Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
criss_slc a scris:Doua intrebari:
Pe unde se trage firul pentru display-ul de la oglinda?
Se gasesc senzori si de alte culori? Pana acum peste tot am vazut numai negri. Pe o bara alba nu cred ca ar arata prea bine.

primul raspuns: printre parbriz si capitonaj, se baga putin sub capitonajul plafonului. Apoi prin stalpul stanga fata
in continuare se scoate chederul de la usa din fata in partea de jos si intra la fix. La fel si la usa stanga spate. Prin scoaterea chederelor se baga firul direct sub ornamentul de pe praguri. Se monteaza unitatea centrala in portbagaj undeva pe contraaripa sub mocheta care o acopera. Iar firele de la senzori intra in portbagaj prin partea stanga sub mocheta care acopera partea laterala, este un dop de cauciuc care se scoate. Descrierea e pentru vectra b, nu vreau sa induc in eroare posesorii de alte modele.
al doilea raspuns: de regula se gasesc negrii sau argintii sau gri dar se pot si vopsi la culoarea masinii, eu ma cam feresc de vopsit pentru ca nu stiu cat ii influenteaza acest lucru. De exemplu eu am cumparat argintii masina fiinsd argintie.
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca ai vrut sa zici ca desfaci foarte putin chederul pe margine si bagi firul inauntru, nu ca il desfaci de tot.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
A incercat cineva sa ii vopseasca? Functioneaza ok dupa?
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
I-am vopsit pe ai mei in argintiu cu un spray , la culoarea masinii . Initial erau negri . Nu am sesizat nici o diferenta dupa vopsire .
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
i-ai vopsit integral sau ai acoperit o parte ,ma gadesc la partea din mijloc cea care face toata treaba,poti sa faci o poza cu ei asa vopsiti sa ne putem da seama
si eu as vrea sa achizitionez un set de senzori dar pe piatza am gasit numai negri ,ori la bara mea alba nu da prea bine
  • ovideo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sheshi a scris:si eu mi-am montat singur senzori de parcare aceeia cu oglinda sunt f f ff folositoricat despre montaj iti da mura in gura. problema e ca eu am vectra caravan si sunt un pic mai jos montati decat trebuie pt k nu mi-a permis bara mai sus dar sunt belea atat ziua cat si noaptea vi recomand cu placere, eu am luat de la carrefor sunt buni ce mai.

Salut.Poti spune ce marca ai cumparat? Si cu cat? Mersi
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Cred ca ai vrut sa zici ca desfaci foarte putin chederul pe margine si bagi firul inauntru, nu ca il desfaci de tot.

"se scoate chederul de la usa din fata in partea de jos"
asa am zis, esr vorba de parte unde chederul se uneste cu ornamentul de plastic ce vine din fata pana in spate peste prag
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si-a montat cineva la vectra C?La vectra C se pot scoate firele tot prin partea stanga pe sub tripla?
Am facut comanda pe net si imi vin in 2 zile senzori cu display color Very Happy (au si indicator de temperatura pe ei)

Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@hot atentie la montaj. Ca eu i-am montat un pic prea jos si beepuie la orice colt mai iesit din asfalt. Nu stiu daca ai citit , reglajul la sensori se face pe baza excentricului lor. Senzorii sunt mai subtiri intr-o parte si mai grosi la cealalta in asa fel incat prin rotire conul de unda isi modifica ,,bataia".
Si inca ceva : eu am constatat ca daca 2 conuri de unda provenind de la 2 senzori invecinati se suprapun da alarma falsa. Asa m-am gandit ca era mai bine sa le fi montat mai distantat pe cele de pe margine .
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc DDF,am citit tot ce era scris in acest topic,dar orice sfat este bine venit.Din ultima fraza inteleg ca cei 2 care vin pe margine sa ii pun mai pe exterior?
Cam asa vor veni la mine senzorii pe care o sa ii vopsesc in prealabil(am citit ca merg vopsiti fara probleme,nu ii pot lasa negri pe masina gri)
Ce zici e bine cum sunt pozitionati?



Ultima modificare facuta de hot la Mie 11 Feb, 2009 10:11 pm
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cam asa ceva : eu i-am pus mai la interior si am patit ce ti-am spus. Se cam ,,incurcau " undele intre ele si beepuia chiar stand pe loc. Mi-a luat o perioada de timp buna sa le tot rasucesc si sa gasesc pozitia optima. Chiar ma intrebam de ce nu am facut eu un premontaj mai inainte si m-am apucat asa orbeste sa gauresc bara. Dar acuma s-a mai reglat cumva treaba : eu m-am obisnuit cu senzorii si senzorii cu mine. Laughing
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Astazi mi-au venit senzorii 138 lei cu tot cu transport(prin posta romana)achizitionati de pe okazii.Vreau sa stiu inainte de a-i vopsi ia-ti smirgheluit un pic suprafata sau doar a-ti gazat senzorii(ca doar nu o sa dau cu vopsea din greu pe ei)intrebare valabila pentru cine si ia vopsit.Mie frica sa nu ii stric daca ii smirgheluiesc(si daca nu ma gandesc sa nu sara vopseaua de pe ei in timp)
Va multumesc.
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pt hot nu ii smerhelui ii vopsesti doar ...dai doau trei straturi si o sa fie Ok
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
I-am smirgheluit doar un pic la suprafata ca erau luciosi si nu prindea vopseua pe ei.A mers treaa struna foarte multumit de cum functioneaza.Am dat un strat de vopsea si unul de lac cu vopsea in culoarea masinii.Imi pare rau ca nu am facut poze cu etapele montajului ca faceam un DIY pe aceasta tema.Cand o sa am ceva timp o sa scriu ca e foarte usor de montat senzorii.
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am montat senzorii singur, in curte, si am pus afisajul deasupra lunetei sa il pot vedea in retrovizoare.
nu este mare filozofie sa montezi niste senzori, dar daca ai doua maini stanga mai bine te duci la un atelier.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare
detin opel omega b,si mi-am montat senzori de parcare cu unda electromaganetica,in 30 de min am dat jos bara,am lipit banda in interior am tras un strat de silicon,am montat bara inapoi,am plecat la electrician sa imi lege firele si cam atat!
aceast senzor e de ultima degenrati nu necesita gaurire+ca acopera toata bara!
toata faza e sa lipesi banda la cel putin 50 de cm de sol!distanta la care incepe sa urle e de 10 cm!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:salutare
detin opel omega b,si mi-am montat senzori de parcare cu unda electromaganetica,in 30 de min am dat jos bara,am lipit banda in interior am tras un strat de silicon,am montat bara inapoi,am plecat la electrician sa imi lege firele si cam atat!
aceast senzor e de ultima degenrati nu necesita gaurire+ca acopera toata bara!
toata faza e sa lipesi banda la cel putin 50 de cm de sol!distanta la care incepe sa urle e de 10 cm!

Salutare,
si ce ai uitat sa spui este faptul ca acesti senzori au o arie extrem de limitata de acoperire, comparativ cu cei pe ultrasunete! Cei electromagnetici functioneaza intre 30 si max. 80 cm. pe cand cei cu ultrasunete intre 15 si 180 cm. si in plus acopera si lateralele spate la un unghi de 20-30 grade! E o diferenta totusi! Am avut ocazia sa compar.... cele bune!
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
uite,eu sunt satisfacut de acest tip de senzor,detect orice este in spatele masinii,banda are 2,5 m acopea toata bara,bip incepe in momentul in care e detectat orice obstacol in spatele masinii,nu trebuie neaparat sa fie in in aria senzorului cum sunt senzorii obisnuiti!
ps:senz normali nu ai si lateral la bara,pe cand la senz electro acopera toata bara!
cat despre aria limitata:D depinde la ce te referi,pe mine ma intereseaza cat mai aproape sa pot parca,adica sa incap si eu cu barca in acel loc!
salutare
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Are cineva senzori parcare - sistem sonar? Ma gandeam sa nu mai gauresc bara si am gasit asa ceva.
http://www.solware.co.uk/au...erse-sensor.shtml
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
GianyP a scris:Are cineva senzori parcare - sistem sonar? Ma gandeam sa nu mai gauresc bara si am gasit asa ceva.
http://www.solware.co.uk/au...erse-sensor.shtml


eu am cu unde electromagnetice..si nu trebuie gaurita bara!in 40 de min il ai montat!fara probleme il utilizez de aproape un an fara probleme!si tot Omega am 2,2 dti!
incepe avertizarea la 15-20 cm de obstacol nu 60-80 cum precizeaza colegul!
chiar sunt foarte multumit,cei care au fixati in bara prin obturarea barei au avut probleme diverse mai ales cu spalatoriile!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR