Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Sunt din Timisoara, nu stiu cum e pe la voi prin orase dar aici s-au tampit politistii si primaria, orasul este de-a dreptul impanzit cu aceste vibratoare fie ele in locuri unde is au rolul (in jurul scolilor) fie unde pur si simplu nu le pot vedea intrebuintarea.
Oare sa fie atatia "turbati" in orasul meu (si eu nu stiu) de e nevoie de dispozitivele acestea sa ii calmeze?
E vreo imbunatatire de cand sunt ele amplasate pe strazi?
Noroc ca aici in TM sunt 2 tipuri : metalice triunghiulare,foarte al dracu (ai dat la 30 ora te scutura calumea) si sunt si din cauciuc care permit viteza de 30km/h , chiar sunt necesare aceste dispozitive din moment ce drumurile noastre sunt asa de proaste? Daca nu cunosti drumul pe care circulci esti pasibil sa iti iei cate un crater in brate!
De ce nu sunt puse strazile la punct inainte sa montezi asa ceva?....
Spuneti-mi cum e la voi in oras va rog!
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am votat că nu mă deranjază. Merg cât poate maşina de încet în zona lor, blocând cât pot de mult circulaţia. La Deva, au montat anul trecut şi au făcut imprudenţa să pună 2 la 300-400 m unul de altul. Pe porţiunea aia, nimeni nu mergea mai tare de 20 km iar când au văzut cei de la primărie că centrul oraşului este blocat de maşini care merg extrem de încet, le-au scos pe toate în mai puţin de 3 luni.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si la noi in Targoviste sunt, mai ales in zone unde nu isi au rostul, dar..... cel mai probabil e o afacere de gen "bordura".
Incerc sa le ocolesc pentru ca am reusit sa ating cu spoilerul de pe spate o asemenea opritoare Very Happy
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sunt f utile!si asta datorita inconstientilor care nu fac stopul,care nu da prioritate la pietoni,care merg cu 100km in oras,care trec pe langa scolii fara ca macar sa observe copiii,etc
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am votat că nu mă deranjează. Consider ca unele sunt utile (prietenii stiu de ce!). Daca sunt sau nu, amplasate unde trebuie, nu comentez. Daca as comenta, ar insemna sa comentez si ca politia a pus un radar acolo unde nu se justifica (de ce nu se justifica...asta iar este o poveste) si tot asa. Deci acele "saltatoare" sunt amplasate (ca si indicatoarele) de catre Primarii la indicatia Politiei Rutiere. Deci unde-i lege, ce sa ne mai tocmim, cu cine? Atata vreme cat vom incerca sa ne tocmim, nu vom ajunge sa circulam ca "afara".
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am votat ca sunt f. multumit din cauza ca ele mai reduc din vitezele nebune cu care s-au obisnuit sa circule tovarasii din trafic in localitati. Ma gandesc la copii, biciclisti ( Smile ), batrani si bolnavi, care nu au posibilitatea sa se dea la o parte din calea bolizilor nostri.

Totusi am si ceva de comentat: daca nu in Cluj, atunci in alte localitati, am intalnit opritoare din astea rutiere deosebit de inalte, chiar exagerat, aproape de inaltimea unei borduri clasice, ceea ce facea trecerea peste ea un adevarat calvar in treapta intai si cu siretlicuri de ambreiaj si frana, pentru a nu face praf scutul sau alte bazdaganii de sub masina. Nu exagerez, exista unele opritoare din astea neobisnuit de inalte.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Hmm, mi-ati dat de gandit, daca am masina "tunata"(slabe sanse sa isi lase cineva masina chiar asa jos) si chiar e imposibil saltul dispozitivului, daca sunt pe bulevard sau intr-un loc unde il pot ocoli, trecand linia continua, te vede un cap de creta, iti i-a carnetu?Ii arati masina cat e de joasa, presupun ca iti zice cu tupeu ca nu ai masina adegvata pentru romania? Smile))
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am votat ca le ocolesc daca pot, pt ca asa fac, oricum sunt bune ca le vezi si automat devii mai atent, incetinesti oricum chiar daca le eviti cumva macar cu rotile de pe o parte...
Cat despre masina, nu, nu ma deranjeaza, ocolirea e mai mult instinctuala, sunt constient ca la 20-30 la ora nu are ce sa strice; Macar de ar fi numai de-astea prin oras si NU ar fi GROPI!
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Acum cateva seri (ora3:30AM) mergeam prin oras, adevarul ca aveam 30km/h peste viteza legala, pe un drum pe care nu il cnosteam prea bine, eram pe banda 1, in ultimul moment vad un crater de groapa, il ocolesc, ma uit in onglinda 1 secunda, nu imi venea sa cred peste ce groapa era sa dau, sunt satisfacut ca am ocolito, imi pun ochii pe drum, la cca 8 metrii vad un dita mai vibrator, apas puternic frana timp de 0.5 sec, ii dau drunu pt ca nu mai aveam cum sa opresc inaintea lui si m-am gandit sa ii las cursa telescopului ca daca il salt in timp ce sunt cu frana la podea imi sar telescoapele prin capota (vorba vine), si trec peste el cu vreo 65km/h.... credeti-ma va rog, mi-a zburat mp3-ul(cassul cu tot) din bord....nu am vazut indicatorul vibratorului, ori nu e ori e dupa vreun pom ori nu am fost atent, masina nu are inca nimic.. nu am jocuri batai... ce sa zic.. am injurat 20 minute, si tot timpul cand imi aduc aminte...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
foarte multumit, acuma pot trece strada ca oamenii, nu trebuie sa astept tot nesimtitul ca vine cu 100km/h si nu are loc sa franeze fara sa ma ia pe capota.
In oras devine un instinct incetinirea cand apar vibratoarele, eu de exemplu trec cu maxim 15km/h. Cine e in spate ma mai depaseste probabil injurandu-ma dar am suspensii tari si nu-mi place deloc cum se simte in masina.
oricum, nu-i asa ca-i cam streseaza pe nfs-isti?... cati soferi normali sunt revoltati ca trebuie sa incetineasca un pic si cati din cateogoria grea (100km/h + prin oras) sunt revoltati?.
  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In Anglia am vazut un sistem f eficient si fara vibratoare. Drumul efectiv era ondulat (sub forma unei sinusoide) astfel incat daca depaseai o viteza mai mare decat cea recomandata iti faceai masin praf pe "burta" pt ca primul "damb" te arunca iar pe varful celui de-al doilea aterizai. Asa ca toti soferii mergeai regulamentar prin zona respectiva Very Happy . Ce e drept nu am vazut km-trii intregi de drum sub forma asta, dar in zonele rezidentiale si in jurul scolilor erau.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca vibratoarele sunt o problema,uneori sunt bine puse .problem mai mare sunt gropile care sunt la tot pasul si sunt mult mai periculoase dar asta e alta problema
Skip ads

  • doru.christian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Chiar nu ma deranjeaza aceste vibratoare ( asa am si votat de altfel ), ba le consider chiar utile si necesare nu numai in apropierea scolilor. Am vazut insa si cazuri cand soferi trec cu cel putin 90-100 km/h peste ele si masina nu pateste nimic.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
acuma cateva zile am vazut un megan care la 100+ cand a trecut peste un hop dinasta a ramas fara un stop, presupun ca s-a miscat becul sau ceva Smile
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am votat ca nu ma deranjeaza.nu cred ca problema traficului ar fi faptul ca sunt puse vibratoarele...chiar si acolo unde nu este cazul.Ca tot ne punem la povesti,Acum vre-o 3 ani in Constanta au aparut vibratoarele metalice(ondulate) la intrarea in Mamaia cel putin,dar se trece fara probleme pestele.Insa dupa cateva luni au pus ²tätele² care intradevar se resimtea puternic daca indrazneai sa treci peste ele cu 30km/h(hmmmm cam mult) Smile
In Germania se folosesc destul de des(poate si aici se mai pun aiurea sau unde nu este cazul lor),in special in apropierea scolilor sau la trecerile pt biciclisti...dar ce sa facem,trebuie sa ne conformam.
droso si aici sunt folosite ²sicanele² la intrarile in localitati si evident ca trebuie sa incetinesti,nu ai cum sa treci prin ele cu 80 sau 100km/h
  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am votat ca nu ma deranjeaza. Chiar le consider utile in anumite zone si pentru mine cand sunt pieton. Ca ele sunt amplasate de cele mai multe ori anapoda este o alta problema pe care unii dintre schumii neamului nostru o rezolva cat se poate de original (pentru ca, deh, romanul s-a nascut poet).
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ma deranjeaza, foarte tare, am suspensii pe gaz, destul de rigide si le simt chiar daca trec peste ele cu 10 km/h. Cred ca ar trebui sa gaseasca alta metoda nu sa ne stricam noi masinile trecand peste ele de 50 de ori pe zi. Ca sa nu mai zic ca sunt unele foarte prost amplasate.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am votat aia cu injuraturile , daca ar fi una pe o strada ar fi OK , dar pun cite 3-4 in cascada , pai atunci vai masina ta , frane , amortizoare , bucsi , si cite si mai cite , plus ca se monteaza acolo unde e interes national(senator-deputat sau un mare grad de politie , bani multi si smecheri)
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
De cand am aflat ca li se spune si "politisti intinsi" sau "politisti morti", a inceput sa-mi placa sa trec peste aceste obstacole Mr. Green
Deci... nu ma mai deranjeaza
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
teodor a scris:am votat aia cu injuraturile , daca ar fi una pe o strada ar fi OK , dar pun cite 3-4 in cascada , pai atunci vai masina ta , frane , amortizoare , bucsi , si cite si mai cite , plus ca se monteaza acolo unde e interes national(senator-deputat sau un mare grad de politie , bani multi si smecheri)


Asta zic si eu ca e politica, mai multa benzine, uzura mai mare la autoturisme, incetinesti mai mult platesti mai mult la benzina, treci mai rapid si vei avea de schimbat piese.
Vladf chiar ai BOALA pe astia ce merg mai agresiv vad(a.k.a NFS-isti).. =)) ai avut vreo experienta neplacuta? sau doar iti place sa vorbesti?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Benefice?
Da, sunt foarte multumit de aceste dispozitive 15%
La mine in oras nu sunt vibratoare 5%
Nu imi pasa , am masina de firma 0%
Le ocolesc daca pot 31%
Injur... si injur... ma simt off road 30%
Chiar nu ma deranjeaza 18%
116 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR