Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa o lupam metodic, cu raspunsuri punctuale
1. dimensiunile sunt corecte
2. distanta intre sarmele talonului va fi de 165 mm in loc de 152, diferenta fiind in limitete tolerabile. Latimea maxima a unei jante pentru a putea folosi anvelope de 195 este 7,5.
3. nu are influenta, doar de la 8 in sus existand riscul desjantarii.
4. la dimensiunile date de tine nu va atinge in aripa
5. la masina mea, 7j/16 et 32 cu anvelope de 205/55/16 este la limita, atingand la suprasarcina. Si la astra g este cam aceeasi situatie.
6. la 6,5j, avand in vedere ca a crescut latimea, este necesara scaderea et-ului. 38-45 ar putea fi plaja ideala.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
2 - da
3 - teoretic ar trebui sa joace mai putin masina in anvelope atunci cand iei un viraj , si nu se va dejanta pentru ca diferenta nu este foarte mare
4 - depinde de diametrul jantei si al anvelopei
5 - eu am avut asa 7,5J 215/40/ZR16 cu ET 20 sau 25 nu mai tin bine minte (erau Borbet A cu buza , ai poze in garaj )
dar pot sa spun ca erau iesite in afara la limita (pe fata , pe spate mai mergeau scoase 5 mm in afara fara sa iasa de sub aripa) iar de atins nici gand , adica puteam sa pun 205/55/R16 fara probleme
6 - aici las si pe altii sa se pronunte , ne avand idee in afara de experienta mentionata mai sus

LE: nu am pachet de drumuri grele , adica nu sunt sanse mari sa trec peste un pachet de tigari pus in picioare si sa nu il daram
  • Cezar_sz

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cand proiectantii aia au decis ca pt. un anumit model de masina sant indicate jante cu anumite dimensiuni si anvelope de o anumita dimensiune au calculat asta. pt siguranta oamenilor si a masinii.o anvelopa mai lata cred ca va deranja si la un viraj mai mare si la o frinare sigura in functie de greutatea masinii etc.lasati masina asa cum e calculata si aveti grija la uzura anvelopelor sa fiti in siguranta cand conduceti. masina mai frumoasa nu va ajuta musai sa ajungeti intregi acasa.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cezare , crede-ma ca siguranta in franare si in viraje o sa fie mereu mai buna cu anvelope si jante mai late decat cele stock , mai ales decat cele de tabla
o curba , cu anvelope 175/70/R14 (cat avea caravanul meu inainte), nu o negociezi la fel ca si cu 215/40/R16

constructorul se gandeste si la consum si pret de achizitie

daca iti iei ceva de calitate , OZ , Borbet , BBS... etc. nu o sa ai probleme
dar daca umblii cu panaramele alea de Wolf Race-uri sau alte replici normal ca mai apar si probleme Smile


Continut ascuns:
In video era vina prezoanelor ne stranse .

Skip ads

  • Cezar_sz

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
se poate sa ai dreptate.oricum filmuletul ma convins sa nu schimb rotile deocamdata Very Happy
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
de dezent ce parere aveti?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cezar_sz a scris:cand proiectantii aia au decis ca pt. un anumit model de masina sant indicate jante cu anumite dimensiuni si anvelope de o anumita dimensiune au calculat asta. pt siguranta oamenilor si a masinii.o anvelopa mai lata cred ca va deranja si la un viraj mai mare si la o frinare sigura in functie de greutatea masinii etc.lasati masina asa cum e calculata si aveti grija la uzura anvelopelor sa fiti in siguranta cand conduceti. masina mai frumoasa nu va ajuta musai sa ajungeti intregi acasa.


Teoretic ai dreptate. Practic, mai toate masinile de dupa 1995 au mai multe dimensiuni pentru roti. Nu am stat sa caut daca astra g a avut si variante pe 14 sau pe 16 dar vectra b, in perioada 96-99 a avut pe 14 cu 4 prezoane si pe 15 in 5 prezoane. Dupa 99 a trecut la 15/5 dar a avut si pe 16. Daca ne gandim si cate variante a avut vectra c, ne ia durerea de cap. Ingignia, pentru motorizarea 2.0 cdti 160 cp poate avea: 225/55 R17, 245/45 R18, 245/40 R19, 245/35 R20.
Si atunci, este in regula sau nu schimbarea dimensiunilor?
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sunt pentru montarea de jante si anvelope omologate Opel
Skip ads

  • vl38gabi

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
fiind nou pe forum, va salut pe toti si sper ca scriu in sectiunea corecta.
In curand voi fi proprietarul unui Astra NG, care, din motive financiare, va veni cu jantele normale de otel tip 6,5J x 16 (anvelope 205(215) x 60 R16). Primul lucru pentru viitor, mi-am propus sa o incalt cu roti pe 17 (din catalog reiese ca dimensiunile omologate sunt 16, 17, 18 si 19 inch). As vrea sa aflu, daca stie cineva care sunt distantele intre prezoane (5). Sau poate are cineva un link, in ideea ca poate mai sunt si alti "necunoscatori" ca mine.
Va multumesc anticipat!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ai avut posibilitatea sa o iei de la inceput, tot ai un avantaj: vei avea deja jantele de iarna. sfatul meu este sa mai astepti o vreme si sa cumperi un set nou, original. Pana atunci, vei uza si anvelopele de 16 cu care va veni masina.
  • Dartanian

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
vl38gabi a scris:fiind nou pe forum, va salut pe toti si sper ca scriu in sectiunea corecta.
In curand voi fi proprietarul unui Astra NG, care, din motive financiare, va veni cu jantele normale de otel tip 6,5J x 16 (anvelope 205(215) x 60 R16). Primul lucru pentru viitor, mi-am propus sa o incalt cu roti pe 17 (din catalog reiese ca dimensiunile omologate sunt 16, 17, 18 si 19 inch). As vrea sa aflu, daca stie cineva care sunt distantele intre prezoane (5). Sau poate are cineva un link, in ideea ca poate mai sunt si alti "necunoscatori" ca mine.
Va multumesc anticipat!

Din cate stiu eu opel are 2 variante :4x100 si aici nu e cazul tau si 5x110 Distanta de 110 e si la tine daca ai 5 prezoane
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Insignia a inaugurat o noua dimensiune pentru prezoane dar nu stiu care desi s-a scris pe forum la un momentdat. Este posibil ca si la astra i sa difere de vechile modele.
Skip ads

  • vl38gabi

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsuri, o sa mai sap si eu...
@ Gabi.B.HD: da, asta e si planul meu, sa le pastrez pe cele de tabla pt. cauciucuri de iarna, iar pentru vara sa iau altele, cu tot cu cauciucuri. Asa cum ai spus si tu, nu e graba, le pot toci linistit pe cele cu care vine, pentru ca apoi sa iau gume de iarna.
Ma interesa distanta pentru ca la actuala masina (un VW) am jante de tabla cu gume de iarna pe 15 si jante de aliaj cu gume de vara pe 16. Vreau sa o vand si as fi vrut sa aflu daca le-as putea pastra pe cele de aliaj, daca se potrivesc la astra. Daca nu, m-ar interesa unele de 17. Mersic inca o data pt. raspunsuri si o sa scriu daca am vreo confirmare la eventuala noua dimensiune "inaugurata" pe insignia...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc cele de vw la opel.
  • vl38gabi

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mdea....ma gandeam eu....oricum, e mult mai placut sa caut altele, daca fac exceptie de partea financiara Very Happy
  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am un opel Astra Classic II si a venit vremea sa-i schimb jantele.
Ma uita la mai multe modele OZ si vad ca unele au ET42 altele ET37. Conteaza ce fel de ET este?

M-ar interesa modelul Crono HT - 2 are cineva asa ceva sau a avut, sunte-ti multumiti de ele?

Stie cineva pe unde as putea gasi acest model, preferabil la un pret rezonabil. (poate fi si un magazin online din Romania, SUA, Europa)

Merci,
George
  • vl38gabi

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
din ce am vazut eu aici , distanta intre prezoane la astra j ar fi 105 (la 1,3; 1,4; 1,4T si 1,6) si 115 (la 1,6T; 1,7 si 2,0).
totusi mi-e greu sa cred ca sunt 2 tipuri de distante, in functie de motorizare, dar....cine stie?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare ... azi am pus pe masina niste jenti de aliaj Fondmetal Tech 5 4x100 pe 15" luate de la cineva in iarna. Trei au fost indreptate desi nu erau strambe rau. Problema este ca una din jenti nu are inel de centrare, asa ca am pus-o pe spate. Cauciucurile sunt debica pasio 185x65x15. La 120-130Km/h incep sa am un vibrat in volan. E posibil ca dupa ce pun inel de centrare pe spate sa dispara vibratul? Sau e de la cauciucuri? Mentionez ca a fost necesar de ceva plumb la 2 roti. Nu stiu exact cat dar pot verifica. Si inca ceva de unde pot cumpara inel de centrare? (Ploiesti/Bucuresti/Constanta/Buzau)?

L.E. Rotile au intre 35 si 85 g de plumb
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat


Astea sunt jentile in caz ca e cineva curios ... Inca nu am vopsit capacele din mijloc
  • adi3se

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Covasna
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ziua buna! un mic ajutor , va rog....am un Astra G din 2000, cu 1,2 16V cu 1199cm..cand am luat-o avea anvelope de 185/65/15 pe ea...am facut rar am inamtriculat-o frumos.Acum vreau sa imi schim jantele de otel cu aliaj..si anvelope de vara...si observ ca pe talon scrie....165 sau 175/70/14..si eu am mers aproape 2 ani cu 185/65/15...fara sa stiu...Intrebarea mea este....ori au gresit aia la RAR ori nu au vazut ce anvelope aveam pe ea....eu dupa toate calculatoarele daca fac o comparatie intre 175/70/14 cu ce am eu pe ea 185/65/15..nu se incadreaza in +-3 la suta...si ma ingrijoreaza....ce sfaturi imi dati ..sa imi iau in continuare jante pe 15 cu 185/65/15 sau sa tin cont de ce scrie in talon...multumesc anticipat....stept
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR