Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dragoshel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am citit plin de entuziasm topicul AM AVUT ACCIDENT si pot sa spun de departe ca este cel mai interesant pe care l-am citit pana acum.
DAR...nu am gasit acolo EXACT ceea ce imi doream.Adica:departe de ceea ce scrie in lege exista anumite "chestii" pe care le faci sau care trebuiesc facute in momentul in care esti implicat intr-un accident
Propun acest subiect nu pentru a avea o noua insiruire de experiente personale ci pentru a avea o imagine clara despre despre CE SE FACE si CE NU SE FACE in caz de accident , indiferent de cine este vinovat.

Cred ca va ajuta foarte multi oameni si incep prin a ma da un exemplu:in 7 ani de permis am avut un singur accident (stupid as putea spune) dar dupa cum spunea si VECTRA DTI pe care imi permit sa il citez un accident se intampla accidental,,,de-aia e accident Laughing (tare).Accidentul meu nu s-a soldat cu victime - umane sau materiale ci numai cu sifonarea masinii mele.Ideea este ca mi-am pierdut o noapte intreaga la politia din POPESTI fara sa am habar ce fac sau ce se va intampla in continuare,,,asta pentru ca HABAR NU AVEAM CE SE INTAMPLA


De aceea apelez la "experienta " voastra si stiu ca va fi de mare ajutor pentru toti
DECI ce este de facut in caz de accident ???? Shocked
Skip ads

  • adso

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ma incumet eu.

cazul 1)
accident fara victime.
te duci, impreuna cu celalalt impricinat (daca e cazul) la circa de politie in raza careia s-a produs accidentul (in bucuresti e cate una/sector).

la politie se completeaza o declaratie cu schita si explicarea imprejurarilor in care s-a produs accidentul. politistul vine si constata daunele, si stabileste, in baza declaratiilor vinovatul.

pagubitul se inarmeaza cu o copie dupa RCA-ul vinovatului, si amandoi, inarmati cu dovada declararii accidentului se duc sa isi repare masinile.

Ai probleme daca te duci la politie fara talon, carnet, buletin si RCA. iara ai probleme daca ITP-ul este expirat.
ATENTIE: mai nou toti soferii implicati in accidente sunt obligati sa sufle in alcoltest.

acelasi scenariu si in cazul in care ai gasit masina lovita.

cazul 2)
accident cu victime - Doamne fereste!
Masina ramane exact in pozitia in care se afla pana cand agentii de politie permit mutarea ei. Nu ai voie sa pleci decat ca sa duci eventualele victime la spital.
Trebuie anuntata politia, care retine automat carnetul impricinatilor si elibereaza dovada de circulatie.

se incepe ancheta, pentru a stabili daca este cazul sa inceapa urmarirea penala impotriva vreunuia din soferi.

in acest caz, trebuie respectate indicatiile politistilor. acestia pot decide oprirea masinii pentru expertiza tehnica (in caz ca ai un asemenea ghinion, chiar daca nu te trimite politia, nu e rau sa te duci singur la RAR pentru expertiza, o poti folosi in caz de proces, daca se ajunge acolo).
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Mai fac si eu completarea cu adresele Sectiilor de Politie ptr. accidente usoare, pe Sectoare:

SECTOR 1 :

Sectia 5 Politie, Sos. Bucurestii Noi
Tel. 323.30.30, int. 17.934

SECTOR 2 :

Str.Masina de Paine 47,
Tel. 224.26.38

SECTOR 3 :

Sectia 12 Politie, str. Prof. Stefan Nicolau, nr. 3-5
Tel. 323.30.30, int. 21.531

SECTOR 4, 5 :

Brigada de Politie Rutiera, str. Candiano Popescu, nr. 57-59
Tel. 335.84.06

SECTOR 6 :

Sectia 21 Politie, str. Cernisoarei
Tel. 323.30.30, int. 22.607


Mai multe detalii pe: http://bpr.b.politiaromana.ro/
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ar mai fi:
cazul 3:

o gasesti lovita
te duci si completezi o declaratie la politie cu autori ncunoscuti si-ti da dovada de reparatie (valabila 30 de zile). apoi o bagi pe casco sau te duci si o repari singur...

cazul 4:
o lovesti singur
cazul 3 fara autori necunoscuti
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ca la carte
asa si este in toate cazurile
ar mai fi ca daca te loveste cineva (usor) sa-i iei ceva bistari ca la reparatie spaga nu intra pe casco si ai de dat ! Twisted Evil
eu am patit la tulcea o lovire(zgiriere), vinovatul mi-a dat asig s-a sters la f... si cheltuiala cu drumul la reprezentanta etc
cine a facut-o?! Evil or Very Mad
ca aveam masina cu numere4 rosii pe atunci
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
O mica corectie: la sectorul 3 e tot pe str. Masina de Paine
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Atentie pentru cei care au Polita Casco sigur in cazul accidentelor cu autor necunoscut (de ex masina gasita lovita) solicitati la Politie sa va elibereze in afara de dovada si Anexa 2 in atentia societatii de asigurare ca altfel veti fi nevoiti sa mai faceti un drum inapoi la sectie Sad
Tip: in Bucuresti se sta destul de mult la coada la sectiile de Politie (am stat o data 4 ore) pentru constatari, recomand sa se mearga din timp pentru a se lua formularul (exista un nr de ordine cu data si ora ), iar apoi se revine peste cateva ore cu el completat...
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Intrebare o cunostinta a avut un accident in sensul ca la semafor a fost izbit din spate de o tante care " a ramas fara frana" masina lovita la semafor stationa pe liber automat masina a fost impinsa in masina din fatza. Bun la politie Tantea fara frana a pledat vinovat cum era si normal declaratii etc. Acuma Cunostinta care are masina avariata din cauza tantei fara frane a avut si un pic noroc pentru ca asigurarea era expirata si politita nu a mai cerut asigurarea si celor doua victime sa zic asa. De la politie sa dat procesu ala verbal cu,care trebuie sa mearga sa repare masina si copie de la asigurarea tantei fara frana. Intrebarea era la firma de asigurari unde se intocmesc actele ai va cerea asigurarea cunostintei?Multumesc sper ca am fost cat de cat explicit as dori un raspuns simplu si explicit!




HELP cineva?
Skip ads

  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu este nevoie de asigurarea cunostintei pentru ca se va duce la firma la care era asigurata persoana vinovata...adica ''tanti''
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ok mersi !
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ar mai fi cateva remarci:
1) e bine sa aveti si un martor (cel putin numarul de telefon) ca sa nu fie probleme daca vinovatul isi schimba povestea la politie.

2) luati numarul de inmatriculare al celeilalte masini.

3) inarmati-va cu multa rabdare.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Au fost cazuri nu putine, cand cu politistul de fata unii au incercat sa deturneze adevarul in privinta accidentului! Referitor la martori, multi nu se implica, stiti prea bine!
Eu am o minicamera video cu HDD prinsa cu ventuza pe parbriz si aproape toate deplasarile sunt imortalizate! Daca nu sunt evenimente, acestea raman ca amintiri, daca sunt evenimente nedorite....este cea mai buna dovada!!
Recent am fost in calitate de martor la tribunal! Un jegos de consilier al primariei ploiestene, s-a "umflat in pene" si dupa o altercatie verbala cu un participant la trafic, s-a hotarat sa ia un militian in masina sa-i ia permisul baiatului! Tanarul a fost oprit in trafic dupa 1,5 Km, militianul i-a saltat permisul 30 de zile, plus 240 Ron, invocand trecerea pe rosu a semaforului! Complet neadevarat! Din fericire pentru baiat, jegosii nu au stiut ca sunt filmati! Inclusiv momentul trecerii prin semafor a fost filmat, cu data, ora si toate cele! La administrarea probelor au ramas muti...acum militianu' jegos s-a ales si cu o plangere administrativa de sanctionare!
Altadata sa nu mai fie sluga poilitica a smecherilor din primarii, guvern sau aiurea!
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru atitudinea ta!
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o completare (nu o luati in nume de ras....eu chiar asta am facut si am invatat de la soferii vechi de tir)
Am ajuns la locul unui acccident (Braila-Buzau) la 2 min dupa impact (masina vs. pom). Primul lucru pe care l-am facut: am rupt capota impreuna cu un prieten si am deconectat bateria. Apoi am tras de usi ca sa scoatem oamenii afara.
Deci am vrut sa se vada si sa se retina, In cazul unui accident care implica daune majore/medii se recomanda (se prescrie Laughing ) deconectarea bateriei pentru eliminarea unui risc de scurt-circuit
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ceva similar am vazut si eu, doar ca dupa ce au deconectat bateria au si luat-o si s-au facut nevazuti cu baterie cu tot.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
SECTOR 1 :

- Centrul de Daune Omniasig Bucuresti, Calea Grivitei nr. 355 - 357
Tel. 021.323.30.30, interior 22176 sau 22190 (program 24 ore);

SECTOR 2 :

- Str. Masina de Paine nr. 47,
Tel. 021.242.26.38 sau 021.323.30.30 interior 22207 (program 24 ore);
- Str. Nicolae Apostol nr.2-4

SECTOR 3 :

- Calea Vitan nr. 242
Tel.021. 304.51.89 sau 021.323.30.30 interior 22151 (program 24 ore);

SECTOR 4 :

- Brigada de Politie Rutiera, Str. Splaiul Unirii, nr. 311 (incinta Cobalcescu)
Tel. 0374102361 sau 021.323.30.30 interior 22807, 22831(program 24 ore);
-Drumul Gilaului nr. 7C, Tel. 021.461.07.10 / 021.460.54.68 interior 23 sau 021.323.30.30 interior 22246 (program 09:00 - 17:00);

SECTOR 5 :

- Brigada de Politie Rutiera, Str. Splaiul Unirii, nr. 311 (incinta Cobalcescu)
Tel. 0374102361 sau 021.323.30.30 interior 22807, 22831(program 24 ore);

SECTOR 6 :

- Bd. Iuliu Maniu nr. 594 (in incinta societatii COM NICO SERV)
Tel. 021.323.30.30 interior 25437, 22253 (program 24 ore).

sursa: http://bpr.b.politiaromana.ro/ Linkul postat mai sus de colegul maxone

26mad a scris:...la CANDIANO nu mai este sectie pt accidente....

Asa este. Am trecut acum 2 saptamani pe acolo. Liniste si pace. (pe acolo trecea ruta, nu pt accident Laughing )


Ultima modificare facuta de mihdoi la Mar 30 Jun, 2009 9:54 am, modificat de 2 ori in total
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bravo mihdoi...acelasi lucru am dorit si eu sa subliniey...la CANDIANO nu mai este sectie pt accidente.... sa nu faceti drum degeaba. va salut si km fara incidente
  • DrBoom

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2009

  • Mesaj Privat
A intrat in vigoare pentru accidentele usoare procedura intelegerii amiabile (intre soferi), apoi intra asigurarea pe rol. Ceva mai bine asa !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR