Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Hey, bajeti, ce stiti despre Astra GSI cu motor c20xe? e masina buna? performanta? am citit ca la Astra a iesit mult mai bine sasiul decat la Kadett....
voi ce spuneti, ca ma bate gandul sa renunt la Kadett-ul meu GSI 16V pt. un astra GSI...
sfaturi? slabiciuni? contraindicatii?
respect
Skip ads

  • alex102

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cea mai overpriced masina de la opel.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Over-ce Question
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sper sa reusesc sa ma incadrez in TOPIC... eu am facut aceasta analogie acum un an si am ajuns la concluzia ca Astra este superioara la urmatoarele capitole:
- din start caroseria fiind mai noua se va prezenta mai bine la capitolul rugina, care este o problema majora pentru un Kadett (nu s-au mai fabricat de 14 ani);
- franare imbunatatita, directie mai ferma, Astra are un sistem mai bun de preluare a socurilor produse de trecerea prin gropi/santuri;
- interiorul este altfel gandit, ergonomic, mult mai bine lucrat, ceea ce cred ca face diferenta;
- din cate am vazut la motorul de 2000 16V exista si traction control;
- exista optionale care nu se regasesc sau sunt foarte rare la Kadett, cum ar fi AC-ul, geamurile electrice, trapa electrica.
Skip ads

  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
opiniile tale sunt identice cu ale jurnalistilor de specialitate de afara si, mergand cu o astra normala mai demult, va dau dreptate si tie si lor. Dar ai prins vreun GSI la test? Eu nu si tare sunt curios. Oricum, roBERT, daca vrei, continuam pe topicul celalalt si disc. asta, ca sa nu ne labartam.
Si apropos de overpriced (vezi mai sus), la 4000 Euro un exemplar din '94 nu mi se pare scump de loc. Am ratat-o anul trecut, a fost cineva mai iute de buzunar. Crying or Very sad
  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
si daca te intrebi de ce am starnit topic-ul asta, gasisem alaltaieri una pe net, arata bestial.... l-am sunat pe om foarte entuziasmat........si mi-a spus ce "uitase" sa precizeze in anunt: masina are numere de germania..... asa ca m-am dezumflat.....
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sa stii ca mai sunt si altele pe net, ce-i drept cer destul de mult pe ele, insa fii atent daca iti apare una mai ieftina in cale sa nu fie lovita, iti scriu deoarece anul trecut aparuse o Astra GSI rosie cu motor c20xe care fusese lovita pe dedesubt la 2500 EUR, am vrut sa o cumpar insa abia imi terminasem masina mea si eram deja satul sa tot repar la masini, la doua luni a aparut la vanzare cu 4000 de EUR Smile
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Astra fiind generatia urmatoare normal ca e mai buna din toate punctele de vedere ,numai trancane bordul de te scoate din masina portierele au bare pe dinauntru ca sa mori mai greu interiorul in general e mai bine fixat .
La suspensii aparitia jugului aduce numai +++ in rest e cam la fel ...
La tablarie aceleasi bube pasajele pe spate si pregurile (aceiasi cauza dopurile pt evacuarea apei)
Skip ads

  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ai sunat la aia neagra din bv pe care cere 3500-4000,nu kata-san ? belea masina eu l-am sunat pe ala acu 2 saptamani
de mers nu am mers decat cu una dar mi s-a parut mai 'stransa' mai solida decat vectra pe care o aveam eu(cu acelasi motor)
sa nu il suni nici pe ala cu astra verde cu nr CTL ca omul s-a razgandit , nu-l lasa ta-su s-o vanda ca am vrut sa i-o cumpar eu.
bafta in cautare.
  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ntz, sfi, am sunat la una neagra din sfantu gheorghe, belea de asemenea, dezamagirea pe masura.... mai caut.... mai inchegata ca o vectra? n-ash crede....putine masini au iesit "legate"ca vectra A..... dar mai agila, probabil ca e.
merci de info
  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
by the way, sfi, ce se aude cu calibra?
  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
AAA, sa nu uit, gsi master, sa stii ca bordul meu nu troncane, nu mai denigra kadett-ul, trancane doar restul masinii, toata!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am si Astra si kadett si nu stiu cum sa spun da nu cred ca o sa fac kadett-ul sa nu mai troncane interiorul ,doar sa investesc intro cutie cu filetante Smile
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
astra gsi buna in romania cam greu gasesti toate is forjate.
Mai bine cumperi o astra normala si aduci una gsi din germania si faci transferul motor cutie suspensii etc
  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
man, tu-mi vorbesti de o investie care nu merita.... te duce in peste 5000 euro lejer.... mai bine iei de aici si refaci ce e de refacut sau iei o calibra la banii astia... oricum, discutam de o chestie care in clipa asta ma depaseste financiar (5000 euro). mai am si o motocicleta de platit si intretinut asa ca..... astept vreo superoferta, intre timp, incerc sa rezolv kadettu'...nici nu mi-ar mai pasa de troncanit, hihi, daca as reusi....
  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
aa... si sa nu uit.... apropos de troncanit bordul.... poate solutia e unul de astra, poate ne spune roBERT daca al lui troncane, ca lui i-a iesit misto transplantul.
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
din experienta mea proprie si personala (destul de redusa) am ajuns sa cred ca la orice masina ajunge sa ii trocane bordul daca mergi prin buc constant
dar foarte frumos e ca noi sa il rezolvam/fixam cand se intampla.
nu cred ca sunt diferente asa de mari intre calitatea bordului de kadet si a celui de astra ci mai degraba e chestie de intretinere a masinii
  • kata-san

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Asa e, sfi16v, si cine nu-si intretine masina, patzeshte ca mine...
cu un amendament: se pare ca la kadett bordul este prins (fireste) ca la cielo, adika in cleme de plastic care, odata slabite, nu le mai strange nimeni la loc, ca n-are cum. daca ma insel, caci nu sunt 100% sigur, astept sa fiu corectat cu o veste buna adika: sunt suruburi si pot fi stranse. Eu m-as bucura in primul rand sa scap de zanganitul torpedoului... dar hai ca am luat-o razna si suntem off topic Laughing
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@kata bordul de astra este o alegere buna din punctul de vedere al "zdranganelilor" il recomand cu mana pe inima (imaginativa un Kadett cu suspensii coborate 3cm arcuri Eibach si amortizoare Bilstein ce comp), am cateva probleme insa cu reglajele de le aeratoare, sper sa am timp sa rez problema...
gsi_master a scris:astra gsi buna in romania cam greu gasesti toate is forjate.
Mai bine cumperi o astra normala si aduci una gsi din germania si faci transferul motor cutie suspensii etc

Caroseriile la GSI sunt ranforsate (din fabrica) fata de cele std asa ca in afara de permutarile elementelor mecanice mai este de munca si la caroserie...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR