Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acest VS inca nu l-am intilnit,aici pe site,avind in vedere ca ambele masini au aparut la sfirsitul anilor 90,skoda in 1996 iar astra in 1998,modele cu un succes verificat in timp,si care se vind foarte bine,din moment ce inca se fabrica!aproximativ egale la pret si dotari,cu un plus pentru Skoda!o idee mai scumpa si mai dotata!modelul cel mai ieftin de la Skoda 1.4 ,55kw, 75 cp,..12.403 euro pret cu tva...dotari,de top,..adica ,caroserie complet zincata,ABS ,Aer conditionat climatic,geamuri electrice,inchidere centralizata,preechipare audio cu 4 difuzoare, computer de bord ,etc,etc,etc,....si are asa un aer de limuzina teutonic,nu chiar ca Astra,dar oricum.....este parca si putin mai mare...si apropo..stiu sigur ce nu este...NU ESTE LOGAN ! Confused ....
Skip ads

  • Sir Christian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sa pui motor de 1.4 75cp pe masina aia mi se pare blasfemie. mama ei de treaba, tragi de ea ca de-un cal mort, iar daca mai ai 3-4 oameni in masina deja ai emotii serioase cand depasesti tiruri.
macar cel de pe opel are 90cp, pe langa faptul ca este si mai usoara masina per total...
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1.4 , 16v ,75 cp,la 5000rpm...cuplu max ,126/ 3300rpm...nu este chiar asa o blasfemie,!consum 6,7 - 9,0 - 5,4 !...nu este un motor turat ,si are un cuplu bun...la 1175 kg,cit are masina!...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Octavia Tur este pentru cei de la WV ceea ce tu ai vrea să fie loganul pentri reno: o maşină mai mare şi mai ieftină decât cea din care a fost derivată, la acelaşi standard de calitate.
Skip ads

  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Octavia Tour s-a fabricat intr-un numar de 1.315.000 exemplare !din 1996 pina in prezent! Dacia a produs 600.000 ,Loganuri,din 2004 pina in prezent (cum au putut sa produca in 4 ani ,atitea ,prosti,ligheane,cotete,dulapuri,etc!).....eu nu cred ca Octavia Tour este L , lui VW!...
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
CITEZ:,,Skoda va produce prima generatie de Octavia la infinit. Rolling Eyes Masina pentru prima data lansata in 1996,este CRUCIALA,pentru ofensiva producatorului ceh impotriva Daciei Logan-cea mai bine VINDUTA masina a Europei Centrale...presedintele Skoda Detlef Witting,a afirmat intr-un interviu acordat publicatiei Automotive News Europe ca nu va exista un sfirsit in ceea ce priveste productia pentru Octavia Tour!Skoda numeste prima generatie a modelului Octavia ,Tour ,pentru a o diferentia de cea de-a doua generatie , lansata in 2004!Productia pentru Octavia Tour a scazut cu 54,2% in 2005 ,ajungind la 66.319 unitati,intrucit Skoda a marit numarul modelului din generatia secunda.Dar subsidiara VW,nu va inceta sa produca Octavia Tour pentru ca masina de clasa medie este un porodus pe care Skoda il foloseste pentru a concura impotriva Logan,sedanul cu costuri mici produs de subsidiara Renault, Dacia Romania.Oktavia Tour joaca cu siguranta un rol important in vinzari ,spune presedintele Skoda.Producatori auto precum GENERAL MOTORS si Peugeot-Citroen au mentinut in productie modele mai vechi pentru pietele din Europa Centrala si de Est. GENERAL MOTORS vinde in continuare vechea generatie ASTRA clasic,....etc ,etc........articolul,este mai amanuntit,dar este de bine pentru L, si nu vreau sa va enervez!
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ce liniste de mormint!..unde sunt Opel-istii,de alta data...adica de dinainte de sarbatori!...mers astazi in show roum la dealerul Delcar,in Brasov,dealer Skoda!...naspa frate,cu Tour-ul asta...pe Logan,poate cred ei,ca vor sa-l concureze,dar la ce ofera in 12.403 euro....nu au sanse!ieftin,ieftin,ieftin...macar la L si pretul este ieftin.!.....OPEL ASTRA CLASSIC !....este o printesa pe liga Tour!...in schimb OCTAVIA asta din 2004,nr. 2 ...este buna rau ,dar rau de tot....penala.....sa te dai cu ea.... Very Happy ...si sa nu te mai saturi....este un fel de Megane mai cioban,asa....cum este steaua...fata de DINAMO ! Very Happy ..!..SUPARATI RAU....FRATE MAI SUNTETI!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
duamne da mult iti place forumul asta, si mult mai vorbesti singur pe aici.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@romeodr
Fratele meu are octavia tur. Îţi dau câteve detalii: 1.8T, 150 cp, 4x4, esp, climatronic, scaune încălzite. Când vei găsi aşea ceva pe un logan, dă-mi un semn că-mi iau şi eu.
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:duamne da mult iti place forumul asta, si mult mai vorbesti singur pe aici.
...este!~~~~~~!!!!
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:@romeodr
Fratele meu are octavia tur. Îţi dau câteve detalii: 1.8T, 150 cp, 4x4, esp, climatronic, scaune încălzite. Când vei găsi aşea ceva pe un logan, dă-mi un semn că-mi iau şi eu.
...nu este vorba de L aici ....este un VS...cu Astra Classic!!!...am fost sa ma conving personal....NU SE COMPARA.....poate sa-i faca tabla din inox,si sa aiba 10 climatronice.....nu se compara cu CLASSICUL !!!...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC
romeodr a scris:CITEZ:,,Skoda va produce prima generatie de Octavia la infinit. Rolling Eyes Masina pentru prima data lansata in 1996,este CRUCIALA,pentru ofensiva producatorului ceh impotriva Daciei Logan-cea mai bine VINDUTA masina a Europei Centrale...presedintele Skoda Detlef Witting,a afirmat intr-un interviu acordat publicatiei Automotive News Europe ca nu va exista un sfirsit in ceea ce priveste productia pentru Octavia Tour!Skoda numeste prima generatie a modelului Octavia ,Tour ,pentru a o diferentia de cea de-a doua generatie , lansata in 2004!Productia pentru Octavia Tour a scazut cu 54,2% in 2005 ,ajungind la 66.319 unitati,intrucit Skoda a marit numarul modelului din generatia secunda.Dar subsidiara VW,nu va inceta sa produca Octavia Tour pentru ca masina de clasa medie este un porodus pe care Skoda il foloseste pentru a concura impotriva Logan,sedanul cu costuri mici produs de subsidiara Renault, Dacia Romania.Oktavia Tour joaca cu siguranta un rol important in vinzari ,spune presedintele Skoda.Producatori auto precum GENERAL MOTORS si Peugeot-Citroen au mentinut in productie modele mai vechi pentru pietele din Europa Centrala si de Est. GENERAL MOTORS vinde in continuare vechea generatie ASTRA clasic,....etc ,etc........articolul,este mai amanuntit,dar este de bine pentru L, si nu vreau sa va enervez!

De aici am înţeles eu că tu încerci să scoţi în evidenţă calităţile loganului şi să transformi topicul asta în urmaşul celui închis de admini.
Skip ads

  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca vroiam asa ceva faceam un vs,intre L si restul lumii!....incercind sa aflu cite ceva despre Skoda Tour,de altfel o masina destul de comuna,am descoperit acest articol,cu referire clara la L.....ce m-a surprins,a fost faptul,ca aceasta masina este mai scumpa decit Opel Astra Classic, avind un motor mult mai vechi,si anume MPI-ul,de 1.4 , 16v si 75 cp,...fata de twinportul 1.4 , 16v ,si 90 cp,al lui Astra,o caroserie mult mai urita,ca sa zic asa,materiale,in interior,destul de ieftine si comune.....si,ce m-a socat cumva,faptul,ca ei acolo in Cehia,vor sa concureze Loganul,cu asa ceva......nemtii,nu au spus acest lucru,...ei cred ca fabrica Astra,numai pentru faptul ca exista inca cumparatori,pentru ea....sau nu?....ideea era sa vad,daca va place Skoda,iar dupa reactie,...cred ca singura masina care nu va place este L ,in rest,numai de bine !
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Skoda Octavia II e super tare... Laughing
Pe autostrada la viteza de croaziera,nu puteam sa ma inteleg cu soferul,din cauza zgomotului in habitaclu...
Si era full option!
In schimb Skoda Octavia I,parca e mai bine facuta,din cate stiu,motoarele de pe aceasta serie sunt originale de VW!
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu se pot compara cele doua
nu sunt din aceeasi clasa

comparati vectra cu octavia daca vreti !
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic ai dreptate,dar Octavia Tour nu se poate compara cu Vectra Laughing
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si faptic am dreptate
...Tour e ceva " iesit la pensie"..
cu Octavia II e altceva
poate e mai tare ca noua Vectra, desi ma cam indoiesc, oricum e prea mult de dezbatut

dar cu sigutanta noua Vectra arata de 100 ori mai bine decat Octavia II
  • RaresSDT

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Fara sa stau prea mult pe ganduri forma la Octavia ii cam imbatranita pt anul 2008
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Comparatia e buna, octavia tour e din aceeasi clasa cu astra classic, nu cu Vectra.
Cine se gandeste sa-si ia Astra Classic sau Octavia Tour vrea fiabilitate mare, dotari si pret de achizitie/intretinere rezonabile.

In principiu prefer Octavia Tour dar numai daca am bani de diesel, altfel Astra.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
fara suparare

Astra NU a fost, NU este si Nu va fi niciodata in aceeasi clasa cu Octavia
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR