Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si mie imi plac CMS-urile cat despre calitatea lor... sincer ma indoiesc ca la banii astia o sa gasesti ceva mai calitativ... ma indoiesc si ca o janta de 15" care poarta sigla OZ sau Momo in 120-170 euro bucata este originala. Eu nu cred ca sunt mai calitative decat daca le iau personal din curtea producatorului. Am vazut/auzit multe chestii contrafacute, de aici si concurenta in ceea ce privesc preturile.

Concluzia: eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji, cumpara linistit ceea ce iti place tie mai mult, tu o sa le folosesti!
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Azi a sosit ziua cea mare (a comenzii de jante) si am de spus urmatoarele:
- modelul CMS C6 l-am refuzat din motivele: pretul comunicat de magazin (dintr-o eroare de soft, cica) era fara TVA si nu am fost de acord sa platesc in plus 19% chiar daca jantele ajunsesera in magazin; janta era putin in relief la margine langa "buza" si prezenta un pericol destul de mare de a fi zgariata de borduri; provenienta turceasca a ei, chiar daca are TUVul german.
- modelul Rial Giro l-am vazut azi pe un Opel Zafira si nu mi-a placut, chiar daca datorita offset-ului stateau destul de sportiv pe masina:

Era cat p'aci sa-mi comand unul din modelele J sau V dark de la Dezent dar nu am facut-o. Rezultatul il veti vedea saptamana viitoare cand imi vor sosi anvelopele (eu sper sa vina mai devreme Sad ), si cand imi voi prezenta masina. Twisted Evil
Bafta si voua in alegerea jantelor potrivite!

Asa cum scrie si in semnatura mea: traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Bun, tot nu am inteles, ce ai ales pana la urma?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Rial Como 7Jx16, 5x110, ET38:

de la Sigemo, au sosit astazi.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sa le stapanesti sanatos, mie imi plac!
  • Georges Astra G

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sunt foarte frumoase, sa le stapanesti sanatos.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc!
Din pacate anvelopele nu sosesc inainte de miercurea viitoare. Apropo, pe astea nu le-am schimbat Laughing , sunt cele de care v-am spus mai sus.
Am mai dat comanda de bavete (presuri de noroi) pentru protectie suplimentara, tinand cont de cat de mult noroi o sa-mi arunce acum in exteriorul masinii. Deja am niste ciment pe usile din fata sarit de la roti acum vreo 2 luni si nici pana acum nu s-a curatat.

Drumuri bune!
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
* super super ieri la 16 m-am uitat de jante, ririnel m-a inbolnavit putin de la intalnire gratar, cu jantele lui.....
iar astazi am luat la ora 16:30 si jante de 16 Dezent F si anvelope Goodyear ventura 205/ 50/R16 de vara....
am primti si bonus .... totul a dus la 25.20 mil dar sa le pun si cu echilibrare inca 90ron si 4x10 ron ventile....
sunt la limita cu banii punish.gif sper sa le pot pune pe masina!


anvelopa goodyear ventura care are si buza de protectie yahoo.gif ms ririnel de sfat!


asta din profil

Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bravo! Te-ai miscat repede, eu mai am o saptamana de asteptat anvelopele Crying or Very sad
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
succes mult...nu uita ca mi-ai fost de ajutor.... m-am folosit de experienta ta si m-am miscat rapid he he he.... bucuresteni astia Embarassed
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cam asa au iesit domnule ririnel, se vad mai mari jantele in realitate dar sunt multumit parca e alta masina.... e schimbata Razz




  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari! Arata super! O sa-ti dai in curand seama si la stabilitate ca este o schimbare in bine. O sa fie mai rigida, asta e partea neplacuta legata de confort.
Mare atentie cu ele la capcanele drumurilor noastre!

Sa te poarte sanatos si victorios peste tot pe unde doresti! Wink

Eu mai am de asteptat fix o saptamana Crying or Very sad
Skip ads

  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
multumesc....

dar am sa zic 2 probleme de care nu sunt sigur de ele....

*cand intorc volanul la maxim stanga pe loc parca volanul se intoarce singur intr-o pozitie anterioara.... bag mana inspre interiorul jantei si intre aripa si interiorul jantei e un spatiu mic..... in mers e ok dau la maxim stanga pana face volanul klank

* la drum drept parca trage usor dreapta.... dar nu bag mana in foc la drumurile noastre sau cel putin cele din bucuresti toate sunt inclinate spre bordura deci dreapta! am sa incerc pe dn1!

si pe talon scrie 205/50/r16 sau 195/60/r15 cele de opel....
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea:
1. Acea tentinta de a se intoarce putin volanul in pozitia anterioara se datoreaza rezistentei pe care o intalneste roata la contactul cu solul, a elasticitatii anvelopei, nu vad nimic iesit din comun. Daca in mers virezi maxim si nu se aude niciun "harjait" e ok, inseamna ca nu atinge nicaieri. Daca in configuratorul de jante de pe site-ul producatorului ti-a aratat ca modelul respectiv este potrivit pentru masina ta, nu cred ca a fost o eroare.
2. Toate drumurile sunt (sau ar trebui sa fie) inclinate pe dreapta pe fiecare sens de mers pentru ca astfel sa se scurga apa. Este posibil totusi sa iti traga dreapta si datorita diferentei de greutate dintre rotile stanga si dreapta (dreapta mai grea) sau a unghiurilor de directie incorecte. Ai doua variante: schimbi roata din dreapta cu cea din stanga si daca nu se rezolva te duci la un service si iti reglezi unghiurile de directie (costa cca 60 ron la Ploiesti, iti face si o constatare in banii astia sa vada daca ai ceva defect)

Bafta!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Legat de pct 2, varianta 1: nu poti schimba roata din stanga cu cea din dreapta pentru ca ai anvelope cu sens de rotatie. Poti schimba rotile de pe aceeasi parte a masinii intre ele (roata din fata cu cea din spate). Scuze.
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ririnel chiar asta vroiam sa iti spun cu schimbatu! dar ce am testat ieri clar trage dreapta, ori schimb roata dreapta fata cu spate.... dar inainte de toate mai verific presiunea.... sau o geometrie ,mi-e ca schimb roata de pe spate pe fata si sa faca lafel asta nu e bine!

la pct1 am verificat , am facut cerculete cu capu pe geam si inafara de motoru diseal care se aude nimic altceva sa frece sau altceva!
am observat aseara cand franez mai brusc scartaie usor frana!


*acum trebuie sa fiu atent si cu presiunea in general.... eu urac si cobor aproape in fiecare zi o bordura+ rampa ca sa parchez masina!
*placut surprins ca la denivelari sau gropi usoare sau chiar si in mers nu mai zdragane unele componete prin masina!
am 2.2 pe fata si 2.1 pe spate si merg singur in masina!

multani ririnel
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ianakyssss fac pariu ca daca schimbai butonul din bord de la avarii stateai o saptamana sa constati ca parca se aprinde mai tare ca cel vechi si parca se apasa putin mai mult si parca daca urci o panta de 45 de grade se aude un mic scartait de la buton Smile

Ontopic... lasa jantele in pace ca sunt bune. Daca vrei tu sa nu ai nici un stres du-te si fa geometria si echilibreaza-ti toate rotile.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
te-ai gandit ca poate un cauciuc e mai greu?adica cel de pe partea dreapta?.slick o masina nu trage niciodata dreapta din cauza ca nu sunt echilibrate!din cauza unghiului da!dar daca pana sa shimbe jantele nu a facut nu cred sa fie nici din unghi.cea mai buna ide si cea mai ieftina este sa verifici presiunea in rotii si daca e k atunci cantareste janta cu totul("cea de pe stanga si cea de pe dreapta!).daca si atunci e k poti trece la o geometrie de rotii.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
te-ai gandit ca poate un cauciuc e mai greu?adica cel de pe partea dreapta?.slick o masina nu trage niciodata dreapta din cauza ca nu sunt echilibrate!din cauza unghiului da!dar daca pana sa shimbe jantele nu a facut nu cred sa fie nici din unghi.cea mai buna ide si cea mai ieftina este sa verifici presiunea in rotii si daca e k atunci cantareste janta cu totul("cea de pe stanga si cea de pe dreapta!).daca si atunci e k poti trece la o geometrie de rotii.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu am pus gluma de la inceputul mesajului cu un scop..
Normal ca dupa ce isi schimba omu jantele e MULT mai atent la schimbari. Poate ii tragea dreapta si inainte dar nu observa el pentru ca nu il interesa. Poate facea la fel inainte dar nu observa..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Chestionar

Ce janta se potriveste mai bine?
Model 1 27%
Model 2 45%
Altele 27%
33 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR