Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
copacii ucigasi de pe marginea soselelor fac victime in continuare....ieri 3 baieti din resita au murit intr-un accident de masina.....va rog sa ne ajutati sa putem schimba acest lucru ....votati petitia pentru taierea copacilor http://www.petitieonline.ro...e_-p22560044.html

Rog moderatorii sa mute threadul unde ii este locul si sa nu il inchida....nu fac reclama la nici un sitte....va rog cine poate sa ne ajute sa o faca este spre binele tuturor...conform unei statistici 80% dintre accidentele mortale sunt cauzate de copaci.....va rog sa promovati pe toate forumurile aceasta petitie...orice vot conteaza....va rog sa ne ajutati ....doar noi putem schimba ceva...va multumesc
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
e pacat ce s-a intampat, dar acolo nu a fost vina copacului. daca te urci beat la volan, mai vorbesti la tel si circuli si ca nebunul ca nebulul, copacul nu are nici o vina. hai sa taiem si stalpii, sa astupam rapile de maginea drumului, sa daramam muntii. circulam prin desert si, daca iesim in decor, nu patim nimic.

ar trebui sa facem campanii pt a deschide ochii soferilor inconstienti, nu sa taiem toti copacii.
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
hai sa fim seriosi... sa taiem copacii de pe marginea drumului... ca si asa avem destula vegetatie si noi nu poluam deloc... daca ii taiem ce ramane? raspuns.. o alta petitie prin care sa mutam stalpii, dupa care gardurile, casele si orice obstacol ca teribilistii, inconstientii sa nu dea ca prostii in ei... hai sa semnam o petitie prin care sa atragem atentia asupra adevaratelor cauze a tragicelor accidente... alcoolul, viteza, neatentia, si multe altele... nu copacii, stalpii sau obstacolele de care se bat cu masinile sunt de vina ci cei care nu se gandesc de doua ori inainte de a se urca la volan...
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca v-a auzit cineva dar toti copacii de pe marginea drumului au fost taiate intre Brasov si Sf.Gheorghe Wink
Chiar azi am vazut Shocked
E mai sigur asa dar arata oribil...
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu ,si sper sa nu ma insel copacii pe marginea soselelor sunt pusi cu scopul clad de delimitare,sa stie tot omul pe unde sa o ia,in cazul in care calea de rulare este acoperita de zapada
dk m-am inselat imi cer scuze si va rog sa ma corectati
eu nu sunt de acord sa se taia copaci,si asa se polueaza mult si nu se planteaza mai deloc nici un copac.
asa ca nu sustin taierea copacilor
  • mocanuradu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie taiati copacii din cauza unor inconstienti teribilisti. Copacii aia ne protejeaza pe toti de soare si vantul lateral care bine stiti cat de pacatos poate fi uneori mai ales cand rulezi cu o masinuta, sa nu mai vb de poluare si chiar de cea fonica cu toate ca la nivelul de dezvoltare al tarii noastre aspectul acesta este inexistent + estetica soselei.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
mocanuradu a scris:Nu trebuie taiati copacii din cauza unor inconstienti teribilisti. Copacii aia ne protejeaza pe toti de soare si vantul lateral care bine stiti cat de pacatos poate fi uneori mai ales cand rulezi cu o masinuta, sa nu mai vb de poluare si chiar de cea fonica cu toate ca la nivelul de dezvoltare al tarii noastre aspectul acesta este inexistent + estetica soselei.

+
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Perfecta dreptate zapartanioan86 +1
Skip ads

  • costinvasile

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kapp a scris:
mocanuradu a scris:Nu trebuie taiati copacii din cauza unor inconstienti teribilisti. Copacii aia ne protejeaza pe toti de soare si vantul lateral care bine stiti cat de pacatos poate fi uneori mai ales cand rulezi cu o masinuta, sa nu mai vb de poluare si chiar de cea fonica cu toate ca la nivelul de dezvoltare al tarii noastre aspectul acesta este inexistent + estetica soselei.

+

++
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
dannyel87 a scris: 80% dintre accidentele mortale sunt cauzate de copaci...

Copacii aflati la volan nu cei de pe marginea drumului. Eu zic sa ii "tundem" putin pe aia. Wink
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
buna idee, sustineti toate petitiile pentru toti inconstientii, betivii care mai circula si supersonic si mor...

nu am mila deloc pentru cel ce moare beat, pentru cel ce moare in regim supersonic etc...

inrtradevar se poate intampla sa moara omul nevinovat lovindu-se de un copac... derapeaza sau Dumnezeu stie ce pateste dar prea rar.
deobicei scenariile se repeta (unul pierde controlul volanului, unul urca beat la volan, unul face cursa) si dupa apar prietenii care cer taierea copacilor.


cum e si cu astia cu motoare, bat la usa mortii de ani de zile, pana la urma le deschide..
mai si fac marsuri dupaia ca moare saracul la 250km/h.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt impotriva copacilor betivani. Propun sa-i impuscam pe toti. Am auzit ca unii se si drogheaza. Pe mine ma enerveaza ca ma sfideaza. Cine se cred ei sa ma priveasca de sus?
Skip ads

  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
imi cer scuze daca nu am fost inteles....parerea mea nu conteaza dac esti beat,drogat si lista continua la urma urmei tot oameni suntem si nu cred ca merita cineva sa moara.....aici este vorba de altceva....si in Europa sunt ARBUSTI MICI pe marginea strazilor pentru infrumusetare si pentru a nu bate vantul chiar asa tare....daca nu doriti sa sustineti asa ceva este ok....acei oameni ii cunosc eu personal si va garantez ca soferul nu era beat....

si eu am patito odata si nu beau nu fumez....pur si simplu am derapat era drumul ud....pe o banda a drumului era turnat bitum si pe cealalta era lasat cel vechi ...m-am bagat sa depasesc o caruta si am derapat ...am dat direct in copac...norocul meu ca nu aveam viteza....repet dac doriti sa sustineti asa ceva este ok daca nu iarasi este ok....aceasta petitie este promovata pe mai multe forumuri si se pare ca aici este singurul in care lumea a sarit in cap....nu in toate cazurile soferii sunt devina ...ganditiva ca sunt altii care asta le este meseria si mai si adorm la volan.....v-am zis nu va obliga nimeni si imi cer scuze dac v-am deranjat

Stima
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sincer regret ce a patit respectivul,ce-au patit si altii ...si mai ales ce vor mai pati multi de acum in colo,dar daca vrem sa facem ceva in acest sens primul pas ar fi sa vedem unde s-a gresit si din pacate motivul nenorocirilor este faptul ca majoritatea nu sunt constienti ca li se poate intampla pana si lor.In loc de un copac poate fi un pieton,un motociclist,un copil,doi copii,mai multi pietoni sau pur si simplu alt participant la trafic care nu are absolut nici o vina.In soferie din pacate este putin altfel decat la primarie adica gresesti doar odata si platesti cu viata ta si din pacate si a altora pe cand la primarie un nesimtit vine dupa patru ani sa mai ceara un mandat cu nerusinare probabil pentru ca nu si-a facut suma pentru o batranete linistita lui si neamurilor pana la a 15-a spita.
Referitor la situatiile periculoase datorate unor obstacole in imediata apropiere a drumurilor cum ar fi POMI, CAPETE DE POD ...etc in SUA exista o comisie care se ocupa de asemenea probleme studiind numarul de accidente,si cauzele lor care asi face treaba si verifica la fata locului modul in care se poate remedia situatia si face propuneri celor care sunt in masura sa faca ceva. La noi CAPETELE DE PIATRA din ministerul care se ocupa de Transporturi nu va avea timp de asemenea activitati atat timp cat sunt mult mai avantajoase licitatiile cu facutu' si desfacutu' si apoi reparatu' la ceea ce s-a facut pe banii nostri .Pana cand un asemenea STABILOPOD din conducerea respectivei institutii se va gandi si la faptul ca anumite accidente se petrec frecvent in anumite locuri,in anumite imprejurari si vor cerceta motivele care au dus la producerea lor va rog doar sa tineti cont ca prima masura la indemana oricui ,cu efect imediat este sa ne ferim singuri.
Urasc din tot sufletul expresia binecunoscuta :Reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol; stiu ca nu-i posibil si cand n-am facut asa am platit e adevarat table indoite dar am tras invatamintele de rigoare si pentru cine nu crede sa faca doar un experiment acelasi drum dar viteza mai mica si cu reducerile de rigoare in zonele periculoase va garantez ca se pierde intre 15min. si 45 min. in functie de lungimea traseului am pierdut sa zic de cand merg asa insumat 3-4 zile in plus pe drum din viata...Dar dintr-o viata fara evenimente,fara cosmaruri si mult mai sigura indiferent de situatie.
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Poate in loc de copac eram eu sau oricare alt user de pe forum , de ce trebuie sa suferim noi de pe urma unor inconstienti care au permis de 2 luni si vor sa impresioneze audienta.
Daca se respecta regulile de circulatie pe sectorul respectiv de drum se reduc coniderabil accidentele .
Crezi ca daca taiem copacii se schimba ceva o sa intre in sant in curtea omului sau chiar in alt participant la trafic.
Am facut tara la greu si am vazut muta inconstienta.
  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ok haide sa iti zic ce am patit eu astazi....veneam de la caransebes la resita...drum drept aveam 120 la ora ....eram cu prietena si mai mult nu merg cand sunt cu ea...vad un nebun cu un X5 ca se baga in depasire...stanga dreapta numai copaci....calc frana ca un nebun intra abs....am zis ca fac infarct pur si simplu stateam neputincios in fata jeepului...dac soferul care era depasit nu frana violent ma lovea frontal....dac nu era copaci nu ezitam sa ies pe aratura...uitate per ansamblu nu este vorba de acest caz...este vorba in general...ca pot muri oameni nevinovati...ce era sa fac dac soferul acela era nebun sa stau in fata lui ...asta e e plina lumea de nebuni...ei trebuie ocoliti dar pentru asta mai ai nevoie si de spatiu unde sai ocolesti
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
"Don't shoot the piano player" sau in varianta romaneasca: "Da' cu calul ce-ai avut?"
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sunt inpotriva defrisarii soselelor , este suficient ca defrisam toate padurile !


Si daca taiem copacii , ce facem cu santurile care sunt sub nivelul soselelor cu 1 m sau 2 m ? nu intram in pom dar ne rasturnam camp !

Ganditi-va , toti ar merge mai relaxati si mai putin prudenti stiind ca daca merg cu viteza si apare ceva pot iesi in decor !

Personal sunt impotriva taierii !

PS: a mai fost nu stiu ce senator care vroia sa dea o lege pt a fii taiati toti copacii din oras ! si cu stalpii ce ar fi facut si ganditiva ca un copac/stalp in oras salveaza 5 , 10 poate 15 suflete care merg pe acel trotuar !

Numai bine !
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Copacii de pe marginea drumului reprezinta un real pericol , practic in fata unei situatii critice , provocata de tine sau de altii sansele de a iesi nesifonat sint minime .
Impactul cu un copac poate fi fatal chiar si la 60Km/h , viteze de 90Km/h+ pe drumurile "incopacite" sar deja din scala pericolului ...

Scopul initial al acestor copaci plantati pe marginea drumului era acela de a "marca" drumul pe timp de iarna si de a crea un lant de parazapezi natural . Ca scop secundar umbra - vara , peisaj , etc .
Desigur varianta cu copacii a fost solutia anilor 1950 , acum ar trebui defrisati iar in locul lor "plantati" stilpi din plastic/aluminiu cu deformare controlata asa cum se cade pentru o tara care se considera civilizata , ... oare ?
Efectul "ecologic" este minim , din alta parte se taie copacii care ne dau oxigenul , de acolo de unde nu avem cum sa le observam lipsa . Senatori , deputati , smecheri s'au imbogatit si inca se mai imbogatesc din afacea copacul ...

Dar ce mai conteaza , daca asta ar fi singura masura indreptata impotriva populatiei din neglijenta , nepasare , sfidare , etc .
Traim in tara pe care o meritam !
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/lin...e_-p22560044.html

bine ca nu sunt mai multi....cititi din curiozitate cum isi motiveaza semnarea petitiei
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR