Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • iulia69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
credeti ca modelele Corsa asamblate in Spania sunt mai slabe calitativ decat cele asamblate in Germania?Eu am Corsa asamblata in germania si am vazut una fabricata in Spania si nu am observat nici o diferenta.Ce parere aveti?
Skip ads

  • deleted-977

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Diferenta este ca intre Germania si Spania. Laughing
Scuze ca nu te pot ajuta cu un raspuns precis, dar, de unde stii ca-i ansamblata in Spania?
  • iuliusdobre

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1997 X 20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am asamblata in Spania si nu am avut nicio problema. am ajuns la 123.000 km


Ultima modificare facuta de iuliusdobre la Mie 30 Apr, 2008 5:14 pm
  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
linia de montaj e la fel, in mare parte lucreaza roboti, materialele sunt aceleasi.
Skip ads

  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
O problema era daca in loc de Spania era vorba de Romania Laughing
Atunci puteam sa spunem ca este vorba de diferenta!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu inteleg isteria D-istilor cu Spania si Germania. E 'mai masina' daca e fabricata in vreuna din tarile astea sau care e baiul? Si pe alte forumuri se trateaza tema asta ... intens.
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Zavoi Grigore a scris:Diferenta este ca intre Germania si Spania. Laughing
Scuze ca nu te pot ajuta cu un raspuns precis, dar, de unde stii ca-i ansamblata in Spania?


Pai este destul de simplu sa afli daca e asamblata in Germania sau in Spania... pt ca bagi codul masinii pe un site anume care se ocupa cu asa ceva si afli cam tot despre masina ta.
Cat despre care e mai buna sau nu eu cred ca e ceva relativ si depinde de la masina la masina nu neparat de la Spania la Germania!
Patentul este acelasi!
Insa daca tu mergi cu masina ta si esti f multumit de ea eu zic ca este de ajuns!
A mea de exemplu tot in Spania e asamblata, dar sunt foarte incantat de cum arata si cum se comporta... si sincer sa fiu ar putea sa zica oricine ca alea din Germania sunt mai bune, nu mi-as schimba parerea. SI nu pt. ca e a mea, dar chiar e ok. Dar la fel de bine putea sa fie si din Germania si sa sa la fel de incantat!
Concluzia:
Daca vrem sa aflam care masina e mai buna... una din Germania ori alta din Spania probabil pentru a avea un raspuns obiectiv ar trebui sa facem un sondaj de opinie profesionist realizat si asa cred eu ca am afla cum sta treaba. Insa asa daca zice unul si altul... aia e ok aia e naspa mai mult decat niste pareri personale nu cred ca ar fi!
Succese si apropos pentru cine e interesat de acel site (nu este singurul cu asa ceva) ar putea sa intre aici:

https://www.clubopel.com/lin...web/productaa0100
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fabricatia unui automobil e un proces industrial "maturizat". Asta inseamna ca realizarea calitatii unui produs (automobil) depinde de cati bani e dispus constructorul sa investeasca in procesul tehnologic (roboti, tratamente la table, software, etc.) si mult mai putin de tara unde e amplasata fabrica. Mi se pare o naivitate sa credem ca in Germania lucreaza doar "nemti adevarati" si nu turci sau pakistanezi. De globalizare ati auzit? Spre exemplu, chiar daca pe electronicele pe care le cumparati scrie "Philips" sau "Blaupunkt" sau orice nume despre care se crede ca e fabricat in EU sau USA, 99% sanse sa fie fabricat in China, 100% in Asia...
Aceasta discutie mi se pare fara rost...
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca standardele de calitate ale produsului sunt aceleasi,oriunde si-ar avea firma punctele de lucru,dar totusi germania e ... germania.
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
io nu inteleg faza cu masina nemteasca fabricata in......atunci nu mai e nemteasca,nu?
  • iulia69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Credeti ca exista vreo diferenta intre modelele Corsa fabricate pentru piata din Europa occidentala si cele produse pt est( cum ar fi Romania de exemplu). Am tot auzit povestea cu aceeasi linie de asamblare..bla.bla..bla.Din moment ce4 acelasi autovehicul se vinde in vest la un pret mai mare nu ar trebui sa fie si mai bun?Ce parere aveti?
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Taxe mai mari=pret mai mare
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu exista roboti mai prosti sau mai buni pe linia de productie si subansamblele sunt de la aceeasi producatori, Valeo, Bosch etc...
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Oricum Opel nu prea e nemteasca Wink
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Diferenta de pret nu este semnificativa, la Corsa D Eco-flex in germania pretul este de 14526 EUR, la noi aproape aceasi configuratie este 13825 EUR.
La unele masini insa diferenta de pret este mult mai mare: de exemplu la Passat Highline 2,0 TDI la noi 24000 EUR la nemti 33000 EUR !? Am vrut sa iau dar niste prieteni care au luat tzeapa m-au convins sa nu il iau din Romania fiindca multe piese sunt turcesti pe masinile lor (de la directie) si ca cele facute pentru nemti ar fi mai bune ?!
La Opel din cate stiu nu este diferenta de fabricatie legate de destinatia masinilor.
  • inalt
  • **
  • 50 mesaje
  • din 15 Jan 2008
  • Corsa 2008 Z13DTJ-corsa d
  • Dambovita
  • inalt

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ-corsa d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Inca un exemplu. Ford Ghia produs pentru vest nu se compara cu cel adus la noi. Si de asta sunt sigur. Ca sa poti vinde o masina in romania trebuie sa te adresezi unor cumparatori cu o anumita disponibilitate financiara (redusa). Pe langa aceasta, castigurile exorbitante ale dilarilor per masina vanduta. Fapt care duce la contractarea masinilor din vest la un pret cat mai mic cu putinta. De unde sa tai ca sa obti un pret mic? A-ti ghicit, din calitate.
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cum pot sa-l fortez pe dealer sa-mi aduca o Corsa fabricata in Germania si nu in Spania? Exista diferente de calitate intre corsele fabricate in cele doua locatii ?
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu exista diferente de calitate, masinile se asambleaza pe aceeasi linie de productie, piesele se pun in aceleasi locuri, acelasi numar de suruburi, aceeasi garantie, aceeasi masina. Eu zic sa nu te ingrijoreze asta.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e vreo persoana sa-ti poata raspunde la intrebari , poate si din simplu motiv ca nu sunt intemeiate intrebarile Wink . Nu-ti mai face astfel de griji si bucurate de masina
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ba cred ca exista, adica eu, o am facuta in Spania si zic ca se merita sa incerci sa pui in contract sa fie facuta in Germania deoarece eu cand am ridicat masina nu imi mergeau avariile. Dupa 6 luni nu imi mai merge distribuitorul de la caldura care da aer la picioare pe mijloc si parbriz. De 1 luna astept sa aduca piesa.....pana acum nimic. M-am uitat si la cum este linia masinii si nu este grozava, la portbagaj se vede un pic de diferenta cat si la usa spate care sta putin mai deschisa. Eu presupun ca toate acestea se datoreaza faptului ca este facuta in Spania si nu in Germania deci nu a fost testata cat trebuia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR