Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • fan_opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,
In primul rand, fiind primul meu post pe acest forum, sper ca l-am trecut unde trebuie. Daca nu, rog un admin sa il mute.

Ma gandesc sa achizitionez o masina model Astra G sau Astra H, SH din Germania, si as vrea sa primesc de la voi cat mai multe sfaturi in legatura cu ce anume sa fiu atent cand vreau sa o achiztionez (un fel de trips and tricks, known issues etc). Bugetul e undeva pe la 7000-8000 de euro. Orice sfat primit de la voi l-as aprecia foarte mult. Cel mai important cred e la motorizare (daca acest model are euro 4).
Va multumesc si sper sa fac parte din comunitatea voastra cat mai repede. Au mai ramas aproximativ 2 saptamani pana la plecarea mea.
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
astra h are euro 4 pe toate modelele, astra g doar pe benzina cele cu cod Z iar cele diesel euro 3 (y).

eu zic ca merita mai mult astra h, model mai nou, mai bine realizat, motoare diesel destul de puternice la capacitate cilindrica mai mica.
+ arata mai bine Very Happy
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La 8000E deja te poti gindi la Astra H din 2004 desi nu'ti recomand ... Totusi ar trebui sa ai in vedere si alte marci , chestia cu sacu' si pomul laudat e valabila ...
  • fan_opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:astra h are euro 4 pe toate modelele, astra g doar pe benzina cele cu cod Z iar cele diesel euro 3 (y).

eu zic ca merita mai mult astra h, model mai nou, mai bine realizat, motoare diesel destul de puternice la capacitate cilindrica mai mica.
+ arata mai bine Very Happy


Ceea ce nu stiu poate, si incerc sa aflu de la voi sunt problemele cel mai des intalnite la exact acest model Astra G sau H (sensibilitatea la benzina proasta, tremur la relantiu sau mai stiu eu ce). Tare mi-e ca un Astra H in banii astia voi gasi cu mult peste 100.000 km moment in care vor aparea inevitabil mici probleme (schimbat distributia) sau mai stiu eu ce.

Am hotarat ca daca iau un Astra H o voi tine cam 5-6 ani iar pentru un Astra G vreo 3-4 ani. Exista o mare diferenta cand vine vorba de preturi ale pieselor, costuri de intretinere, intre cele doua ?
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cand gasesti astra g sub 100k reali sa ma anunti.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu am astra h, dar la masina din semnatura un schimb de ulei cu cele 4 filtre ma costa 250 ron cu manopera inclusa...la piese nu sunt in masura sa comentez, deoarece nu am schimbat decat un rulment pe fata Rolling Eyes
  • fan_opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu am spus nicaieri ca Astra G trebuie sa fie sub 100k km. Ma astept sa fie pana in maxim 120-130k km pentru modelul G. Sunt destul de realist sa stiu ca nu umbla cainii cu covrigi in coada doar pt ca e DE Wink Dat fiind faptul ca 8000 de euro maxim sunt cam putini pentru modelul H spuneam ca "voi gasi cu mult peste 100.000 km" referindu-ma undeva la 180k km. Unde sincer, eu cumpar masina care va incepe sa aibe probleme....
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ii dau eu kilometrajul inapoi cu 30.000 si gata...face fix 130.000 km Laughing
si nu mai trebuie sa te duci nici in De...o cumperi de la mine si gata

Very Happy
  • fan_opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Uite bogdanene, masina o voi folosi cam 30-40 de mii de km, si va fi prima achizitie a mea platita din bani proprii. Am mai condus aproximativ 2 ani un ford mondeo din 1997 si pana reusesc sa imi dau seama cam ce nevoie am eu de la o masina, o astra va fi buna la inceput. Pentru ca dupa 40 de mii de km as vrea sa o vand, sunt interesat sa aibe cat mai putini kilometrii. Diferenta de 30.000 de care vorbesti tu, tocmai acea diferenta vreau sa o conduc eu.....

Oricum un motor de 2.0 si 125 de cai este mult prea mult pentru nevoile mele. Eu caut o benzinara de 1.6 sau un diesel de 1.7, acestea fiind motoarele cele mai mari pe care le-as vrea.

Tot mai sper ca cineva vine cu niste sfaturi reale....
  • fan_opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vip mersi mult de oferta (desi cred ca trebuia anuntul tau postat la aria de publicitate). De cand am inceput threadul si pana acum s-au mai schimbat niste date.

Asadar am luat creditul si urmeaza sa plec duminica dupa-masa spre Germania. Cand ma refer ca s-au schimbat datele vreau sa spun ca voi incepe sa caut de la 8000 in sus, asadar Astra G cred ca o pot scoate din ecuatie si sa ma indrept spre Astra H (presupunand ca pana in 8500 imi iau ceva ok).

Oricum astept cat mai multe sfaturi in legatura cu acest model. Ma intereseaza doar motoarele pe benzina, si cam ce credeti voi ca ar fi recomandat pentru acest model. Vreau ceva sa nu fie lenesa (majoritatea drumurilor vor fi efectuate in afara orasului) dar nici sa nu pape in draci. Ce parere aveti de motoarele de 1.6 de pe Astra H.

Va salut si va multumesc de sfaturi. Promit ca va tin la curent cu ce achizitionez Smile
  • laur70

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Drum Bun! Te sfătuiesc să ai 8500 E , plus 1000 E de siguranţă. Astra H fără probleme găseşti în Germania între 8500 şi 10000 E. Însă dacă vrei să ai siguranţa achiziţiei să ai banii aceştia. Eu am fost în decembrie 2007 la Munchen. Am găsit un Astra H 1,6 Twinport pe care cerea 10000E, negociabil 9800E cu numere cu tot. Avea 10000km la bord...dar era fară climă, computer şi multe altele. Am găsit şi Astra H de 1.4...cerea 9500. Avea 81000Km...dar era la fel de golaş. Ultimul preţ cerea 9200. Am mers mai departe la Kircheim unter Teck....şi am luat un Astra H 1.7 CDTI cu 8700E. Are 110000Km...şi are cam tot ce doream:climă, computer, piele. Deşi plecasem cu gândul la benzinare am făcut această opţiune. Un ultim sfat: fă rost de un GPS şi nu ai să regreţi. Te mişti foarte repede. Baftă!
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vladf a scris:astra h are euro 4 pe toate modelele, astra g doar pe benzina cele cu cod Z iar cele diesel euro 3 (y).

eu zic ca merita mai mult astra h, model mai nou, mai bine realizat, motoare diesel destul de puternice la capacitate cilindrica mai mica.
+ arata mai bine Very Happy



Exista si Opel Astra G motorizare diesel 1,7 CDTI 80 C.P., cu norma euro 4.Eu mi-am cumparat anul trecut una din Germania, fabricata in anul 2004, avand 68700km, cu carte service, un singur proprietar.
Consumabilele schimbate la reprezentanta Opel, in Romania, originale, au costat in jurul sumei de 440 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR