Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Am si eu o intrebare. Am niste puncte de rugina pe aripa din dreapta si vreau sa stiu cum pot sa vopsesc eu locul unde este rugina. Eu vreau sa dau cu un smirghel pana ce dispare rugina dupa care sa dau cu vopsea din tub. Mai trebuie dat cu ceva sau pot sa ma apuc de treaba?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cureti bine zona cu rugina, si daca sunt mici puncte, aplici vopseaua cu mucul de tigara sau cu o pensula mica, daca ai o zona mai mare, vopseste tot elementul/aripa. Daca vopsesti tot elementul curata bine tot ce se poate curata, aplica o mana de sprit chit si apoi dai cu un spray care sa fie nuanta care iti convine tie(se incearca sprEYul pe partea interioara a capotei portbagajului)


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Joi 08 Mai, 2008 3:12 pm
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ar veni asa... slefuire, degresare, aplicare chit, iar slefuire pana iese totul fin(smirghel foarte foarte fin), iar degresare, aplicare vopsea(mai multe straturi), aplicare lac. Smile
Daca ai nuanta exacta a masinii si ai o zona mica de vopsit ar trebui ca diferenta sa fie foarte greu sesizabila. Pune o poza sa vedem cum a iesit Smile
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am curatat rugina cu un smirghel. Oare mai trebuie sa dau cu chit sau pot dau direct cu vopsea spray deoarece tabla nu e afectata de rugina(nu e gaurita sau rupta). Eu stiu ca se pune chit numai acolo unde sunt gauri in tabla.
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ar fi bine si putin chit pt ca o sa fie o mica denivelare care nu se observa decat dupa vopsire
acuma depinde ca numai tu stii cum este,dar ai grija cand dai cu spray
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Se pune chit oriunde este nevoie de el, adica la orice diferenta de nivel(sa-i spunem asa).
Nu se intampla nimic daca aplici un strat subtire de chit si-l slefuiesti bine de tot.Apoi aplici vopseaua iar daca e metalizata mai trebe sa-i dai si cu lac caci se va matuii zona de confluenta a vopselelor(cea noua si cea aplicata recent).
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si cu chitul care e procedura de lucru?daca aplic un strat subtire de chit cat trebuie sa il las sa se usuce? Dupa ce slefuiesc chitul mai trebuie dat cu ceva sau direct cu vopsea? Ce fel de chit trebuie sa folosesc si unde il gasesc?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR