 euro parca , ca si optiuni as mai avea firmele aliantz, asirom ,asiban in localitate sau as merge si la oradea sa inchei asigurarea la alta firma care e cea mai avantajoasa si totodata sa fie serioasa sa nu ai probleme sa nu iti "deconteze" cheltuielilie in caz de ai lovit masina.
Skip ads

  • mde
  • *
  • 16 mesaje
  • din 30 Oct 2007
  • Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Braila
  • mde

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am casco la Omniasig si platesc 1800 ron /an cu franciza 0% la toate.
Opel Corsa 1.2 NJOY
  • Liviu Pavel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
resy a scris:pai eu ies la 500 de euro pt ca la Asirom doar 10 luni platesti...2 luni e gratis....



Fratilor, cum iesiti voi atat de bine ca si eu am CASCO, la ASIROM si platesc 10 rate, a cate 270 lei pe luna ! Ceea ce arata o diferenta imensa intre mine si voi. Am un Opel Astra H, din 2005. Oare conteaza si anul masinii ? Poate ma lamuriti si pe mine.

Multumesc anticipat. Smile
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Conteaza anul masinii, la masinile mai vechi se ia o valoarea de nou dintr-un catalog, se aplica un coeficient de uzura si se calculeaza valoarea reala a autoturismului. Mai departe se iau in calcul si alti coeficienti, mai sunt reduceri, etc
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca conteaza tot adik anul masini, dotarile masini, daca ai alarma, ce clauze contractuale prevede asigurarea ( ex. vandalism, inundatii etc... ) plus la unele firme experienta soferului adik de cat timp ai permis si din ce data e masinat trecuta pe tine + scopul masini taxi etc
Skip ads

  • Liviu Pavel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
VLAD90 a scris:Eu stiu ca conteaza tot adik anul masini, dotarile masini, daca ai alarma, ce clauze contractuale prevede asigurarea ( ex. vandalism, inundatii etc... ) plus la unele firme experienta soferului adik de cat timp ai permis si din ce data e masinat trecuta pe tine + scopul masini taxi etc

Pe mine nu m-au intrebat cei de la ASIROM de cat timp am permisul . Mi-au evaluat masina, la 13 220 EUR si fata de ce au spus cei de mai sus, rata pe care o am eu, ( de 270 RON ) mi se pare foarte mult ... Asigurarea este si pentru vandalism, iar masina are alarma, ca tot ai specificat tu chestiile astea. Poate este doar o parere a mea, ca ar fi prea mult de plata... nu stiu ce sa mai zic.
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Faza cu alarma cel putin pe net daca calculezi la omniasig ai rata casco mai mica daca ai alarma pt ca ii ceva preventiv pagubelor.
  • Liviu Pavel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
VLAD90 a scris:Faza cu alarma cel putin pe net daca calculezi la omniasig ai rata casco mai mica daca ai alarma pt ca ii ceva preventiv pagubelor.

Acum nu mai pot face nimic in sensul asta, pt ca alarma mi-am montat-o in noiembrie, iar contractul cu ASIROM l-am incheiat in iulie... Sad Multumesc mult pentru aceasta informatie. Daca nu mi-ai fi spus tu, nu as fi stiut, ca la viitorul contract, sa specific faptul ca am montat alarma pe masina.
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Asa se pare dar diferenta e de vreo 70 de euro parca pe an totusi consistenta diferenta
  • dsand86

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: iasi
  • Masina: Kadett 1991 CN16Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
salut,
va rog un sfat, mi-am luat o masina noua in valoare de 17500 si vreau sa imi fac casco, dar nu sunt decis.
am cautat pe net si am gasit urmatorii asiguratori:
BCR ASIGURARI: 942 EURO
UNITA: 960 EURO
ASIBAN: 1.187 EURO
GENERALI ASIGURARI: 1.030 EURO
OMNIASIG: 995 EURO
ALLIANZ TIRIAC ASIGURARI: 1.047 EURO
FATA Asigurari (Generali): 707 EURO

as preferera ceva serios si de incredere:D
si inca ceva, poate imi spune cineva ce inseamna franzica, am o idee dar nu sunt sigur.
va multumesc

LE: pana la urma am facut si RCA si CASCO la BT Asigurari, si am avut o reducere de 10% la casco, care m-a costat 3350 si 290 rca.
multumesc de linkuri


Ultima modificare facuta de dsand86 la Vin 07 Mar, 2008 4:14 pm
  • Liviu Pavel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dsand86 a scris:salut,
va rog un sfat, mi-am luat o masina noua in valoare de 17500 si vreau sa imi fac casco, dar nu sunt decis.
am cautat pe net si am gasit urmatorii asiguratori:
BCR ASIGURARI: 942 EURO
UNITA: 960 EURO
ASIBAN: 1.187 EURO
GENERALI ASIGURARI: 1.030 EURO
OMNIASIG: 995 EURO
ALLIANZ TIRIAC ASIGURARI: 1.047 EURO
FATA Asigurari (Generali): 707 EURO

as preferera ceva serios si de incredere:D
si inca ceva, poate imi spune cineva ce inseamna franzica, am o idee dar nu sunt sigur.
va multumesc


Eu stiu ca franciza reprezinta o cota parte ( pe care o suporta asiguratul ), din valoarea pe care o ai asigurata, adica, in cazul unei pierderi, vei primi drept despagubire din partea asiguratorului, valoarea asigurata, minus valoarea francizei. Eu mi-am facut casco, la Asirom pt ca, ii stiu firma serioasa. Din pacate, in urma cu mai multi ani, cumnatul meu a avut un accident in urma caruia el si pasagerul din fata au murit, cei din spate au fost grav accidentati si masina a fost distrusa aproape in totalitate. Avea asigurare, inclusiv pt persoanele din masina, iar cei de la Asirom, fara sa ne poarte prea mult pe drumuri si fara sa faca figuri, ne-au dat banii pt masina si suma care i se cuvenea fiecarei persoane accidentate. Acesta este motivul pt care am ales ASIROM.
  • Liviu Pavel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
http://www.asig.ro/casco.php

Uite, un link, dsand86, unde poti intra sa-ti calculezi la mai mult firme, costul asigurari CASCO si explica mai concret ce este franzisa.

Sper sa-ti fie de folos.
Toate bune !
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce evenimente acopera polita de la FATA si ce riscuri nu acopera?
As dori sa-mi fac si eu, dar as dori mai multe informatii daca se poate.
Multumesc!

Am incheiat polita CASCO cu societatea F.A.T.A. (membra Generali). Pentru o valoare a masinii de 11.585 euro, prima este de 463 euro/an, platita in 4 rate, fransiza 0.
Sper sa nu am nevoie de ea!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR