Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
salut,

doresc sa ajung la marseille si as dori sa stiu care este ruta cea mai convenabila. am studiat ruta cu via michelin, dar alta este experienta unora care au fost. m-ar interesa cum este mai bine pentru a vizita venetia (unde sa lasi masina, unde sa innoptezi, cum se ajunge la venetia de unde tia-ai lasat masina). am observat ca in italia sunt cam scumpe taxele de autostrada la fel si in franta, cum se pot evita?
in ungaria pana unde este autostrada? am vazut ca iesirea spre austria este aproape de vesprem. michelin ma trimite prin serbia, croatia, slovenia este bine sa merg pe acolo?
daca aleg ruta prin hu - a - it - mi-am propus ca punctele de cazare sa le fac in zona klagenfurt si venetia apoi in zona marseille.
orice informatie este bine venita.
nu ar strica si informatii despre ruta marseille - paris (zone de vazut, puncte de atractie, cazari etc)
cu scuzele de rigoare sper ca nu am fost prea pretentios.

multumesc anticipat.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iti fac eu un traseu, dar zi-mi daca mai ai nevoie de informatii....e o luna de cand ai scris..poate te scalzi deja in apele marii la poalele dealurilor din jurul Marsiliei...
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@bike, multumesc, am fost deja, am fost 14 zile, am venit sambata.

Pentru cei care doresc sa faca ruta, le pot spune despre ruta pe care am fost.
Nadlag - Gyor - Graz - Klagenfurt - Udine - Venetia - Florenta - Pisa - Nisa - Grenoble - Lyon - Valea Loarei - Paris - Reims - Saarbrücken - Mannheim - Salzburg - Budapesta - Nadlag.

Nota: in Italia si Franta (cu o mica derogare, spre parcul Axterix) fara autostrazi.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Frumoasa calatorie ... am facut si eu traseul Ploiesti - Marseille numai ca eu am mers dus intors pe coasta ... super tare privelistile ...

Poate reusesc in toamna asta sa merg iar ...

bafta
Skip ads

  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
spuneti-mi si mie detalii , unde ati dormit , unde ati mancat mai ieftin opriri ....
eu ma opresc la klagenfurt si am acelasi traseu, de la ploiesti.
mersi
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
toi_rapid a scris:spuneti-mi si mie detalii , unde ati dormit , unde ati mancat mai ieftin opriri ....
eu ma opresc la klagenfurt si am acelasi traseu, de la ploiesti.
mersi


Scuze pentru intarziere.
Trebuie sa mentionez ca nu am avut rezervari dinainte facute si am circulat numai pe drumuri nationale (in Italia si Franta), asa ca nu am platit taxe de autostrada. In Ungaria si Austria vigneta. De mancat la fast food-uri si restaurante mici.
traseul a fost cam asa: prima cazare in zona Villach (Austria), steguletele cu zimmer frei de pe marginea soselei ne-au fost de ajutor. In Austria am mai oprit in Gratz, Klagenfurt. A doua cazare la Lido di Jesolo (italia), am evitat hotelurile de pe plaja (mai scumpe) ci am preferat cele din linia a doua (ca sa zic asa) am stat doua zile dintre care una in Venetia.
In italia am mai vizitat Florenta si seara am dormit undeva langa Pisa, la o pensiune cred ca in Marina di Massa, sau langa, pensiunea se numea parca Vila Maria, oricum era seara nu stiam exact unde deoarece unde se termina o statiune incepea alta. Imi pare rau ca nu am memorat unde este deoarece a fost bine, acolo au mai dormit romani. Am sa postez o foto a pensiunii poate cineva stie excat unde este. Mi-ar fi de ajutor deoarece s-ar putea (functie de drum) ca in drum spre Spania sa ma opresc tot acolo.



Apoi drum pana in Franta, am mai oprit pe drum in diverse locuri. (baie, mancare). Am ajuns seara in Nisa (nu stiu cum arata ziua dar seara este superb, o ora) si Monaco (vizita - o ora, a plouat asa ca am zis ca vom mai revenii si von sta mai mult). Am luat-o spre Grenoble, dar imediat dupa Monaco, ploua bine, gps-ul a dat rateuri dar am ajuns la un motel, pe la miezul noptii. facea parte din lantul de hoteluri Campanile. Am decis sa ne cazam doar la acest lant de hotel. Pe drum catre Lyon am mai oprit pe la diverse castele sau cetati intalnite in drum. In Lyon cam mare inghesuiala, asa ca dupa ce am traversat cam in doua ore orasul, am renuntat la oprire, ami ales ca nu am gasit si parcare asa ca ne-am oprit in Roanne, Hotel Campanile. Apoi vizite pe Valea Loarei pe la castele, vizite care au durat trei zile. Apoi Paris, Hotel Campanile, desigur. sunt multe hoteluri Campanile in Paris dar am ales unul, undeva mai la periferie, Campanile Bobigny Hotel‎, deoarece mi-a fost teama de circulatia din Paris. Dar nici nu am observat ca pentru a ajunge acolo am trecut lejer, pot sa spun, prin centrul Parisului, daca Turnul Eiffel este in centru. In Lyon a fost de zeci de ori mai aglomerat, (un fel de Valea Prahovei la sfarsit de saptamana) poate si din cauza orei, in jur de 16 -17. In Paris patru zile. Spre deosebire de altii de pe forum consider ca cea mai buna inghetata este in Montmartre, asa ca mi-a venit pofta numai cand imi amintesc.
Din Paris pe drumul spre Saarbrucken am oprit in Metz, Reims, Verdun, pe unde am cautat hoteluri, dar in acea perioada erau evenimente dedicate Ccelui de al II-lea Razboi Mondial si toate hotelurile erau ocupate, aici nu a mai contat lantul de care apartinea, chiar si pensiunile erau ocupate, dar am avut noroc cu un kurd (multumim inca odata) care ne-a oferit gazduire la el acasa, se intampla pe la ora doua jumate noaptea, ca multumire ca l-am luat dintr-o statie de autobuz. Era undeva la granita cu Germania. In Germania am mai oprit prin diverse orase, dar tinta era Austria, Strobl, (regiunea Salzburg) unde am considerat ca daca ajung sunt ca si acasa, de obicei ma cazez la aceieasi pensiune, daca e sa fiu prin zona.

Daca crezi ca mai pot fi de folos cu altceva sunt la dispozitie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR