Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cum se schimba lichidul de frana la masinile cu ABS... eu stiu ca ABS-ul este un calculator si nu vad care ar fi problema daca scoti tot lichidul vechi din instalatie si il inlocuiesti cu unul nou dupa care aerisesti instalatia....
Asta este marea mea dilema...
Skip ads

  • mib
  • **
  • 95 mesaje
  • din 04 Jun 2006
  • Astra 2001 y20 DTH
  • Bucuresti
  • mib

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa te duci la service, unde se face cu aparat special sub presiune. Pe mine m-a costat 50 de lei.
Schimbul se face la fel ca la orice masina, dar nu este recomandat sa golesti instalatia de tot.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mib a scris:Iti recomand sa te duci la service, unde se face cu aparat special sub presiune. Pe mine m-a costat 50 de lei.
Schimbul se face la fel ca la orice masina, dar nu este recomandat sa golesti instalatia de tot.

la ce service ai facut treaba asta?
  • mib
  • **
  • 95 mesaje
  • din 04 Jun 2006
  • Astra 2001 y20 DTH
  • Bucuresti
  • mib

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La reprezentanta peugeot. Cunosteam pe cineva. Stiu ca asa sunt preturile peste tot. trebuie sa se potriveasca filetul de la capac. da un tel. la opel vezi ce zic. De exemplu un prieten a schimbat ulei+filtru+filtru+manopera aer la reprezentanta si a costat 250 lei.
Skip ads

  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat astazi si eu lichidul de frana. Am pus Textar comercializat in recipient din plastic.
Ce cred eu: povestile cu pori in recipientele din plastic si ca astfel lichidul absoarbe apa din aer in timpul depozitarii sunt numai prostii. Eu am masina de 5 ani si e prima data cand schimb lichidul de frana. Dupa schimbarea lichidului nu am simtit nici o schimbare semnificativa la franare. Imi imaginez ca nu a fost schimbat nici inainte de a cumpara eu masina, asa ca e posibil sa aiba mai bine de 8 ani lichidul de frana. Nici nu intentionez sa-l schimb pe cel pus astazi mai repede de 5 ani. O fi el higroscopic dar nu va imaginati ca veti gasi in el apa dupa cativa ani de utilizare a a autoturismului.
Operatiunea am facut-o singur, exact asa cu s-a scris si pe forum. Am utilizat furtunas transparent introdus in borcan. Lichidul vechi era verzui inchis.
  • mib
  • **
  • 95 mesaje
  • din 04 Jun 2006
  • Astra 2001 y20 DTH
  • Bucuresti
  • mib

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nici n u ar trebui sa simti schimbari semnificative la franare, lichidul de frana se schimba preventiv, adica dupa 4-5 ani acesta nu mai este garantat ca isi face treaba, adica nu mai face presiune si nu cred ca ai dori sa vezi ca nu mai ai frana la o trecere de pietoni. Acest lucru il pot confirma pentru ca am avut auto cu ambreiaj hidraulic si m-am trezit ca nu mai puteam schimba vitezele. Nu a trebuit decat sa schimb lichidul de frana (din circuitul de ambreiaj) si a mers perfect.
Deci recomand un maxim 5 ani la schimbarea lichidului, un max 100 lei cu tot cu manopera o data la 5 ani nu cred ca este o avere, mai ales ca va poate salva viata.
stima.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
In urmatoarele zile o sa schimb si eu lichidul de frana. Nu a fost schimbat de cinci ani. La astra g trebuie dot 4 dar in ce cantitate?
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
0,5 - 0,6 l dar mai bine iei un litru ca sa fie si de rezerva.
Skip ads

  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am sunat la reprezentanta Opel si mi-au zis ca lichidul ei il schimba fara aparate speciale...prin metoda clasica...nu stiu ce sa mai cred...cum e bine si cum e rau...am vorbit si cu cei de la Norauto...ei au zis ca au instalatie de vidat...dar nu ma primesc cu lichidul meu...voi cum ati procedat...nu am reusit sa vorbesc cu cei de la EDS pentru ca nu raspund la telefoane...voi ce zice-ti cum sa fac...asa ma duc la un prieten care este mecanic si mi-l schimba pe o sticla de cola... Smile) si mai am o dilema ATE SL 6 (despre care cei de la Ate zic ca este special pentru masinile dotate cu abs esp...etc) ... ATE TYP 200 sau ATE SUPER BLUE RACING...?
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Draga colegule (si nu numai pt tine ci pt toti cei care sunteti speriati de aceasta operatiune), daca respecti ce ti s-a explicat in paginile anterioare nu iti trebuie nicio masinarie de vidat sau de...lansat navete cosmice.NU GOLITI PAHARUL DE LICHID IN TOTALITATE.Goliti cat vreti dar nu de tot.Puneti lichid nou in pahar si mai chemati un prieten sa va ajute.Unul calca pedala celalalt desface aerisitorul, lasa lichidul sa curga, strange aerisitorul si ii spune celuilalt sa ia piciorul de pe pedala.Si aceasta operatiune se repeta la fiecare roata pana curge lichid nou, curat.
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
oricum si in cazul in care intra aer pe circuit din gresesala tot aceeasi procedura e de urmat, nu? ca la batrana dacie Razz
  • mib
  • **
  • 95 mesaje
  • din 04 Jun 2006
  • Astra 2001 y20 DTH
  • Bucuresti
  • mib

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu este nici o inginerie, ce a spus Bogdan Craciunescu este perfect corect, cu o precizare, pentru a fi siguri ca nu intra aer pe instalatie, pui un furtunas pe aerisitor si il scufunzi in lichidul de frana (asa in cazul in care uiti sa strangi cand elibereaza pedala nu prinde aer).
Partea cu aparatul special este mai comod si sigur, daca nu te pricepi sau nu ai timp sau nu vrei sa te murdaresti mai bine te duci la un service bun, decat ..... eu sunt patit mi-au montat placutele invers si mi-au fost distruse discurile Smile) asa ca mai bine schimb eu sau ma duc la service bun.,
o zi buna.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Atita discutie pentru nimic,orice sistem de frinare este clasic...doar ca s-au mai adaugat niste sisteme de asistare electronica....totul e ca inainte.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OK perfect de acord, dar as dori sa-mi spuneti ce faceti cu propietatea lichidului de frana si anume higroscopia ?

Oare punand lichidul nou peste cel vechi, care este contaminat, din cauza higroscopiei lui, nu se contamineaza si cel nou ?

Tocmai de aceea trebuie scos cel vechi din instalatie si abia dupa aceea pus cel nou in instalatie, din cauza higroscopiei lichidului de frana, dar, ma rog, astea sunt teorii si baliverne si nu mai conteaza.

Wink
  • deleted-88280

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Ok... Sper ca nu este prea vechi postul.
Vreau sa desfac capacul de la lichidul de frana la un opel astra h din 2005, insa nu reusesc sa desfac capacul. Trebuie vreun tool special?
Are filet sau este prin apasare?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am avut problema asta..au rezolvat-o cei din service...cu forta (manual) fara scule suplimentare, cand am inlocuit lichidul.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR