Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ovidiu65

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Doresc sa va intreb daca cineva detine o zafira cu motor pe benzina de 2200cc si a intilnit problema cu zgomot puternic de la lantul de distributie la numai 60000km? Motorul se aude ca unul diesel.
Va multumesc anticipat
Skip ads

  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut, sunt proaspat posesor de Opel (Zafira 2,2 benzina) Masina am adus-o din germania si are 20K si as vrea sa aflu de la cunoscatori (de la voi ) la ce probleme sa ma astept in exploatare, chestii marunte care iti fac viata...... Mad . In plus, trebuie sa-i fac inspectia ca-mi atrage atentia computatorul de bord. Unde sa merg mai bine (in afara de inapoi in germania Laughing ) sa-i fac inspectii si service, unde-s mai profesionisti? De felul meu sunt pretentios la serviciile pe care le platesc....vreau sa fie pe masura platii!
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Hey...chiar nu stie nimeni un loc unde sa te duci cu Zafiruca si sa se simta bine Oare?
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,287
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Bun venit in club!

La numarul acesta de km sunt sanse foarte mici sa apara probleme. Smile

Motorul tau se gaseste si pe vectra si pe astra, deci iti recomand sa rasfoiesti putin forumul si in alte sectiuni (incepand, eventual, cu o cautare dupa codul motorului) ca sa aflii cat mai multe lucruri despre el.

Cat despre inspectiile tehnice, iti recomand, din nou, sa citesti discutiile din "Service-uri in Romania". Vei afla macar de care service-uri trebuie sa te feresti.

Felicitari pentru achizitie!
Skip ads

  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, am mai rasfoit prin topicuri si mi-am facut o parere. Daca motorul se mai gaseste si pe Astra/Vectra ma ajuta f mult in cautare. Inca odata multumesc ca existati Very Happy
Voi veni si cu imagini....
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sincer sati zic, l romani in service dak o duci mai bine o si dai k sigur se intampla ceva, eu am avuto in service l noi si regret, sincer duo in germania, sau d unde ai luato.
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Marius88 a scris:sincer sati zic, l romani in service dak o duci mai bine o si dai k sigur se intampla ceva, eu am avuto in service l noi si regret, sincer duo in germania, sau d unde ai luato.


Multumesc, asta ar fi ideal dar la noi chiar nu se gaseste un loc sa faci inspectia pe bune?

Mai am o intrebare, motorul se numeste Z22YH. Stie cineva ce inseamna YH? In manualul de service luat de la "dadosu' nici nu apare acest tip de motor Oare?
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Tot umbland prin topicuri am gasit raspuns la unele intrebari dar m-am umplut de altele.....ce Zafira am eu de fapt? ce dotari are? in brief screie Zafira Edition fabricata in 5/2005, motor Z22NY /2,2 Direct/benzina. Am descoperit ca are cruise control(tempomat), computer de bord, proiectoare de ceata, clima electronica si cam atat. Cand am cumparat-o mi-a zis ca are si tractioncontrole(?). Cum o actiona chestia aia? Ce face ea de fapt? O avea ESP? In carte scrie ceva despre ESP-plus de care n-are ca i-ar trebui buton pe care sa scrie "SPORT"! ESP "normal" o avea? (sau o exista?)
In concluzie...stie cineva ce inseamna ca dotari Edition? La Opel Romania la oferte nici nu am vazut Edition...... Question
Skip ads

  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, motorul este Z22YH
  • sili1169

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Uite ce a scus un coleg de forum despre acest model, citez:
"maiandrei"
Titlul subiectului: 2.2 16V 150 CP, cod motor: Z22YH

Cod Motor: Z22YH
Tip: Otto
Cilindri: R4
Axa: DOHC
Valve: 16
Alezaj (mm): 86
Cursa (mm): 94.6
Volum (cmc): 2198
Putere (kW): 110 / 5600 (Zafira B), 114 / 5600
Cuplu (Nm): 215 / 4000 (Zafira B), 220 / 3800
Compresie: 12,0
Management motor: Siemens Simtec 81, ab MJ05 Siemens Simtec 81.1
Tip Combustibil: 95 / 98, fara Pb
Distributie: Lant
Sistem Evacuare: EGR, geregelter Catalizator
Particularitati: Ausgleichswellen, Injectie directa, E-Gas, Tempomat
Modele si cutii de viteze: Signum (F23SR, M32WR, AF23), Vectra C (F23SR, M32WR, AF23), Zafira B (M32WR, AF22)
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sili1169 a scris:Uite ce a scus un coleg de forum despre acest model, citez:
"maiandrei"
Titlul subiectului: 2.2 16V 150 CP, cod motor: Z22YH

Cod Motor: Z22YH
Tip: Otto
Cilindri: R4
Axa: DOHC
Valve: 16
Alezaj (mm): 86
Cursa (mm): 94.6
Volum (cmc): 2198
Putere (kW): 110 / 5600 (Zafira B), 114 / 5600
Cuplu (Nm): 215 / 4000 (Zafira B), 220 / 3800
Compresie: 12,0
Management motor: Siemens Simtec 81, ab MJ05 Siemens Simtec 81.1
Tip Combustibil: 95 / 98, fara Pb
Distributie: Lant
Sistem Evacuare: EGR, geregelter Catalizator
Particularitati: Ausgleichswellen, Injectie directa, E-Gas, Tempomat
Modele si cutii de viteze: Signum (F23SR, M32WR, AF23), Vectra C (F23SR, M32WR, AF23), Zafira B (M32WR, AF22)




Imi puteti spune daca motorul de 1.9 sau 1.7 este pe lant sau pe curea?
  • sili1169

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
"Imi puteti spune daca motorul de 1.9 sau 1.7 este pe lant sau pe curea?"

Eu stiu ca sunt pe curea ambele.
Skip ads

  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sili1169 a scris:Uite ce a scus un coleg de forum despre acest model, citez:
"maiandrei"
Titlul subiectului: 2.2 16V 150 CP, cod motor: Z22YH

Cod Motor: Z22YH
Tip: Otto
Cilindri: R4
Axa: DOHC
Valve: 16
Alezaj (mm): 86
Cursa (mm): 94.6
Volum (cmc): 2198
Putere (kW): 110 / 5600 (Zafira B), 114 / 5600
Cuplu (Nm): 215 / 4000 (Zafira B), 220 / 3800
Compresie: 12,0
Management motor: Siemens Simtec 81, ab MJ05 Siemens Simtec 81.1
Tip Combustibil: 95 / 98, fara Pb
Distributie: Lant
Sistem Evacuare: EGR, geregelter Catalizator
Particularitati: Ausgleichswellen, Injectie directa, E-Gas, Tempomat
Modele si cutii de viteze: Signum (F23SR, M32WR, AF23), Vectra C (F23SR, M32WR, AF23), Zafira B (M32WR, AF22)



Eram convins ca are curea Very Happy m-am pacalit ca multi altii....am vazut alta curea. despre tractioncontrole nu ma lumineaza nimeni?
da' ESP?

Mai am o rugaminte, nu-mi mai merge aerul conditionat Sad cineva mi-a zis sa verific siguranta. As face-o daca as sti care este?
Imi poate spune cineva care este siguranta pt clima la Zafira B?
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
"Mai am o rugaminte, nu-mi mai merge aerul conditionat cineva mi-a zis sa verific siguranta. As face-o daca as sti care este?
Imi poate spune cineva care este siguranta pt clima la Zafira B?"


Scuze......am uitat sa "bifez" AC in climatronic Embarassed NU e siguranta arsa!
  • sili1169

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cand pui contactul iti apare (se aprinde cateva secunde) un martor de bord cu o masina care derapeaza: aceasta inseamna ca ai TC (tractioncontrol), daca ai ESP nu stiu, dar daca ai ESP , TC face parte din ESP, deci ai sigur TC. Poti sa verifici si cu un demarj mai rapid (pleci de pe loc mai accelerat sa-ti patineze in gol un pic rotile) si observi ca se aprinde martorul din bord.
In legatura cu AC trebuie sa mergi sa completezi freonul fiinca l-ai pierdut in iarna (daca nu a fost folosit deloc). S-a uscat o garnitura (caz frecvent la toate marcile) si se pierde freonul.
  • montoya

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cum spunea si colegul de mai sus , cand pui contactul se aprinde beculetul cu o ,,masina derapand,, , este TC cred ca este echivalentul ESP-ului ,
oricum ca si o intrebare la Zafira mea nu imi arata cand se termina apa pentru stergatoare ;(
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
montoya a scris:cum spunea si colegul de mai sus , cand pui contactul se aprinde beculetul cu o ,,masina derapand,, , este TC cred ca este echivalentul ESP-ului ,
oricum ca si o intrebare la Zafira mea nu imi arata cand se termina apa pentru stergatoare ;(


Da, asa este, se aprinde acel beculet.
Chestia cu nivelul de apa din stergatoare este optionala, poate masina ta nu a avut aceasta dotare, dar am citit pe forum (nu mai stiu in care topic) ca se poate monta la reprezentanta Opel. Hai sa cautam... Cauta si vei gasi!
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sili1169 a scris:Cand pui contactul iti apare (se aprinde cateva secunde) un martor de bord cu o masina care derapeaza: aceasta inseamna ca ai TC (tractioncontrol), daca ai ESP nu stiu, dar daca ai ESP , TC face parte din ESP, deci ai sigur TC. Poti sa verifici si cu un demarj mai rapid (pleci de pe loc mai accelerat sa-ti patineze in gol un pic rotile) si observi ca se aprinde martorul din bord.
In legatura cu AC trebuie sa mergi sa completezi freonul fiinca l-ai pierdut in iarna (daca nu a fost folosit deloc). S-a uscat o garnitura (caz frecvent la toate marcile) si se pierde freonul.


Sili, am uitat sa "bifez" AC in clima, nu a pierdut freon. am scapat ieftin, doar cu rusinae dar cu banii in buzunar Embarassed
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut, revin cu o rugaminte. Ce parere aveti despre distributia pe lant? In carte scrie ca trebuie sa o schimb la 120k. La cea pe curea nu ajungi la acesti km fara sa schimbi distributia (curea, pompa, role....) Deci sa consider un avantaj lantzul sau e mai buna distributia pe curea?
  • sili1169

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
eu am pe lant, dar nu m-am gandit sa o schimb si am peste 150K, nu vad de ce fiinca nu suna (lantul). De rupt, nu are cum sa se rupa, asa ca ..., nu stiu cum e cu curea, cred ca este putin mai silentios (dar dupa cum suna unele VW Pasaturi nu cred).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR