Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cum faceti voi sa aveti masina curata ca eu o spal la 2 spatamini sau mai des si ma cam usuca la bani.
Culoarea e bleumarin si nu stiu ce sa ii mai fac sa fie curata, ma gindesc sa ii dau cu ceara sau sa-i fac ceva sa tina mai mult si apoi vad eu ca se cam cunosc urme de pietricele pe capota si spoilerul din fatza. sa ii dau cu polish ?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
daca dai cu polish devii dependent...tine max 2 luni si apoi se vede dezastrul...prin aplicare polish se subtiaza sau se duce complet stratul de lac iar vopseaua o sa aiba un aspect mat...ca la Dacie...asta ar fi ultima solutie...mai asteapta si alte pareri pana sa te apuci de polishat
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Depinde foarte mult de polish, nu e intotdeauna asa. Exista polishuri care nu subtiaya stratul de vopsea si in plus fata de luciul pe care il confera mai au si rolul de a proteja vopseaua.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu stau pe o strada neasfaltata Very Happy (primarul a dat toti banii pe caminul cultural Very Happy Very Happy) si ar trebui sa imi spal masina zilnic de la praful care se depune pe ea, dar ar insemna sa fiu nebun! Very Happy

mai nou se si construiesti vizavi, au venit si pasarelele din tzarile calde Very Happy Very Happy si e nebunie.

asa ca am gasit cateva solutii

1. sa bag masina in garaj, ceea ce nu prea e convenabil tre sa deschid 2 portzi si sa pierd cel putin 5 minute la dus si inca 5 la intors -- deci cade

2. ar fi ca dupa ce spal masina sa ii pun cand ajung acasa prelata, ceea e o solutie misto, dar am citit lucruri naspa despre prelate (mi-am cumparat una din fas, am pus-o de 2 ori si s-a comportat super) -- operatiunea dureaza maxim un minut dupa ce ai prins shmecheria Very Happy Very Happy -- e drept ca apoi ai o prelata super murdara Smile

3. cea mai convenabila, am gasit o spalatorie pe calea vitan, cum vii dinspre mall si treci de mihai bravu, la care poti sa iti faci abonament si cu 500.000 pe luna o speli cat vrei, ceea ce zic eu ca e beton de beton -- din pacate eu stau super departe de zona aia, si la astea de pe langa mine sunt numa abonamente imense, sau cu numar limitat de spalari sau nu sunt. Very Happy

so, choose your weapons Very Happy

--
oricum la 2 saptamani mi se pare super convenabil.

aa, si inca o chestie, nu stiu daca functioneaza si nici nu as incerca-o Smile cica daca ai un pamatuf de-ala colorat si mare de sters praful, care e imbibat in motorina, poti sa dai cu el zilnic inainte sa pleci, si spun unii ca ar face minuni Laughing

daca incercati si iese bine, anuntzati-ma si pe mine, daca nu iese bine, NU DADEA Laughing
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
[8IMISTIQ
Ideea ta e buna pt cei care au mult praf, dar eu dau sa zicem 2-300.ooo lei vechi / luna asa ca nu am de ce sa fac abonament.


""aa, si inca o chestie, nu stiu daca functioneaza si nici nu as incerca-o Smile cica daca ai un pamatuf de-ala colorat si mare de sters praful, care e imbibat in motorina, poti sa dai cu el zilnic inainte sa pleci, si spun unii ca ar face minuni Laughing""

Da , am pamatuf din acela si se vede foarte misto, am uitat de el.Faza e ca eu am caravan si pina dau cu pamatufu', dureaza.. dar dureaza.
Deic polish nu e o idee buna .
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e bine sa generalizam faza cu polish-ul. Eu am dat cu polish de 1 an si s-a pastrat luciul foarte bine. Probabil tine 2 luni daca nu e facut profesionist. Unde l-am facut eu la o spalatorie au zis baietii ca trebuie sa lucreze pe ea o zi intreaga. Si a meritat. Mi-e ciuda ca nu i-am facut poze inainte si dupa ca diferenta era mare. Very Happy
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
eu o spal cu 6 lei Interior + 6 lei exterior + 3 lei spaga la baietzi, cam 1 data pe saptamana. Pe undeva pe Dele Veche, si mai ai si un fel de abonament de ganu "la 5 spalari, una gratis". Numai acolo imi spal masina, si baietzii lucreaza super bine / frumos. Cool
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vopselele de culoare inchisa scot in evidenta praful, asta este, eu tin masina in garaj si tot trebuie sa o spal o data la doua saptamani... De dat cu pamatuful inmuiat nu stiu ce sa zic, am cativa prieteni care conduc masini (platite de contribuabili) de la guvern care folosesc aceasta metoda, insa eu nu as face asta deoarece praful are efect abraziv asupra vopselei atunci cand dai cu pamatuful pe masina, cel mai bine se curatas prin spalare.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
[quote="kata"]eu o spal cu 6 lei Interior + 6 lei exterior + 3 lei spaga la baietzi, cam 1 data pe saptamana. Pe undeva pe Dele Veche, si mai ai si un fel de abonament de ganu "la 5 spalari, una gratis". Numai acolo imi spal masina, si baietzii lucreaza super bine / frumos. Cool[/quote

Spune-mi si mie eventual da-mi un pm cu adresa exacta a spalatoriei.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
solver a scris:Nu cred ca e bine sa generalizam faza cu polish-ul. Eu am dat cu polish de 1 an si s-a pastrat luciul foarte bine. Probabil tine 2 luni daca nu e facut profesionist. Unde l-am facut eu la o spalatorie au zis baietii ca trebuie sa lucreze pe ea o zi intreaga. Si a meritat. Mi-e ciuda ca nu i-am facut poze inainte si dupa ca diferenta era mare. Very Happy

As vrea sa vad masina sa imi dau seama dak mi-as face si eu si as vrea sa stiu si firma la care te-ai dus.
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:
Spune-mi si mie eventual da-mi un pm cu adresa exacta a spalatoriei.

Adresa : Delea Veche nr 16, sector2, Bucuresti. Este pe linia lui 70/79/92, dupa ce face stanga de pe Popa Nan , pana in Calea Calarasi. Curtea este pe dreapta, imediat dupa un coltz si are si atelier de Tobe Auto si Aer Conditionat. Laughing Sper sa ajute pe mai multa lume. Tocmai de aceea dau pe post adresa.
  • george gt

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
fratilor ,avand in vedere faptul ca eu stau la casa imi spal masina cam la 1- 2 saptamani cu turbo jetul ,cu spuma cu alea alea ,depinde , la mine drumu ii varza si se pune un praf vaiiiii,si cand mai vine o ploaie se face o mizerie de imi este mila sa o mai scot afara . daca aveti rude prin apropiere care stau la casa ,luativa un turbo jet si spalatio acolo o sa vedeti voi
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
felicitari ! ai redeschis un topic mort de 4 ani !
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
probabil daca nu-l deschidea multi nu-l vedeau Smile

Vreau doar sa punctez un lucru: Sa nu dati cu motorina pe masina (cum zicea cineva mai sus) ca v-ati ales cu mare strat de praf dupa 1 drum in oras =)) Cine i-a dat sfatul ala sau cine i-a zis de faza aia si-a batut joc de el.

Daca stati la casa luati-va cu 2-300 ron un sparat cu jet de apa si spalati-o doar cu jet de apa cand nu e foarte murdara si o data la 2 saptamani o degresare sau o spalare cu sampon de masina si un burete moale. Atat, dupa care tot cu jetul de apa.

Daca stati la bloc spalati-o la 2 saptamani vara, nu pateste nimic Smile si la 1 saptamana iarna (cu apa relativ rece) - nu permiteti iarna sa vi se spele masina cu apa fierbinte. Eu stau la bloc si la 2 saptamani spal masina la o spalatorie MOL aici in Berceni unde dau 140 mii si mi-o face boboc (mai ales ca au schimbat instalatia). La 6-12 luni ii dau Polish. Atat.
  • 10kok

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am disperat cu spalatul masinii !
Treaba e ca acum aproape 2 ani o spalam la parintii mei in curte cu furtunul Very Happy ...daaar am constatat dupa o perioada ca apa are un fel de petrol in ia si toata masina , inclusiv geamurile ereau acoperite de o pelicula genpetrol-ruginiu.....mi-am luat 2 flacoane de polish (parca G27 se numea cu tubul verde, din Real ) si m-am apucat sa frec la ia o zi intreaga...rezultatul: am scapat de petele alea care nu se luau cu nimic. De atunci o spal la spalatorie. Treaba e ca masina e albastrul ala deschis de la Opel (asta e cand iei SH, nu pre mai alegi culoarea) si parca se matuieste vopseaua dupa un timp..... Asta toamna am luat polish Formula 1 la cutie galbena din Real, si in 2 ore am facuto boboc....dar s-a matuit la loc si acum trebuie sa o fac iar ..... Sad
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
10kok tie iti trebuie un polish profesional cu lac. Nu cred ca fac prea multi asta in Romania, cred defapt ca nu face nimeni. Poate o sa rada multi de mine cand voi spune de solutiile alea de la americani de ti-o face ca noua. Alea de la EI de Acolo sunt bune, adevarate. Ce vedeti la noi in Hypermarketuri sunt niste facaturi nenorocite copiate dupa alea americane. Nici Duralube nu este cel de la mama lui, e contrafacut.

Asa ca daca gasiti pe cineva cu materiale si scule americane care face genul asta de "improspatare" a caroseriilor dati-mi si mie de veste ca ma abonez de 2 ori pe an.

Pastele alea facute de americani contin un lac special care se activeaza dupa finalizarea "frecarii".

Romanii nu stiu cum sa-si intretina masinile pentru ca nu exista servicii profesionale de intretinere. Si daca ar exista ar costa mult si romanu ar zice "ah lasa, ma duc la Gigel, dau un polish si gata". Cum a facut dealtfel si 10kok, a preferat sa ia o pasta ieftina din Real decat sa caute un profesionist.

Mentalitatea ne distruge !
  • 10kok

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
bogdansbg a scris:10kok tie iti trebuie un polish profesional cu lac. Nu cred ca fac prea multi asta in Romania, cred defapt ca nu face nimeni. Poate o sa rada multi de mine cand voi spune de solutiile alea de la americani de ti-o face ca noua. Alea de la EI de Acolo sunt bune, adevarate. Ce vedeti la noi in Hypermarketuri sunt niste facaturi nenorocite copiate dupa alea americane. Nici Duralube nu este cel de la mama lui, e contrafacut.

Asa ca daca gasiti pe cineva cu materiale si scule americane care face genul asta de "improspatare" a caroseriilor dati-mi si mie de veste ca ma abonez de 2 ori pe an.

Pastele alea facute de americani contin un lac special care se activeaza dupa finalizarea "frecarii".

Romanii nu stiu cum sa-si intretina masinile pentru ca nu exista servicii profesionale de intretinere. Si daca ar exista ar costa mult si romanu ar zice "ah lasa, ma duc la Gigel, dau un polish si gata". Cum a facut dealtfel si 10kok, a preferat sa ia o pasta ieftina din Real decat sa caute un profesionist.

Mentalitatea ne distruge !

Bogdane nu stiu daca tu cunosti mentalitatea mea ! Exclamation
Am preferat sa iau o "pasta ieftina" din Real care se numeste Formula 1 produsa in U.S.A. (chiar la americanii de care vorbeai) si pe care am dat anul trecut vreo 30 lei in contextul in care luasem inainte una frantuzeasca cu aproape 100 lei si care este varza pe langa asta !
Am preferat sa fac eu polishu-l (daca pot spune asa, pt. ca nu m-am apucat sa frec de nebun la ia ci doar finut asa pana au disparut petele alea ) deoarece cum spuneai si tu "nu exista servicii profesionale de intretinere" si nu aveam chef sa o las pe mana celor cu "las-o ba ca merge asa "
Cat priveste mentalitatea mea : sunt pre sarac ca sa-mi permit lucruri ieftine......dar nici sa fiu fraierul conceptului romanesc gen afara e vopsit gardul si-n nauntru leopardul.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe mine ma bate gandul sa imi iau un aspirator de masina,ca sa nu mai dau de fiecare data o caruta de bani si pe operatiunea asta.

Are cineva asa ceva?Trage mizeria?
  • 10kok

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:Pe mine ma bate gandul sa imi iau un aspirator de masina,ca sa nu mai dau de fiecare data o caruta de bani si pe operatiunea asta.

Are cineva asa ceva?Trage mizeria?

Eu n-am dar am vazut cateva si mi-am luat gandul .... Trag scame dar nisipul nu, de pe scaune nici atat . Sun slabute !
Poate gasiti voi unul bun si-mi ziceti simie !
Ata chestie: La cate spalatorii am facut interioare in Craiova si 2-3 din Valcea a lasat de dorit. O singura data am facut la OMV si a fost impecabil dar cam scump. Asa ca fac interiorul singur.
  • 10kok

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Voi cu ce dati pe bord ?
Am dat cu cateva chestii: am dat cu Formula 1 si mi-a imbacsit bordul, a trebuit sal curat pe tot cu servetele umede, cu spray-uri nu am dat, am mai dat cu servetele umede speciale pt. auto si m-am lasat pt. ca lasa scame multe. Cel mai multumit am fost de un bidonas alb de la Nigrid dar nu dam cu el asa pt. ca si ala se imbacsea, puneam putina apa in ceva si diluam un capacel dupa care inmuiam laveta si dam cu ia....suuper calumea, si curata si parfuma si nici nu lasa bordul inbacsit de silicon,e cam scumpicel dar tot din ala o sa iaui!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR