Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Opel Zafira si de cand mi-am pus senzori de parcare , parchez masina fara frica.Pe zafira consider ca sunt foarte folositori
Skip ads

  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cul15 a scris:Eu am Opel Zafira si de cand mi-am pus senzori de parcare , parchez masina fara frica.Pe zafira consider ca sunt foarte folositori


Salut, pune o poza te rog cum ai montat. Si ce tip. Si eu am Zafira, si cred ca sunt utili, as vrea sa montez un set. Ce nu stiu, oare pierd garantia ?

Multumesc
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai am montat un set de senzori de parcare. Ce pot spune este ca pretul si calitatea sunt in legatura stransa. Am dat pe ei 100 ron si pe montare 60 ron.
Cu cat distanta e mai mare pot apare erori...intre 1,3 si 2 m distanta pe display variaza desi masina sta pe loc. Sub 1,1 m, afisajul pare destul de exact, cu toleranta de cativa cm - acceptabil, desi sensibilitatea e parca prea mare (variaza usor valorile).
In legatura cu pozitionare obstacolelor pe display - e destul de aproximativa.
Per total, e ca de banii aia, adica daca nu esti pretentios merge. Nu cred insa ca cei putin mai scumpi - pana in 150 ron - ar fi mai buni, sunt cam la fel. Vorbim de preturi pe piata, nu de magazin.
  • petre george

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sa nu ii fi montat langa ceva de metal atunci iti dau semnal fals, ma tem ca tu va trebuii sa dai alte gauri. Am avut un mondeo pana acum cateva luni, senzorii montati after market si carlig aveam dar nu mi-a dat nici o data semnal falsa. Sunt foarte utili mai ales la cum se parchaza la noi in bucuresti. Senzorii NU trebuiesc vopsiti, mai ales cu vopsea metalizata tocmai pt ca vopseaua contine pilitura de metal. Senzorii ieftini sunt foarte foarte prosti, cumparati-va de la 250 ron in sus ca altfel dati banii degeaba pe ei.
Skip ads

  • petre george

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pentru RobertG, mergi si monteaza la Opel altfel pierzi garantia la zafirica. Eu si prietena mea asa am facut, am montat la opel pret manopera parca 250 ron.
  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ma gandesc si eu sa nu pierd garantia. Spune-mi , i-ai montat la Opel cu senzorii lor sau cu ai tai. Ce senzori ai luat ? Costuri totale ?
  • petre george

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Senzori au fost cumparati de mine pret 350 ron in ianuarie 2008, acum sunt vre-o 300 ron am vazut si i-am montat la radacini de pe B-dul Timisoara. Total undeva la 500 ron te va duce, dar nu ai probleme cu garantia. Vezi sa le spui sa nu iti faca factura pt manopera, platesti mai mult nu de alta si daca ai probleme te duci la ei ai inteles Wink
  • petre george

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Uite m-am uitat acum si sunt chiar si mai ieftini, nu vreau sa fac reclama, daca se considera reclama rog un modelator sa stearga. http://www.comenzi.ro/produ...ts_id=1169&rC
http://www.seleniu.ro/senzo...vocala-p-412.html


Asta este tipul de senzori dar cauta sa aiba de la 20 cm si 2,5m, astia sunt cei mai buni si nu ai alarme false nici cand sunt murdari, dai un ban dar stai in fata. Am la toate masinile si nu am nici cea mai mica problema daca vrei vb eu la sevice ca trebuie sa trec luni 25 08 suna-ma 0740188987
Skip ads

  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tutror de informatii, am vazut acum pe un site o varianta de montaj la un Zafira B. As fi interesat de un astfel de senzori, insa nu stiu daca gasesc acele conuri, acei suporti care aseaza senzorii drepti. Ma poate ajuta cineva cu o astfel de informatie ?

Parking on Zafira BParking on Zafira B
  • petre george

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cu parere de rau iti spun dar asa ceva la noi in tara nu gasesti
  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si afara unde ? Gasesc in Germania, in Austria, Spania, Franta, aveti idee ?
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:Citeam forumul si ma gandeam la ce dzeu mai suntem soferi. Unde dispare palcerea de a parca de a conduce. Eo unul prefer sa privesc in pglinzi si sa parchez dupa ceea ce vad nu ce aud. Pana acu nu am avut probleme insa gandindu-ma ca as avea un senzor parcare mai mult m-ar incurca mai poate da si el erori si apoi dau si eo de dreq.


Nu este chiar asa,eu cred ca sunt foarte folositori mai ales pentru obstacolele din parcari(gen cele din hypermarketuri,etc),sa nu imi spui ca tu le vezi pe alea in oglinzi ca nu te cred mai ales daca sunt pe centrul masini.Si eu parchez doar cu spatele si iti spun ca nu te poti baza tot timpul pe oglinzi mai ales la masinile mai lungi(ex : caravan).Trebuie sa recunoastem ca sunt folositori si gata ce este asa de greu.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu mi-am montat senzori de parcare si ii vad foarte utili ,mai ales pe timp de noapte ,ploaie si mai sunt zone unde se gasesc aerisiri(tevi) de gaze
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cod a scris:Parerea mea e ca cine nu e instare sa parcheze fara senzori, nu are ce cauta la volan pe drumul public. Off Topic


nu e voprba ca nu stii sa parchezi ci doar ca daca poti face asta cu o siguranta marita,de ce nu,de ce nu am ramas la carute sau de ce ne luam gps la masia?banuiesc ptr a ne face viata mai usoara.nu?
  • fre3fall

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:Citeam forumul si ma gandeam la ce dzeu mai suntem soferi. Unde dispare palcerea de a parca de a conduce. Eo unul prefer sa privesc in pglinzi si sa parchez dupa ceea ce vad nu ce aud. Pana acu nu am avut probleme insa gandindu-ma ca as avea un senzor parcare mai mult m-ar incurca mai poate da si el erori si apoi dau si eo de dreq.


Placerea de a conduce a disparut odata cu aparitia politiei rutiere si cu legile lor care lasa de dorit. La noi si daca skimbi briketa din interiorul masini iti trebuie omologare daca nu iti iei amenda
  • miky grebanus

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu un opel astra h si am primit cadou un set de senzori de parcare. Am fost la un service si pt montat imi cer mai mult decat au costat senzorii asa k m-am hotarat sa-i pun singur. Intrebarea mea este: pe unde pot sa bag firele de la senzori in portbagaj unde am cutia aceea fara sa gauresc masina? Ms anticipat
  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
buna,
eu am avut senzori pe vechea masina.erau senzori de la TypeR cu afisaj pe oglinda.
Sincer nu sunt extraordinari dar sunt ok .
acum vreau sa-mi pun din nou si fata si spate.intrebarea mea este daca nu ar fi mai bine sa gasesc de pe o veche masina de la dezmembrari senzorii din fabrica si sa-i montez pe masina mea ?
  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa-i montez, din pacate pe Zafira B, spoilerul din spate nu iti da voie sa gauresti si sa-i montezi fix pe mijloc, unde este si drept si la o inaltime recomandata. Drept urmare i-am montat jos, pe spoiler, in acea adancitura. Toate bune si frumoase, insa acea bucata este curbata spre interior, deci senzorii mei bat in jos, si tot timpul imi da 0,4-0.5. Va trebui sa-i indrept, sa-i pun la orizontala. Problema este, unde gasesc, cum am vazut pe multe masini, acea bucata de bandou negru care se monteaza in acel locas, care ridica la vertical spoilerul. Sau unde pot gasi un catalog Opel, ca sa dau de codul exact al piesei ?
  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si poze



  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@RobertG vezi ca senzorii au un excentric si se pot roti , in asa fel se regleaza . Uita-te cu atentie la ei si ai sa vezi intr-o parte ca sunt mai mai subtiri .

Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR