Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cipi_styl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salutare!
am un opel astra din 2000 si am o problema,
saptamana trecuta am avut nefericita ocazie sa aud motorul croncanind ca un motor de ARO... asta se intampla cand motorul mergea sub 1500 rpm, cand o acceleram pe liber pana la 4500rpm se aprindea martorul galben si zgomotul inceta, am fost la un tester dar nu mi-a fost remediata problema ... a spus "omu" k il depaseste aceasta problema... poate cineva sa ma ajute?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De ce nu dai o cautare, acest subiect (benzinar cu mers de diesel) s-a discutat pe aici.
  • cipi_styl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dar motorul meu este unul diesel.... este un motor d 1,7 dty motor isuzu... are aceleasi simptome?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Scuze, am avut impresia ce e motor pe benzina. Cred ca-mi ramasese in cap de la un post anterior.
Skip ads

  • cipi_styl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am fost la un electrician si mi-a schimbat senzorul de la arbore... ma costat 350 ron numai senzorul.... cred k am fost inselat... dar oricum fac ce este nevoie sa o repar....
curios faptul k are toane nu face tot timpul... acum imi face doar de la 2200 rpm.... nici nu mai stiu ce sa cred... poate s-a mai intalnit problema asta la o alta masina "ajuta daca pun o inregistrare cu zgomotul pe care-l produce?"
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am patit si eu acelasi lucru cand am lucrat ceva la masina si am uitat o mufa scoasa, facea motoru ca un diesel de ala vechi. Daca zici ca ai schimbat senzorul respectiv si firele sunt in regula, ai scapat. Zgomotul auzit de tine la 2200 rpm e cel produs de intrarea turbinei.
  • cipi_styl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da ... dar parca nici nu mai are vlaga!
si in prima treapta face foarte tare.... chiar foarte urat.... zici k am un motor de aro...
  • cipi_styl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Am patit si eu acelasi lucru cand am lucrat ceva la masina si am uitat o mufa scoasa, facea motoru ca un diesel de ala vechi. Daca zici ca ai schimbat senzorul respectiv si firele sunt in regula, ai scapat. Zgomotul auzit de tine la 2200 rpm e cel produs de intrarea turbinei.

despre ce mufa este vorba.... poate o am si eu scoasa sau poate nu face contact bine/!
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
e senzoru de volanta sau de ppompa de injectie care nu merg in momentul cind rontaie calculatorul scnimba avansul la pompa . deci fa rost de codurile de eroare si vroim pls ca e bine sa citesti pagimna cu pagina .
  • cipi_styl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
o sa ma duc s-o pun pe un tester.... dar azi am pus pe cineva sa o tureze pana in 3000rpm si am apasat pe furtunul de la turbo.... am simtit cu se intareste dar cand am strans a fasait pe undeva...
cand o sa se mai indrepte timpul ..... am sa intru in ea sa va dpe unde rasufla....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR