Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Este vorba de un opel vectra C caruia i-a venit vremea reviziei,schimb ulei,filtre etc...De sarbatori nu am avut timpul necesar pentru toate acestea,insa masina am coninuat sa o conduc fara a depasi cu foarte mult limita de km.La inceput m-a atentionat,acolo unde este kilometrajul,cu inscriptia "insp",dupa vreo doua sute de km s-a aprins si becul pentru a ma atentiona ca trebuie sa completez putin ulei;am facut-o si s-a stins.La scurt timp s-a aprins becul (desenul) care indica faptul ca trebuie sa completez si apa/antigel;am facut-o si pe asta,desi mi se parea ca nivelul e ok,insa problema e ca atentionarea cu "nivelul agentului de racire" nu mai dispare.Ce ar trebui sa verific fara a fi nevoit sa vizitez un service?
Problema mai putin importanta e cu atentionarea "insp";va disparea daca ma apuc sa schimb eu singur uleiul si filtrele?Sau trebuie musai "legata" la un tester/pc,ma rog ce or avea prin service unde a fost facuta pana acum revizia?Au vreo legatura atentionarea (falsa,cred eu) nivelului agentului de racire cu schimbul de ulei?Mai precizez ca am sperat sa nu mai apara dupa o noapte de stationat atentionarea asta,insa pare ceva blocat.Sper sa nu fie vorba de pompa de apa sau alte minunatii dintr-astea....

A,temperatura apei e ok,iar mototul merge fara probleme.

ps- am gasit un topic similar de prin 2005,dar fara a oferi o solutie...
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa resetezi insp si vezi daca mai apare. In cartea tehnica la semnul cu nivelul lichidului de racire nu scrie ca ar semnifica si altceva.
Nu cred totusi sa aiba vreo legatura atentionarea de nivel de lichid de racire cu cea pentru inspectia tehnica periodica, mai probabil poate un contact gresit.
Pt resetarea Insp citeste topicul:
https://www.clubopel.com/vie...ght=resetare+insp
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dap,cu resetarea afisarii "insp" s-a rezolvat,multumesc de indrumare.Partea cu atentionarea nivelului agentului de racire a ramas,desi am pus apa si pana peste nivel.... Sad
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cei care va pricepeti la asa ceva,spuneti-mi va rog daca este vreun motiv de ingrijorare indicatorul respectiv.Nu prea am cele necesare sa fac o vizita pe la vreun service.Nici nu vreau sa dau vreo buleala mare ca sa platesc inzecit mai tarziu.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am patit si eu cu o fabia ,dar facea numai cand scadea temp sub 0 grade.si o sa mai faca si la iarna.cred ca e dus senzorul de lichid racire care normal se afla pe vasul de expansiune.altceva nu vad sa fie.vezi si tu o mufa care intra in vasul de expansiune.poate nu face contact sau cabluri intrerupte sau ceva de genul.
bafta!
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de indicii.O sa ma uit maine,e stresant indicatorul aprins.Sper sa fie de la asa ceva ca sa o rezolv rapid.La mine nu e vorba de nimic altceva in mod deosebit,adica alt comportament anormal inafara de asta.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in afara de stresul cu becul din bord nu are ce sa se intample daca ai antigel cat trebuie.
totul e sa te uiti din cand in cand la nivel pt ca acum nu mai ai atentionare.
sper sa o rezolvi.bafta!
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am fost cu masina intr-un service si mi-au spus ca cel mai probabil este vorba de o defectiune a senzorului,ca ar putea fi ars,nimic nou,...ma rog,nu mi-au rezolvat problema.Acum insa am o alta rugaminte...Pana sa ajung iar (si cat imi doream sa evit asta!) la gold&platin-ul din Iasi,as vrea sa stiu daca pot scapa de atentionarea din bord.Adica sa scot o siguranta sau ..ceva.Daca scot firele care duc la (cred eu) sonda care intra in borcan vad ca nu ma scapa de atentionare;aveti vreo solutie?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai umbla aiurea la motor, vii simbata la intilnire > Intalniri Iasi si rezolvam. Alte detalii la locul faptei Wink .
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dap,multumesc!Cred ca o sa vin....Am mai fost inainte de sarbatorile de iarna,dar intre timp am devenit tata si timpul nu mi-a mai permis sa vin. Smile In noaptea asta plecam din Iasi spre Bucuresti si pur si simplu ma streseaza atentionarea respectiva mai ales pe intuneric..,din cauza asta insistam!
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Poti sa imi spui si mie daca ai rezolvat problema cu martorul nivel lichid racire? Am patit si eu la fel, dupa ce am completat cu antigel, nu se mai stinge!Nivelul e normal,nu pierde pe nicaieri,dar ramane aprins! Stie cineva cum se poate reseta? (tot o vectra c 2003) Multumesc!
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
krafft,nu am rezolvat problema inca din cauza lipsei timpului.Abia azi m-am dus in vreo cateva serviceuri si am primit acelasi raspuns: e ceva in neregula cu senzorul din borcan,care senzor se cumpara cu vas cu tot.Pretul e de 160 lei si l-am gasit numai cu comanda.Ce-i drept nu l-am comandat inca....Cat despre tine,ti-ai rezolvat problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR