Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vectra_turbata

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, dupa o mica iesire de 5zile din bucuresti si dupa ce am fost depasit pe Bucuresti-Targoviste de vreo 3 vectra opc, a inceput sa ma bata gandul la una! Acu am o vectra c din 2005 1.9cdti si 150cp sincer sunt multumit de ea, nu am intampinat cine stie ce probleme... dar chestia e ca a inceput sami placa si opc-ul si sincer nu am discutat cu nimeni care sa se priceapa sau sa aiba! am inteles ca are in jur de 250-280cp si ca este o bestie pe sosea si o super masina, dar mam uitat pe youtube si am ramas masca cand cei de la the 5th gear ziceau ca este o mare porcarie, ca nu e sigura, ca nu franeaza bine etc... Acu va intreb si pe voi, merita? cam cat consuma (in bucuresti de preferat ca la 250cp nu ma astept oricum sa imi ia cat bestia de acu!) e sigura, e rentabila, datimi niste sfaturi, sa pastrez vectra de acu sau sa iau opc-u? va rog sa ma ajutati ca sunt intr-o mare dilema Sad
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vezi ca alex.breaz tocmai si-a luat opc, citeste-i topicul eventual vorbeste pe privat cu el.

cei de la top gear au o parere foarte subiectiva sunt tot timpul impotriva opelului/vauxhall.

cel mai probabil consumul urban urca pana prin 16-17 litrii.
manualul spune 15.5-15.9.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la 280cai nu cred ca mai conteaza consumul.sincer daca cartea da 16 in bucuresti sigur va lua mult mai mult.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:la 280cai nu cred ca mai conteaza consumul.sincer daca cartea da 16 in bucuresti sigur va lua mult mai mult.

cartea nu da 16 in bucuresti, da consum de 16 in oras...
deci concluzia logica e ca bucurestiu' nu-i oras... Laughing
scuze de off-topic
Skip ads

  • ionradan

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2007

  • Mesaj Privat
de ce nu incerci sa-ti remapezi vectra de 150 cp si sa o duci in 200?
eu am facut-o si zic ca sunt destul de multumit de schimbari.
cu amendamentul ca trebuie sa iti alegi un soft agresiv pe 200 cp, care sa te ajute sa urci rapid in turatii, la cea mai mica apasare a pedalei.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Smile in afara de tine crede-ma ca nu am mai intalnit doritori de softuri atat de agresive.
lasa oamenii sa incerce mai intai variantele normale Wink

OnTopic, vectra_turbata - parerea mea e ca nu merita sa te gandesti la OPC, daca deja iti faci griji legate de consum.
  • ionradan

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cool
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine ar fi sa faci un test drive(la unul dintre dealeri), apoi poti lua decizia potrivita.
Skip ads

  • ionradan

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu nu sunt nici pe departe convins ca dealerii au opc la test drive...
dak e vreunul prin bucuresti, vreau sa stiu si eu... ca as incerca un opc...
  • vectra_turbata

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ok, deci la opc chiar nu o sa ma astept la un consum de 7-8 in bucuresti, chiar nu ma va interesa deloc! nu sunt genu care sami iau masina puternica si sa ma astept la un consum de tico! sunt mai realist! eu vreau doar sa stiu daca este o masina buna, sigura si bineinteles daca se merita... raport pret\calitate! am fost azi la reprezentata opel de pe timisoara si miau spus ca nu au nici o vectra opc pt test drive in bucuresti, la fel si cei de la gtt si mai simplu nu stiu daca mai au vreuna in romania Sad (asa au zis cei de la gtt)! decat corsa, dar sincer e diferenta intre corsa si vectra ca si gabarit!

si referitor la remapare sa o duc in 200cp, chiar nu stiu nimic sigur! ce implica dupa aceea, ce este softul agresiv... ce mai trebuie sa schimb dupa aia, dastea!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pe scurt, inseamna 200 CP si 430 Nm.
Daca ai buton sport, poti pune soft agresiv, se transforma intr-o adevarata bestie.
Altfel, 200 CP "nonagresivi" se vor face foarte placut simtiti, in orice situatie - plecari rapide, depasiri, intreceri.
Implica hranire sanatoasa si intretinere asisderea.
De schimbat, probabil ambreiajul daca adopti stilul "smucit".
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
virgula aia bate-o vina!am uitat sa o pun dupa 16. Very Happy
Skip ads

  • Haurar

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
OPC-ul e OPC....Nu se compara cu nici un cdti de x cai putere si y Nm....Masina e o bestie pura, eu am "testat" una si....Noroc cu ABS-ul si ESP-ul ca altfel....Iar cei de la Top Gear , hmm , naspa rau pt ca cele mai bune masini la ei sunt cele englezesti...Smile...ALEGEREA ESTE A TA....
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu vreau sa fiu rau, dar daca vrei un OPC, nu intreba cat consuma. Sub 10L/100km in afara nu scazi, iar in oras poti sa ajungi la 18L/100km, poate mai mult daca faci si liniute de la semafor la semafor...gandeste-te ca e masina de 2800 cmc cu turbina nu este la fel ca un diesel. Parerea mea e ca daca ti-o doresti cu adevarat si ti-o permiti, atunci sa o iei, lasa tu pe cei de la top gear, ca lor le plac doar cele englezesti (scumpe), cum zicea inca un membru mai sus.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
vectra_turbata a scris:......am fost azi la reprezentata opel de pe timisoara si miau spus ca nu au nici o vectra opc pt test drive in bucuresti, la fel si cei de la gtt si mai simplu nu stiu daca mai au vreuna in romania Sad (asa au zis cei de la gtt)! .....


au in Timisoara ... daca te ajuta cu ceva.... Embarassed
  • vectra_turbata

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am revenit cu cateva noutati privind nelamurirea mea daca sa iau un opc sau nu, astazi am mers cu o vectra opc a unui prieten de-al unui prieten (complicata combinatie, dar am reusit pana la urma!) si pur si simplu am ramas masca! e intr-adevar o bestie sa zic asa, fuge de rupe, ia dat omu, (inainte sa ma lase si pe mine sa o conduc) in jur de 170-180 in pasaj la lujeru, e bestie ce sa zic. eu ziceam ca a mea fuge de rupe, dar se pare ca m-am inselat! dar mici probleme din cate mia spus baiatu: prima si cea mai mare, consumul exagerat in bucuresti in jur de 20l\100km, asta fara sai dea talpa, si dandui talpa a spus ca bate pe la 23-25 (km mult parerea mea!), ar mai fi ca a spus ca a avut probleme cu porbagajul k nu i se incuia de fiecare data, inca de cand a luato si cei de la reprez nu stiau ce sai faca, ca senzorii de ploaie si de lumina ii fac figuri si nu merg intotdeauna bine, i sa intamplat sa nu i se aprinda lumina seara\noaptea cu toate ca era setat sa se aprinda si alte mici tampenii.
si ca o mica dezvaluire, am luat decizia (trecand peste chestiile care mi lea enumerat el, sa speram ca nu o sa am parte de ele!) sa ma duc saptamana asta si sa ma interesez de un leasing la o vectra opc!
p.s. o sa fie albastra sau alba! o sa va tin la curent cu data cand o sami soseasca bolidul! Very Happy
  • alex.breaz

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
felicitari pentru decizia pe care ai luat-o. Sunt si eu posesor de OPC (caravan) de vreo 2 saptamani. Nu pot sa spun ca sunt extrem de entuziasmat de cum trage masina si asta din 2 motive : 1. inca o tin in rodaj si nu am depasit 4000 rpm(si asta destul de rar)i 2. si cel mai important este ca acum vreo luna am condus un Subaru Impreza Sti. Este mare diferenta intre OPC si Sti. Dupa ce o sa gat rodajul o sa testez la o accelerare din mers din treapta 2(ca de pe loc n-are sens) cat de bine se tine OPCu de Sti. Sunt foarte curios.
Sa nu ma intelegi gresit. Daca m-ai pune sa aleg intre Sti si OPC as alege OPC din mai multe motive. N-are sens sa le enumar acum. Ideea este ca daca te-ai speriat atat de bestia Vectra OPC iti recomand cu caldura sa gasesti un prieten cu un Sti sau un Evo sa dai o tura.
Consumul in oras (in Deva) la mers normal, nu demarari pana in 6000rpm intre stopuri, nu cred ca trece de 15%. Acuma daca ii dai este normal sa consume si 30%(STiu a consumat la un drum de 115km afara din oras, in forja undeva la 35%).
  • alex.breaz

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat. La culoare sper sa te hotaresti la Arden Blue. Este reprezentativa pentru OPC si arata bestial. Din cate stiu alb nici nu se poate comanda (numai albastru, rosu, negru si argintiu).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR